Wednesday, Oct 31, 2018

صفحه نخست » نامه کروبی به محمد یزدی

karoubi_103118.jpgکلمه - بدنبال نامه توهین آمیز و تند شیخ محمد یزدی خطاب به آیت الله العظمی شبیری زنجانی، شیخ مهدی کروبی از حصر نامه‌ای خطاب به محمد یزدی نوشت. شیخ در حصر در این نامه محمد یزدی را ناظر استصوابی ملت ایران و حوزه علمیه خوانده است. در بخشی از نامه کروبی خطاب به محمد یزدی آمده است: "برادر عزیز تا دیر نشده در محکمه وجدان رفتارهای خود را بازخوانی نمایید و بفرمایید که آیا شرکت در جلسه میهمانی‌ایی که شخصیت‌های ارزشمندی نظیر رئیس اسبق جمهور، وزیر اسبق کشور و نماینده امام در سپاه و جهاد و دادستان اسبق کشور و شهردار تهران با سوابق مبارزاتی در رژیم گذشته حضور داشتند جرم است؟"

به گزاش سحام متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آیت الله یزدی
ناظر استصوابی ملت بزرگ ایران و حوزه علمیه
سلام علیکم

از نامه شما به آیت‌الله العظمی آقا شبیری زنجانی و هتک حرمت مرجعیت شیعه و عتاب و خطاب و تهدید یکی از بزرگان علم و تقوا اصلاً تعجب نکردم زیرا هم شما را می‌شناسم و هم سالیان طولانی است که در عمل کلام بلیغ الملک وعقیم را ترجمه و اثبات نمودیم.

می‌دانم که از اوایل دهه هفتاد قرارگاه‌هایی برای انجام خواسته‌های فراقانونی مراکز قدرت به نام امت خودجوش سامان داده شده است‌ و این قرارگاه‌ها روزی به اندک بهانه‌ای سخنرانی عالمی را برهم می‌زدند و روز دیگر به سفارت یا منزل منتقدین و دلسوزان واقعی کشور که سرانجام تلخ امروز را بارها انذار داده بودند حمله می‌کردند.

این قرارگاه‌ها معمولا پیش از اجرای عملیات‌شان اقدام به ریختن آتش تهیه می‌کنند تا به زعم باطل خود زمینه را برای هجوم پیاده نظام شان فراهم سازند. متاسفانه جنابعالی خواسته یا ناخواسته به یکی از فعالترین افراد این مرکز تبدیل شده‌اید و توپخانه‌تان اینبار نه رقبای سیاسی بلکه ساحت مرجعیت را رسماً در بر گرفته است. این امر بخشی از همان پروژه استقلال زدایی حوزه و حاکمیت رعب و ترس در میان علماست که از سال‌ها پیش توسط همان جریان سازماندهی شده و می‌شود. هجوم و اهانت به بیوت مراجعی نظیر مرحوم آیت‌الله العظمی منتظری و آیت‌الله العظمی صانعی به همین منظور انجام شد.

برادر عزیز تا دیر نشده در محکمه وجدان رفتارهای خود را بازخوانی نمایید و بفرمایید که آیا شرکت در جلسه میهمانی‌ایی که شخصیت‌های ارزشمندی نظیر رئیس اسبق جمهور، وزیر اسبق کشور و نماینده امام در سپاه و جهاد و دادستان اسبق کشور و شهردار تهران با سوابق مبارزاتی در رژیم گذشته حضور داشتند جرم است؟

آیا مراجعی نظیر آیات عظام شیخ انصاری، آخوند خراسانی، میرزای شیرازی، سید حسین بروجردی طباطبایی وامام خمینی عظمت و محبوبیت خود را از جمهوری اسلامی و حاکم آن گرفته‌اند یا برعکس این نظام است که همه ی اعتبار خود را از آنان گرفته و این روزها برای حفظ و ماندگاری قدرت در دست اندک افرادی آبرو و اعتبار هزار ساله علمای پاک نهاد شیعه را هزینه چند صباح خود کرده است؟

توصیه می‌کنم به خویشتن خویش برگردید و با بهرگیری از ته‌مانده‌های حریت اعلام عذر تقصیر کنید که نیک می دانید ان ربک لبالمرصاد.

***

اختلاف‌ها در حوزه، واکنش‌ها در تهران و قم

به گزارش بی بی سی نامه آقای کروبی تازه‌ترین مورد از مجموعه نامه‌های انتقادی و سرگشاده‌ای است که شماری از چهره‌ها و گروه‌های مذهبی و سیاسی در واکنش به محمد یزدی نوشته‌اند.

ابتدا، ششم آبان ماه علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارات محمد یزدی، را "تهدیدآمیز و موجب وهن روحانیت و حوزه" توصیف کرد.

یک روز بعد، عبدالله نوری، وزیر کشور "دولت اصلاحات" و از حاضران در دیدار آقای خاتمی و آیت‌الله شبیری زنجانی، ادبیات نامه آقای یزدی را "زننده و توهین‌آمیز" خواند و جایگاه او در درون و بیرون حوزه‌های علمیه را زیر سوال برد.

پس از این بود که حسن خمینی، نوه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، مجمع مدرسین و‌ محققین حوزه علمیه قم و همچنین گروهی از "اساتید حوزه علمیه قم" در نامه‌هایی جداگانه به دفاع از شبیری زنجانی و انتقاد از آقای یزدی پرداختند.

در تازه‌ترین واکنش‌ها نیز محمدجواد حجتی کرمانی و محمدعلی علوی گرگانی از چهره‌های شناخته شده مذهبی به حمایت از آقای شبیری زنجانی پرداخته‌اند.

در اوایل دهه هفتاد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آیت‌الله شبیری زنجانی را به عنوان یکی هفت مرجع شیعه معرفی کرد. اما حالا مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعلام کرده نامه آیت الله یزدی در راستای صیانت از جایگاه مرجعیت و دفاع از نظام بوده است.

مجمع عمومی همچنین در بیانیه خود تأکید کرده که آیت‌الله یزدی این نامه را در مقام ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ننوشته است و در نتیجه، این نامه نباید دستاویزی برای حمله به مدرسین حوزه علمیه قم شود.

گفته می‌شود آیت الله شبیری زنجانی برای رفع حصر از آیت‌الله منتظری نیز تلاش کرده بود. او چندی پیش از فوت آیت‌الله منتظری نیز در سال ۱۳۸۸ به دیدار او رفته بود.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy