Thursday, Sep 13, 2018

صفحه نخست » ترکیه در مبارزه با کاهش ارزش لیر بهره بانکی را به شدت افزایش داد

Turkey_091218.jpgدویچه وله - بانک مرکزی ترکیه در مبارزه با کاهش ارزش لیر نرخ بهره بانکی در این کشور را به شدت افزایش داد. این اقدام بانک مرکزی ترکیه در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، با افزایش نرخ بهره بانکی مخالف است.

بانک مرکزی ترکیه، همان‌گونه که پیشتر اطلاع داده بود، در روز پنج‌شنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) سیاست پولی این بانک را معرفی کرد و نرخ بهره را به شدت افزایش داد و از ۷۵/ ۱۷ درصد به ۲۴ درصد رساند.

اقتصاددانان ترکیه حدس می‌زنند که نرخ بهره بانکی در این کشور حدود چهار درصد افزایش یابد، اما افزایش۲۵/ ۶ درصدی را پیش‌بینی نمی‌کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که همواره با افزایش نرخ بهره بانکی مخالفت کرده، این بار نیز پیش از تصمیم‌گیری بانک مرکزی اعلام کرده بود که افزایش بهره بانکی به تورم باز هم بیشتری در این کشور منجر می‌شود.

به این ترتیب بانک مرکزی ترکیه با این اقدام با نظر رئیس جمهوری مخالفت کرده است. بعضی ناظران این اقدام بانک مرکزی را در راستای استقلال آن می‌دانند و دلیلی بر عدم وابستگی نهادها به تصمیم‌های رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور.

اردوغان تاکنون بارها اعلام کرده که مخالف افزایش نرخ بهره در این کشور است، زیرا این امر در بلندمدت باعث می‌شود که در کنار افزایش بهره دلار آمریکایی، بدهی‌های ارزی ترکیه سنگین‌تر شود. میزان بدهی‌های خارجی ترکیه در حال حاضر بالغ بر ۸۰ میلیارد دلار است.

بعضی سرمایه داران ترکیه نگران آن بودند که اردوغان در تصمیم‌گیری بانک مرکزی این کشور تاثیر گذارد و مانع افزایش نرخ بهره بانکی شود.

مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

اکنون بانک مرکزی ترکیه با افزایش نرخ بهره می‌خواهد سرمایه‌گذاران را ترغیب کند و میزان نقدینگی در بانک‌ها را افزایش دهد.

بعضی دلایل کاهش ارزش لیر ترکیه

نگرانی نسبت به تلاطم بازار اقتصادی ترکیه سرمایه‌گذاران را ترغیب کرده است سرمایه خود را به بانک‌های امن‌تر خارج از کشور، چون بانک‌های آمریکا، منتقل کنند.

اردوغان در واکنش به بحران ارزش لیر ترکیه، بارها از شهروندان این کشور خواسته یورو و دلارهای خود را بفروشند و در مقابل لیر خریداری کنند. اما فراخوان اردوغان تاکنون کمکی به حل بحران اقتصادی این کشور نکرده است.

کاهش قیمت لیر از زمانی اوج گرفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تعرفه‌های آلومینیوم و فولاد وارداتی ترکیه را افزایش داد. این تصمیم پس از دستگیری آندرو برانسون، کشیش آمریکایی در ترکیه، از سوی ترامپ اتخاذ شد.

برانسون که به مدت دوسال به دلیل حمایت از فتح‌الله گولن در زندان بود، اکنون در ترکیه در حبس خانگی به سر می‌برد. اردوغان گولن را مسئول کودتای سال ۲۰۱۶ در این کشور می‌داند. تا به حال هزاران نفر از هواداران گولن زندانی یا از کار برکنار شده‌اند.

فتح‌الله گولن، واعظ و مدرس علوم دینی، تا چند سال پیش از متحدان مهم اردوغان بود و در قدرت‌گیری حزب عدالت و توسعه در اوایل دهه گذشته میلادی نقش داشت. از سال ۲۰۱۳ میانه‌ی جریان "خدمت" وابسته به گولن با حزب عدالت و توسعه به هم خورد. اردوغان گولن را متهم به رهبری کودتای نظامی ماه ژوئیه در این کشور کرده است.

ارزش نرخ لیر ترکیه از شروع سال جاری میلادی حدود ۴۰ درصد در مقابل دلار آمریکا کاهش یافته و این امر باعث افزایش شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در این کشور و گران شدن کالاهای وارداتی به ترکیه شده است.

دولت ترکیه برای تحکیم ارزش لیر معامله با ارز خارجی در قراردادهای خرید، اجاره ملک و خانه و همچنین اجاره اعتباری خودرو (لیزینگ) در این کشور را ممنوع کرده است.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com