Friday, Feb 16, 2018

صفحه نخست » گزارش نشنال جئوگرافیک درباره سخنان فیروزآبادی: با حیوانات جاسوس آشنا شوید

021518A_top.jpgفرارو - اظهارات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون استفاده غرب از برخی جانوران برای جاسوسی توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد. وبگاه نشنال‌جئوگرافیک طی گزارشی (+ لینک) ضمن بررسی اظهارات این مقام ایرانی، به تاریخچه اتهام حیوانات گوناگون به جاسوسی پرداخت.

سرلشکر فیروزآبادی، مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا، گفته بود که برخی از غربی‌ها برای جاسوسی اتمی از ایران از جانورانی مانند سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست استفاده می‌کنند. زیرا پوست این جانوران امواج اتمی را جذب می‌کند.

نشنال جئوگرافیک نوشت: «مارمولک‌ها در اعماق معادن اورانیوم، کمین کرده و امواجی اتمی جذب می‌کنند و اطلاعاتی درباره دولت ایران تحویل می‌دهند. یا حداقل این روایتی است که حسن فیروزآبادی، مشاور نظامی، در اوایل هفته جاری به رسانه‌ها گفته است.»

این مجله از امکان جاسوسی از طریق به کارگیری جانوران اظهار تعجب کرد و افزود: «معلوم نیست که فیروزآبادی چگونه و چرا به این نتیجه رسیده است... . زیرا دانشمندان می‌گویند پوست مارمولک قادر به جذبِ امواجِ اتمیِ قابل‌اندازه‌گیری نیست. علاوه بر این، مارمولک‌ها به عنوان حیوانات خونسرد، احتمالا به دنبال غار‌های سرد و تاریک نیستند. اگر چه ممکن است این مارمولک‌های غارنشین، گونه‌های جدیدی شوند.»

به گفته این وبگاه، این اولین بار نیست که حیوانات به جاسوسی متهم می‌شوند. در گذشته، کشور‌های متعددی درباره استفاده از حیوانات برای جاسوسی سخن گفته‌اند.

در سال ۲۰۱۶، یک کرکس بزرگ، از مرز اسرائیل وارد لبنان شد. هنگامی که روستائیان محلی آن را گرفتند، در پای کرکس یک دستگاه کوچک مسیریابی یافتند. آن‌ها مشکوک شدند که از این کرکس برای جاسوسی از آن‌ها استفاده می‌شود.

بعدا معلوم شد که تعبیه مسیریاب در پای این کرکس، بخشی از یک طرح برای سازماندهی جمعیت پرندگان شکاری در خاورمیانه بود که در منطقه حفاظت‌شده گاملا در اسرائیل زندگی می‌کردند. سرانجام، کرکس مزبور پس از مداخله نیرو‌های حافظ صلح سازمان ملل، به منطقه خود بازگشت.


یک کرکس دیگر اسرائیلی، در سال ۲۰۱۱ در عربستان سعودی بازداشت شد. این کرکس برچسب GPS از دانشگاه تل آویو داشت.

ایران با ادعا‌های جاسوسی حیوانات ناآشنا نیست. در سال ۲۰۰۷، مقامات این کشور، ۱۴ سنجاب بازداشت کردند که به گفته خبرگزاری‌ها با تجهیزات جاسوسی مجهز بوده‌اند. این سنجاب‌ها نوعی دستگاه کوچک ضبط داشتند که از آن‌ها برای شنود استفاده می‌شد.


در آن زمان، پلیس اعلام کرد که آن‌ها از این مسئله آگاه بودند، اما جزئیات بیشتری درباره اینکه سنجاب‌ها از کجا آمده یا اینکه چه اتفاقی برای آن‌ها افتاده، ارائه نکردند.

رسانه ان‌پی‌آر با جان کوپروفسکی، مامور سابق سیا و استاد حیات وحش، گفت‌وگو کرد. کوپروفسکی به شدت درباره اینکه سنجاب‌ها بتوانند برای چنین اهدافی آموزش ببینند، تردید داشت.

در سال ۲۰۱۵، جنبش فلسطینی حماس، ادعا کرد که دلفینی را تشخیص داده که برای نیرو‌های اسرائیلی جاسوسی می‌کرد. این دلفین با تجهیزات جاسوسی مانند دوربین مجهز بود. جزئیات آن ماجرا مبهم باقی ماند، اما مسلما دلفین‌ها طی سال‌ها چندین بار در تاکتیک‌های نظامی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

در سال ۲۰۱۴، هنگامی که روسیه جزیره کریمه را گرفت و به یک یگان ارتش اوکراین نفوذ کرد، چندین «دلفین جنگی» پیدا کرد. از این پستانداران دریایی، برای کشف اهداف دریایی مانند مین‌ها یا منع مهاجمان از ورود به یک منطقه محدود استفاده می‌شود.
نیروی دریایی آمریکا در دهه ۱۹۶۰ از برنامه مشابهی استفاده کرد. یک نماینده از برنامه پژوهش پستانداران دریایی در دانشگاه هاوایی به نشنال جئوگرافیک گفته، آمریکا نه تنها از دلفین‌ها به عنوان نگهبان استفاده کرده، بلکه این حیوانات مهارت بالایی در کشف مین‌های دریایی دارند.
78120.adapt.590.1.jpg



پر بیننده ترین ها



Copyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com