Friday, Dec 22, 2017

صفحه نخست » آمریکن اینترست: ایران به دنبال غلبه بر مسیحیان عراق است

iraqChristians_12222017.jpgایران اینترنشنال، نشریه آمریکن اینترست در گزارشی از عراق می‌نویسد نیروهای شبه‌نظامی هوادار ایران با پیروی از استراتژی حکومت ایران در پی غلبه بر مسیحیان این کشور هستند.

در گزارش این نشریه آمده است: «در چند هفته اخیر نیروهای فدرال ارتش عراق و شبه‌نظامیان حشدالشعبی بیشتر سرزمین‌های مورد اختلافی را که کردستان عراق امیدوار بود در یک کشور مستقل به‌زیر حکومت خود دربیاورد تسخیر کرده‌اند.»

این گزارش می‌افزاید: «این سرزمین‌های مورد مناقشه شامل مناطق نینوا می‌شود که قلب جمعیت مسیحیان عراقی و اقلیت‌های گوناگونی است که در مرز شهر موصل به زندگی کشاورزی تاریخی خود ادامه می‌دهند. در هفته‌های اخیر صدها تن از مسیحیانی که به‌تازگی به محل زندگی خود که توسط کمک‌های دولت مجارستان بازسازی شده بود برگشته بودند به‌ناچار تنها با یک چمدان از لباس‌های خود از آنجا گریخته‌اند.»

در ادامه این گزارش آمده است: «تنها دخالت سریع نیروهای آمریکایی از پیشرفت این شبه‌نظامیان از تبدیل این شرایط به یک جنگ تمام‌عیار جلوگیری کرده است. اکنون پس از فرو نشستن گرد و غبار حوادث اخیر در عراق این واقعیت مشخص شده است که برای نخستین‌بار در دهه اخیر مناطق مسیحی‌نشین عراقی از حوزه حفاظت کُردهای این کشور خارج و به‌دست نیروهای ارتش و شبه‌نظامی هوادار ایران افتاده است. شبه‌نظامیان حشدالشعبی همراه با گسترش نفوذ ایران در شمال عراق، برای مسیحیان این کشور تنش و دلهره به‌همراه آورده‌اند.»


این گزارش در پایان می‌نویسد: «رهبران حکومت ایران با ضعف در ساختار قدرت عراق به نمایش توانایی‌های نظامی و سیاسی خود در این کشور دست زده‌اند و در لابلای چند دستگی و به‌هم ریختگی کشور عراق با یاری حشدالشعبی و نیروهای شبه‌نظامی دیگر قدرت خود را در این کشور تثبیت کرده‌اند.
اکنون مسیحیان عراق پس از تحمل مصائب داعش بر آنها، درست در زمانی که تلاش داشته‌اند جمعیت‌های خود را بازسازی کنند، می‌بایستی با گسترش نفوذ حکومت اسلامی ایران روبرو شوند.

واشنگتن و دولت مرکزی عراق می‌بایستی متوجه این استراتژی ایران باشند و پیش از سپردن محل زندگی تاریخی مسیحیان عراق به‌دست سیاست‌های خرابکارانه ایران از خواب غفلت بیدار شوند».
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com