Tuesday, Jan 29, 2019

صفحه نخست » آمریکا منابع بانک مرکزی ونزوئلا را در اختیار رئیس جمهوری موقت قرار داد

venezuela_012919.jpg

درگیری های بین المللی از سوریه به ونزوئلا منتقل می شود

مصطفى السعيد در الاهرام چاپ قاهره نوشت: با اعلام رئیس جمهور امریکا در مورد به رسمیت نشناختن مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا و پذیرش ریاست مخالف راست گرای او، خوان گوایدو، بعنوان رئیس جمهور موقت، تا زمان برگزاری انتخابات، یک بحران جهانی دیگر منفجر شد و در این باره، جهان به دو بخش تقسیم شده است؛ بخشی به رهبری روسیه و چین، از مادورو حمایت می کند و گروه مقابل، به رهبری ایالات متحده و اتحادیه اروپا، از رهبر معارضان ونزوئلا، گوایدو، دفاع می کند. به این ترتیب، به نظر می رسد درگیریهای بین المللی این بار، از سوریه به ونزوئلا منتقل شده است، اما طرفهای درگیری، همچنان همان طرفهای قبلی حاضر در بحران سوریه هستند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: حوادث ونزوئلا، همزمان شد با اعلام عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه. گویا ترامپ تلاش می کند خسارتش در سوریه را در مکانی دیگر جبران کند و برای این مهم، باغ پشتی ایالات متحده، یعنی ونزوئلا را برگزیده است؛ جایی که از تسلط بیشتری در آن برخوردار است. پیش از این نیز آمریکا قبل و بعد از انتخابات ونزوئلا، ضربات متعددی به مادورو وارد کرده بود، که البته باعث خروج او از میدان مبارزه نشد. این در حالی است که اقتصاد ونزوئلا رو به فروپاشی بوده و ارز در آن به شدت کاهش یافته است.

***

آمریکا منابع بانک مرکزی ونزوئلا را در اختیار رئیس جمهوری موقت قرار داد

صدای آمریکا - وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه نهم بهمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا اجازه دسترسی به ذخیره موجود در بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا در نیویورک را داده است.

در این بیانیه که در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، آمده است: «مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز ۲۵ ژانویه (پنجم بهمن) مجوز دسترسی خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت به ذخایر ونزوئلا که هماهنگ با بانک مرکزی ونزوئلا و در اختیار بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا و یا در بیمه هر بانک آمریکایی است، داده است.»

این بیانیه می‌گوید: «این مجوز به دولت مشروع ونزوئلا کمک می‌کند از آن منابع در راستای منافع مردم ونزوئلا، حفاظت کند.»

در این بیانیه آمده است: «ما از دیگر دولت‌ها هم می‌خواهیم خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت را به رسمیت شناخته و قدم‌هایی مشابه برای حفظ میراث مردم ونزوئلا از سرقت رژیم فاسد مادورو، بردارند.»

«استیون منوشن» وزیر خزانه‌داری و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید یک روز پیشتر و در کنفرانسی خبری در کاخ سفید از تحریم شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا خبر دادند.

جان بولتون تاکید کرد آمریکا برای حمایت از رئیس جمهوی قانونی ونزوئلا، تمامی گزینه‌ها را در نظر دارد. او بار دیگر از تمامی کشورها خواست خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا به رسمیت بشناسند.

مطالب بیشتر در سایت صدای آمریکا

آقای بولتون گفت: «آمریکا نیکلاس مادورو و رژیم او را مسئول شرایط ونزوئلا می‌داند.» مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین اضافه کرد: «تمامی اقدامات حمایتی از مادورو از جمله حامیانش چون جمهوری اسلامی ایران باید متوقف شود.»

او افزود: «تحریم‌های امروز حدود هفت میلیارد دلار دارایی‌های شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا را مسدود می‌کند.»

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین در توئیتر خود نوشت: «ما به تمامی‌ راه‌ها ادامه می‌دهیم تا دست رژیم نامشروع مادورو را از ثروت‌ها و منابع ونزوئلا قطع کرده و آن را در اختیار خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت و مشروع قرار می‌دهیم تا حمایت لازم برای بازگرداندن دموکراسی به ونزوئلا را داشته باشد.»

استیون منوشن در جلسه روز دوشنبه در کاخ سفید گفت تحریم‌های آمریکا علیه شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا «فوری و در جا است و از دوشنبه به اجرا گذاشته شده است.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده هم در پیامی در توئیتر گفته بود: «تحریم‌های جدید آمریکا جلوی غارت و پایمال منابع طبیعی ونزوئلا از سوی مادورو و رژیمش، می‌گیرد.»

سناتور مارکو روبیو از ایالت فلوریدا در بیانیه ای از تحریم شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا از سوی وزارت خزانه‌داری حمایت کرده است.

استیون منوشن گفته بود ایالات متحده دیگر اجازه نخواهد داد مادورو و نزدیکانش ثروت مردم ونزوئلا را پایمال کنند. از این رو دارایی‌های مادورو هم توقیف شده و به مردم ونزوئلا داده خواهد شد.

بر اساس این تحریم‌ها تمامی دارایی‌ها و حساب‌های مرتبط با شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا در آمریکا مسدود و توقیف می‌شود. آقای منوشن در پاسخ به پرسش خبرنگاری که چطور این پول‌ها به دولت انتقالی خوان گوایدو خواهد رسید گفت: «به تدریج و با شکل‌گیری دولت قانونی در ونزوئلا، این دارایی‌ها به آن‌ها منتقل می‌شود.»Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy