Tuesday, Sep 10, 2019

صفحه نخست » موج واکنش‌ به مرگ «دختر آبی»؛ علی کریمی خواستار بایکوت شد + پیام فیفا

sahar.jpgرادیو فردا - مرگ سحر خدایاری موسوم به «دختر آبی» که در اعتراض به حکم شش ماه زندان برای حضور در ورزشگاه آزادی خودسوزی کرده بود، روز سه‌شنبه، ۱۹ شهریورماه، موجی از واکنش‌ ایرانیان در شبکه‌های مجازی را به دنبال داشت.

علی کریمی که ۱۲۷ بازی ملی را در کارنامه فوتبالی خود دارد و از مدافعان حضور زنان در ورزشگاه است، در صفحه اینستاگرام خود خواستار بایکوت ورزشگاه‌ها در اعتراض به مرگ سحر خدایاری شد.

وی با استفاده از تابلو ورود ممنوع نوشت: «زنان سرزمین ما، خیلی وقته خیلی مَردَن. تا اطلاع ثانوی استادیوم [ممنوع].»

فدارسیون جهانی فوتبال، فیفا در واکنش به خودسوزی سحر خدایاری موسوم به «دختر آبی» تلاش زنان ایران برای ورود به ورزشگاه‌ها را «مبارزه مشروع» خواند و از مقام‌های دولت ایران خواست که «آزادی و امنیت» زنان را در این مسیر فراهم کند.

در بیانیه فیفا که سه‌شنبه ۱۹ شهریور صادر شده، خودسوزی سحر خدایاری «تراژدی» خوانده و نوشته شده که فیفا با مقام‌های ایرانی در این باره تماس می‌گیرد.

هدویگ لیندال، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال زنان سوئد در اکانت اینستاگرام خود تصویری از عکس یادگاری با تیم ملی فوتبال زنان ایران منتشر کرده و نوشته است این تصویر را به یاد سحر خدایاری منتشر کرده که «می‌خواست بازی تیم محبوبش، استقلال را تماشا کند».

او همچنین در توییتر خودش فیفا را خطاب قرار داده و گفت زمان زیادی از دست رفته و باید برای زنان ایران کاری انجام شود.

کوزواره اسلانی، کاپیتان تیم ملی سوئد نیز با تراژدی خواندن خودسوزی سحر خدایاری، در توییتی از فیفا خواسته است که سکوت نکند و به این موضوع عکس‌العمل نشان دهد.

او این موضوع را حقوق بشری خواند و نوشت: «باید به زنان ایرانی در مبارزه علیه تبعیض جنسیتی کمک کنیم».

آندرانیک تیموریان، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال، نیز توئیت کرده که در آینده روزی می‌رسد که یکی از ورزشگاه‌های بزرگ تهران به نام «سحر» خواهد شد.

فرهاد مجیدی بازیکن و از مربیان سابق تیم فوتبال استقلال که سحر خدایاری از هواداران این تیم بود نیز در اینستاگرام خود نوشته است: «سحرجان، سکوهای آزادی حسرت دیدنت را تا ابد با خود خواهد داشت.»

مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

یکی از تندترین واکنش‌ها در میان افراد مشهور را پروانه سلحشوری، نماینده مجلس، داشته است: «او تنها دختر آبی نبود. سحر دختر ایران بود. در جایی که مردانش برای زنان تکلیف تعیین می‌کنند و ابتدایی‌ترین حقوق انسانی‌ را از آنها سلب می‌کنند، و زنانی که علیه زنان در این ظلم آشکار مردان را همراهی می‌کنند، همه ما در حبس و سوختن سحرهای این سرزمین مسئولیم.».

در حالی که مقام‌ها و فدراسیون فوتبال ایران نسبت به مرگ دلخراش این هوادار فوتبال سکوت پیشه کرده‌اند، کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی دوشنبه شب به صورت گسترده‌ای به این رخداد واکنش نشان دادند، واکنش‌ی که هم‌چنان ادامه دارد.

برخی از کاربران خواستار تحریم مسابقات فوتبال باشگاهی و ملی ایران تا زمان اجازه پیدا کردن زنان برای حضور در ورزشگاه‌ها شده‌اند و از فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، تقاضا کرده‌اند که به موضوع مرگ سحر خدایاری رسیدگی کند.

فدراسیون جهانی فوتبال ۱۷ مرداد امسال در پاسخ اختصاصی به پرسش‌های رادیوفردا درباره جلوگیری مقام‌های جمهوری اسلامی از حضور زنان در ورزشگاه‌ها اعلام کرد که «زنان باید اجازه حضور در همه مسابقات فوتبال ایران را داشته باشند».

پس از آن فیفا تا نهم شهریور سال جاری به ایران مهلت داد که موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

اما روز سه‌شنبه برخی از کاربران نیز پیشنهاد کرده‌اند که هواداران فوتبال با حضور گسترده در ورزشگاه‌ها، حضور زنان برای تماشای مسابقات را فریاد بزنند.

در همین حال، باشگاه فوتبال استقلال با انتشار بیانیه‌ای صرفا مرگ سحر خدایاری را «تسلیت» گفت، اما نه به دلیل مرگ او اشاره کرد و نه از ورود زنان به ورزشگاه‌ها اعلام حمایت کرد.

جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی که فیلم «آفساید» درباره ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها را در کارنامه خود دارد، گفته که «سیزده سال از ساخت فیلم آفساید می‌گذرد، دختران ایرانی در جمهوری اسلامی تنها شهروندانی در جهان هستند که هنوز در آفسایدند».

وی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: «می‌دانستم حتی اگر روزی روزگاری این محدودیت‌ها برداشته شود تاریخ کشورم را به ثبت رسانده‌ام که تا ابد ننگ‌اش به نام کسانی که این محدودیت‌ها را بر سرزمینم روا داشته‌اند باقی خواهد ماند. اما باید اعتراف کنم که هرگز تصور این چنین سرنوشتی را برای سحر خدایاری معروف به دختر آبی، نمی‌کردم .بخصوص در چنین روز معنی‌داری».

اشاره آقای پناهی به روز تاسوعاست که اعلام شد سحر خدایاری در این روز فوت شده است.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com