Tuesday, Nov 12, 2019

صفحه نخست » روحانی: وضعیت کشور غیرعادی است، پول برای ادارۀ کشور نداریم

rouhani.jpgرادیو بین المللی فرانسه - حسن روحانی در سخنرانی که امروز سه شنبه بیست و یک آبان ماه در کرمان انجام داد گفت که شرایط کشور غیرعادی، سخت و پیچیده است. او سخت ترین روزهای حیات جمهوری اسلامی را روزها و ماه‌های اخیر خواند و گفت که به دلیل تحریم‌های نفتی دولت ریال و ارز برای ادارۀ کشور ندارد.

روحانی با بی سابقه خواندن مشکلات امروز کشور افزود: "تاکنون برای فروش نفت و حرکت یک کشتی نفت کش اینگونه مشکل نداشتیم. " او در توصیف دشواری شرایط اقتصادی حاضر تصریح کرد که برای نمونه در جریان جنگ هشت سالۀ ایران و عراق، صادرات نفت ایران تنها دو هفته در سال ۱۳۶۴ متوقف شد.

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو بین المللی فرانسه

روحانی در ادامه افزود: "وقتی کشور با مشکلات فروش نفت مواجه می‌شود چگونه باید کشور را اداره کنیم؟ " روحانی گفت: "سالانه حدود ۴۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای ادارۀ کشور در خزانه نیاز است و باید به همۀ خدمات هم پاسخ داد. " وی سپس تصریح کرد که بدون پول یا در اصل درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت نمی‌توان کشور را اداره کرد و اگر پول نفت در میان نباشد باید با استفاده از منابع دیگر نیازهای مالی دولت را تامین نمود. روحانی گفت که "بالاترین درآمد مالیاتی کشور برای سال آینده ۱۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است". وی سپس پرسید: "۳۰۰ هزار میلیارد تومان باقیمانده [برای ادارۀ کشور] را باید از کجا آورد؟ "

او تأکید کرد: "با وجود درآمدهای متفرقه [از جمله حقوق گمرکی] تنها درآمدی که می‌تواند کشور را اداره کند پول نفت است. "

روحانی گفت که در شرایط عادی درآمد نفتی ایران سالانه ۶۰ میلیارد دلار بود که درآمد ریالی معادل ۶۰۰ هزار میلیارد تومان در اختیار دولت می‌گذاشت. او مجدداً پرسید: حالا که این درآمد در نتیجۀ تحریم‌ها و ناتوانی حکومت برای صادرات و فروش نفت در میان نیست: "چگونه می‌توان کشور را اداره کرد؟ " به گفتۀ روحانی: درآمدهای مالیاتی و گمرکی تنها ۳۰ درصد نیاز مالی کشور را تأمین می‌کند. وی تأکید کرد که حکومت به ارز خارجی نیاز مبرم دارد، زیرا ارز خارجی تأمین کنندۀ منابع واردات قطعات و کالاهای اساسی است. روحانی تصریح نمود که تأمین این کالاها سالانه ۲۰ میلیارد دلار هزینه روی دست دولت می‌گذارد و رقم کل واردات کشور بین ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود.

روحانی نسبت به وضعیت فقر خانوارهای ایرانی نیز هشدار داد و گفت که از حدود ۲۵ میلیون خانوار ایرانی، "۱۸ میلیون خانوار شرایط سختی دارند [به طوری که] دولت تصمیم گرفته ماهانه به غیر از یارانه نقدی یک بستۀ حمایتی نیز در اختیار آنها بگذارد. "

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو بین المللی فرانسه

با این حال، حسن روحانی بار دیگر مدعی شد که "خوشبختانه اقتصاد عمومی جامعه به طور نسبی خوب است. " او همچنین از جناح‌های رقیب در قدرت خواست که نگذارند که به گفتۀ او "شیاطین در ماه‌های آینده که ماه‌های انتخابات است" از وضعیت جاری جامعه به گفتۀ وی "سوءاستفاده کنند" و "با بالا بردن صداها و لحن‌ها در بین ما تفرقه ایجاد کنند. "Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy