Thursday, Dec 20, 2018

صفحه نخست » ظریف جانشین روحانی

zarif2_122018.jpgنامه نیوز - بهرام قاسمی در پاسخ به سووالی مبنی بر این که به دنبال حضور وزیر امور خارجه در نشست حزب «ندای ایرانیان» برخی از رسانه‌ها و منتقدان این اقدام وزیر امور خارجه را حزبی و جناحی قلمداد کرده‌اند و بعضا مدعی شده‌اند که ظریف به دنبال اهدافی خاصی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ است، تصریح کرد: آقای ظریف یک شخصیت برجسته در عرصه سیاست خارجی و بین الملل است و، چون وزیر امور خارجه هستند با دعوت‌های زیادی در داخل و خارج کشور مواجه هستند که ایشان نیز براساس موقعیت و فرصتی که در اختیار دارند در برخی از این نشست‌ها شرکت می‌کنند.
وی با بیان این‌که «آقای ظریف گرایش حزبی و جناحی ندارد»، ادامه داد: چندی پیش دبیرکل حزب ندای ایرانیان از ایشان دعوت کرده بودند که در جمع اعضای این حزب در مورد سیاست خارجی ایران و مهم‌ترین اولویت‌ها و چالش‌های پیش روی آن، سخنرانی کنند و ایشان نیز به همین دلیل در این نشست حضور پیدا کردند، چنان که در سال ۹۴ نیز در مراسم گرامیداشت یاد شهدای حزب موتلفه حضور پیدا کردند و به ایراد سخنرانی پرداختند.
وی با بیان این‌که «این حضور به معنای عضویت در یک حزب، حمایت از آن حزب و یا فعالیت حزبی نیست»، تاکید کرد: آقای ظریف به دنبال اهداف خاصی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نبوده و نیست.
این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا در پاسخ به این سوال که برخی از منتقدان به سخنان ظریف در این نشست نیز انتقاداتی وارد کرده و آن را حزبی و جناحی عنوان کرده‌اند، خاطر نشان کرد: نمی‌توان انتظار داشت وزیر امور خارجه در جایگاه عالی‌ترین مقام دستگاه دیپلماسی کشور، در برابر هجمه ها، انتقادات و گاه بی انصافی‌های سیاسی و جناحی که بعضا به کارکنان این وزارتخانه انجام می‌شود، به صورت کامل سکوت کند. ایشان هیچ وقت و شاید بتوان گفت: به ندرت به صورت مستقیم نقد‌های صنفی را پاسخ می‌دهند، ولی آنجایی که این انتقادات که بعضا همراه با بی انصافی است، به نوع نگاه و رویکرد افراد و جریان‌های سیاسی به پدیده‌های جاری و ساری در سیاست خارجی بر می‌گردد، قطعا ایشان بر خود وظیفه می‌داند که به تبیین دیدگاه‌های خود و اصول فکری که در حال حاضر سیاست خارجی بر آن استوار است، بپردازد.

سخنگوی وزارت خارجه در همین راستا خاطرنشان کرد:قطعا تفاوت در نوع نگاه به پدیده‌های سیاست خارجی به معنی مخالفت با اصول و چارچوب مدون در سیاست خارجی نظام و کشور و یا عضویت وزیر امور خارجه در یک حزب خاص نیست. ایشان هر جا که حضور داشته است مسائل را از زاویه سیاست خارجی و روابط بین الملل دیده و تفسیر و تبیین کرده است.

وی افزود: آقای ظریف علاوه بر بیش از ۳۰ سال تجربه مستقیم و حضور بدون انقطاع در عرصه سیاست خارجی و روابط بین الملل، از اساتید برجسته دانشگاه در این رشته نیز است و در مورد تحولات منطقه‌ای و روند‌های جهانی دارای نظریه و دیدگاه علمی و آکادمیک خود است و همواره تلاش کرده است در چارچوب اصول خدشه ناپذیر سیاست خارجی نظام، آن‌ها را در زندگی حرفه‌ای خود بکار گیرد و متناسب با نیازمندی‌ها و ضرورت‌های راهبردی کشور، آن‌ها را در سیاست خارجی کشور ترجمه و عملی کند.
قاسمی در پایان با تاکید بر این‌که «بنا به اذعان بسیاری از کارشناسان، صاحب نظران و حتی منتقدان دلسوز، آقای ظریف یکی از سرمایه‌های اجتماعی ایران است» گفت:: متاسفانه گه گاه شاهد برخورد غیر منصفانه با شخصیت‌های موثر نظام از دیر باز و بعد انقلاب بوده ایم که قطعا این موضوع خسارات‌های زیادی را به کشور تحمیل می‌کند.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com