Monday, Mar 25, 2019

صفحه نخست » نامه‌ جمعی از اصلاح‌طلبان ایران به جاسیندا آردرن نخست‌وزیر نیوزیلند

ardren.jpgایسنا ـ جمعی از اصلاح‌طلبان با انتشار نامه‌ای خطاب به نخست‌وزیر نیوزیلند اعلام کردند: از فراخوان سرکارعالی برای شکل‌گیری جنبشی جهانی به‌منظور مقابله با فاشیسم در همه اشکال گوناگون خود و برای دستیابی به دنیایی امن، بردبار و پذیرنده تکثرهای فرهنگی حمایت می‌کنیم.

به گزارش ایسنا متن این نامه به شرح زیر است:

سرکار خانم جاسیندا آردرن
نخست‌وزیر محترم نیوزیلند

امضاکنندگان این نامه با ادای احترام به دولت و ملت نیوزیلند که واکنشی شایسته در مواجهه با جنایت تروریستی علیه مسلمانان آن کشور از خود نشان دادند، اعلام می‌کنیم ما نیز خود را از اعضای همان پیکر واحد بشری می‌دانیم که شما در نمازجمعه مسلمانان کشورتان، با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام، از آن سخن گفتید.

شما هنگام سخن گفتن از مصیبت نمازگزاران قربانی تروریسم، از تعبیر "آنها" استفاده نکردید و فقط "ما" گفتید و بر "عشق و همدلی به همه جوامع مسلمان" در کشوری مسیحی تاکید کردید. ما نیز بر "عشق به همه مسیحیان، یهودیان، بوداییان، هندوان و در یک کلام عشق به بشر" در کشورهای مسلمان پامی‌فشاریم تا صلح، رفاه، امنیت و زندگی را پاس داریم.

نخست وزیر محترم

ما در خاورمیانه پرحادثه و آشوب‌زده روزانه شاهد به خاک و خون کشیده‌شدن انسان‌های بیگناهی هستیم که گروه‌های جنایتکاری چون داعش با حمایت برخی دولت‌های فاشیست به ملل منطقه تحمیل می‌کنند و ترور و ویرانی و جنگ را رواج می‌دهند. در چنین جغرافیایی مردم سرافراز ایران گرفتار تحریم‌های ناموجه و یک‌جانبه ترامپ نیز شده‌اند و از فشارهای اقتصادی بی‌دلیل رنج می‌برند؛ مردمانی که به‌رغم همه مصائب، دل در گرو "جهانی عاری از خشونت" و ‌جنایت و جنگ دارند و به "گفت‌وگوی تمدن‌ها و فرهنگ‌ها" برای تحقق صلح جهانی معتقدند.

شما در نفی ناسیونالیسم نژادپرست و جنگ‌افروز تصریح کردید تروریست‌ها بدان خاطر نیوزیلند را هدف حملات خود قرار دادند که مردم آن سرزمین ملتی صلح‌دوست هستند که آغوش‌ خود را به روی بیش از ۲۰۰ گروه قومی و ۱۶۰ زبان گوناگون گشوده‌اند.

ما نیز معتقدیم فاشیسم در همه ایده‌ها و اشکال دینی و سکولار خود در دنیای امروز بر غرایزی از قبیل نفرت و کینه و هراس ملت‌ها تکیه می‌کند و در درجه نخست به مصاف چندفرهنگی و چندزبانی و وحدت ملی درعین پذیرش تنوع و تکثر در عقاید و منافع و سلایق آحاد شهروندان می‌رود.

بر این اساس از فراخوان سرکارعالی برای شکل‌گیری جنبشی جهانی به‌منظور مقابله با فاشیسم در همه اشکال گوناگون خود و برای دستیابی به دنیایی امن، بردبار و پذیرنده تکثرهای فرهنگی حمایت و تاکید می‌کنیم.

سرکار خانم جاسیندا آردرن

همه ما ایرانی‌ها، نیوزلندی‌ها، آمریکایی‌ها، ترکیه‌ای‌ها، عرب‌ها، اروپایی‌ها، افغانستانی‌ها و به‌طور کلی همه ابنای بشر و ساکنان این جهان جهانی‌شده باید در کنار یکدیگر با زمینه‌های شکل‌گیری و رشد تروریسم مقابله کنیم و از یاد نبریم که زدودن بستر نژادپرستی و خشونت‌ورزی جز از طریق خلق اشکال نوین و موثر همبستگی فراسرزمینی و جهانی قابل تحقق نیست.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com