Thursday, Jul 11, 2019

صفحه نخست » آخرین اقامتگاه رضاشاه در ایران با ویرانی فاصله‌ای ندارد، شکوه میرزادگی

Shokouh_Mirzadegi-2.jpgبراساس گزارش هایی که این روزها ازایران می‌رسد «باغ و موزه‌ی هرندی» که می‌تواند یکی از مراکز مهم گردشگری کرمان باشد، کاملا متروک شده است. این باغ و بنای آن یکی از زیباترین آثار تاریخی دوران ناصرالدین شاه است که به دلیل بی توجهی عمدی مقامات میراث فرهنگی به وضعیت فلاکت باری درآمده و اگر وضع به همین گونه ادامه پیدا کند، با ویرانی فاصله‌ای ندارد.

تا قبل از انقلاب اسلامی خانه و باغ هرندی مثل بیشتر باغ‌های قدیمی و خانه‌های تاریخی ایران سلامت و سرپا بود. در پی انقلاب این خانه به حال خود رها شد. دوستداران میراث فرهنگی کرمان معتقدند که دلیل اصلی بی توجهی به این باغ، اهمیت تاریخی آن در ارتباط با رضاشاه می‌باشد؛ زیرا قدمت، سبک معماری ساختمان‌ها، ترتیب پلکان‌ها، حوض‌ها، جوی‌ها، باغچه‌ها و درختان کهن باغ به مراتب زیباتر از خانه‌ها و باغ‌های دیگری ست که سازمان میراث فرهنگی ازآن‌ها مراقبت می‌کند.

خانه هرندی، در واقع آخرین محل اقامتگاه رضاشاه قبل ترک ایران بوده است.

شهریور ۱۳۲۰، و در جریان جنگ دوم جهانی، شوروی و انگلیس بدون توجه به اعلام بی طرفی ایران، از زمین و آسمان به ایران حمله کرده و آن را اشغال کردند. ارتش ایران به سرعت متلاشی شد و سپس متفقین و به ویژه دولت انگلیس با وعده‌ی پایان جنگ و انتقال سلطنت به ولیعهد، رضا شاه را مجبور به ترک ایران کردند. از او خواسته شده بود که از طریق بندرعباس با کشتی ایران را ترک کند.

رضا شاه با دو اتومبیل خود به همراه افراد خانوده‌اش به سوی بندر عباس حرکت کرد. در کرمان به دلیل خراب شدن یکی از اتومبیل‌ها توقف کرده و میهمان یک بازرگان سرشناس به نام هرندی شدند. هرندی خانه را کلا دراختیار رضاشاه و خانواده‌اش قرار داد. و رضاشاه بیشتر کارهای اداری و نوشتن نامه‌هایش را، پس از ترک تهران، در این خانه انجام داد و سپس به سوی بندرعباس حرکت کرد تا برای همیشه از سرزمین محبوبش، که آن را به سختی از قرون وسطی بیرون کشیده بود، دور شود.

***

خانه هرندی حدود ۱۲۵۲ خورشیدی به وسیله‌ی «محمدرضا خان عدل السلطان» به سبک باغ‌های کهن ایرانی ساخته شده بود. این باغ در سال ۱۳۱۳ خورشیدی به ابوالقاسم خان هرندی فروخته شد. در سال ۱۳۵۴ مالکین به یاد و خاطره اقامت چند روزه‌ی رضاشاه در آنجا، آن را به وزارت فرهنگ و هنر هدیه کردند. و در همان سال در فهرست میراث ملی ایرانیان به ثبت رسید. و بخشی از آن تبدیل به موزه باستانشناسی کرمان شد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com