Saturday, Nov 25, 2017

صفحه نخست » بمباران اهداف "تروریست‌ها" در پی حمله به مسجدی در مصر

Egyptدر پی حمله خونین به مسجدی در شبه‌جزیره سینا نیروی هوایی مصر به مقرهای اختفای مظنونان تروریست در شبه‌جزیره سینا حمله کرد. رئیس جمهوری مصر اعلام کرده بود که "انتقام" ۲۳۵ قربانی حمله به این مسجد را خواهد گرفت.
ارتش مصر اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور طی حملاتی محل‌های اختفای تروریست‌ها و سلاح‌ها و مهماتشان در شبه‌جزیره سینا را بمباران کرده است.‌ در این حمله چندین خودرو که در حمله به مسجدی در این شبه‌جزیره استفاده شده منهدم شده است.
در حمله به مسجد روستای روضه در نزدیکی العریش، مرکز استان سینای شمالی در مصر که از شدیدترین حملات یک سال گذشته در مصر به شمار می‌رود دست کم ۲۳۵ نفر کشته شدند. حدود ۱۰۹ نفر نیز زخمی شدند.
عاملان حمله چندین ماده منفجره را در اطراف این مسجد کار گذاشته بودند که آن‌ها را هنگام خروج نمازگزاران از مسجد منفجر کردند. جمعیتی که پس از انفجار در حال گریز از محل حادثه بود هم هدف تیراندازی عاملان حمله قرار گرفت.

السیسی: از تروریست‌ها انتقام می‌گیریم
عبدالفتاح السیسی رئیس‌ جمهوری مصر در واکنش به این اقدام تروریستی در یک پیام تلویزیونی گفت به شکل قاطعانه پاسخ تروریست‌ها را خواهد داد و این عمل بدون مجازات باقی نمی‌ماند. او در این پیام تاکید کرد پلیس و ارتش مصر انتقام قربانیان را خواهند گرفت.
دولت مصر در پی حمله به این مسجد سه روز عزای عمومی اعلام کرد.
هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله تروریستی مسجد روضه را بر عهده نگرفته است.
گفته می‌شود این مسجد محل ملاقات صوفی‌ها بوده است که گروه‌های افراطی سنی با آن‌ها دشمنی می‌ورزند.

واکنش‌های جهانی
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن محکوم کردن این عملیات تروریستی در مصر گفت که نهادهای اتحادیه اروپا در جنگ علیه تروریسم همراه کشور مصر خواهند بود.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم این اقدام تروریستی را "حمله وحشتناک و بزدلانه علیه نمازگزاران بی‌گناه و بی‌دفاع" توصیف کرد.
ترامپ در توییتر خود نوشت: «دنیا نمی‌تواند ترور را تحمل کند، ما باید به لحاظ نظامی آنها را شکست دهیم و عقاید و ایدئولوژی افراطی آنان که مایه وجود و حیات‌شان است را از اعتبار سلب کنیم.»
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم ترور در مصر را به شدت محکوم کرد و گفت که آلمان مصر را در مبارزه علیه تروریسم پشتیبانی می‌کند.

اوضاع صحرای سینا
صحرای سینا بارها صحنه حمله‌های تروریستی گروه‌های وابسته به "دولت اسلامی" (داعش) بوده است. اسلام‌گرایان تروریست بخصوص نیروهای امنیتی از جمله سربازان و نیروی پلیس مصر را هدف حمله قرار می‌دهند و حمله به مسجد روضه هم اگر از طرف این شبه نظامیان انجام گرفته باشد می‌تواند روش جدیدی در حملات آن‌ها باشد.
اسلام‌گرایان افراطی از زمان سرنگونی دولت محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلام‌گرای مصر، در تابستان سال ۲۰۱۳ صدها مأمور پلیس و سرباز را کشته‌اند. در ژوئیه ۲۰۱۷ در حمله انتحاری تروریست‌های داعش بیش از ۲۳ سرباز مصری کشته شدند.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com