Monday, Aug 5, 2019

صفحه نخست » خامنه ای خواهان افزایش جمعیت شد: در آمریکا، خانواده‌ای پانزده تا بیست بچه دارند

birthRate_080319.jpgبی بی سی - آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با گروهی از زوج های جوان با بیان این مطلب که در آمریکا هر خانواده ۱۵ تا ۲۰ بچه دارد، خواهان افزایش جمعیت ایران شده است.

بنا بر گزارش، پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر رهبر ایران، آیت الله خامنه ای روز یکشنبه (۴ اوت) همچنین گفت که مردم ایران و مقامات رده بالای حکومت از درخواست او برای افزایش جمعیت حمایت می کنند، اما "مسئولین میانی درست عمل نمی کنند."

رهبر جمهوری اسلامی گفت: "واقعا هم این جور است که اگر چنانچه عدد ملّت مسلمان - حالا در یک کشور اسلامی مثل کشور ایران یا در فضای اسلامی مثل امت اسلامی- زیاد باشد، این زمینه و امکان برای رشد و تعالی در آنها وجود دارد؛ یعنی وقتی که عدّه زیاد است، افراد صالح در آن قهرا زیادترند، توانایی‌ها قهرا بیشتر است."

او افزود: "امروز در دنیا آن کشورهایی که جمعیّت‌های زیادی دارند، به برکت آن به خیلی امکانات دست یافته‌اند؛ چین یک نمونه‌ است، هند یک نمونه‌ است؛ با اینکه مشکلاتی هم دارند امّا در عین حال خود این جمعیّت زیاد به عنوان یک ارزش اجتماعی، ارزش سیاسی، یک ارزش بین‌المللی برای آنها توانسته موفّقیّتهایی را به وجود بیاورد."

رهبر ایران گفت که مردم به نظرش در خصوص افزایش جمعیت "گوش می کنند." او در عین حال تاکید کرد: "البته مسئولین [رده] بالا می گویند قبول داریم اما مسئولین میانی درست عمل نمی کنند."

رهبر جمهوری اسلامی همچنین گفته است که در کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا خانواده ای بین ۱۵ تا ۲۰ فرزند دارند و کسی با این کار مخالف نیست.

آیت الله خامنه ای گفت: "شما ببینید، در بعضی از کشورهای غربی، مثلا در آمریکا، خانواده‌ای پانزده تا بچه دارند، بیست تا بچه دارند و از این قبیل، تشویق [هم] می شوند و هیچ کس مذمتشان نمیکند. امّا نوبت به کشور ما که می رسد، این طرف قضیه تشویق می شود، [یعنی] کم‌فرزندی و مانند اینها."

بنا بر آمار رسمی دولت آمریکا، متوسط تعداد اعضای خانوار در آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳.۴ بوده است. یعنی هر خانواده ۱.۹ فرزند دارد. در ایران حدود ۶۰ سال پیش هر زن در طول دوران باروری اش هفت فرزند داشت اما این عدد حالا به حدود ۱.۷رسیده است.

رهبر ایران در سال‌های اخیر چندین بار از سیاست‌های کنترل جمعیت در ایران انتقاد کرده و خواهان افزایش جمعیت شده است. به طور نمونه او در سال ۲۰۱۳ میلادی گفته بود که جمعیت ایران باید به جای ۷۵ میلیون نفر، دست کم ۱۵۰ میلیون نفر باشد.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy