Thursday, Dec 12, 2019

صفحه نخست » پیام محمد خاتمی: اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت می‌کنند

khatami.jpgجماران ـ رئیس دولت اصلاحات در پیامی به پنجمین جلسه کنگره حزب اتحاد ملت اعلام کرد: انتخابات عرصه مهم حضور اصلاح طلبانه و مدنی مردم در صحنه است و اصلاح طلبان اعلام کردند که در انتخابات شرکت می‌کنند تا انشاالله افقی به آینده بهتر علیرغم مشکلات گشوده شود.

متن کامل پیام سیدمحمد خاتمی در زیر می‌خوانید:

گردهمائی سراسری "حزب اتحاد ملت ایران اسلامی" را که گواه پویایی فعالیت سیاسی با وجود عوامل دلسرد کننده و نگران کننده است، گرامی می‌داریم و برای همه کنشگران عرصه سیاست و اجتماع که خیر میهن و عزت ملت را می‌خواهند آرزوی موفقیت می‌کنیم.

"جمهوری اسلامی" که برآمده از انقلابی بزرگ است، می‌تواند و باید تامین کننده خواست و تقاضای تاریخی ملت در نفی استبداد، استعمار و عقب ماندگی و تحقق آزادی و مردم سالاری و پیشرفت توام با اخلاق و عدالت و حاکمیت معیارهای الهی و معنوی بر رفتار و سلوک حاکمان و تنظیم رابطه مردم با یکدیگر و با حاکمیت باشد.

شناخت و تعریف درست جمهوری اسلامی مبتنی بر مردم سالاری و تلاش برای استقرار پایه‌های آن، رسالت مهم همه کسانی است که سرافرازی میهن و سربلندی ملت را می‌خواهند.

آن سوی جمهوری اسلامی که تمنای معارضان است، چیزی جز آشوب و خشونت و ویرانی میهن و فراهم آمدن زمینه حضور و استیلای تحقیرآمیز بیگانگان و عوامل آنان بر ملت و تجزیه کشور یا استقرار یک جباریت و دیکتاتوری نفس گیر که دین و دنیای مردم را ویران خواهد کرد، نیست.

به رغم همه مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که امروز برای لایه‌های مختلف جامعه و گروه‌های گوناگون وجود دارد، راهکار بی بدیل برای حراست از کشور و پیشرفت همه جانبه آن و دستیابی به آرمان‌های والایی که در انقلاب بود، اصلاحات به معنی واقعی کلمه است (فارغ از جناح بندی هایی که در جای خود لازم و مفید است) و بر این باورم که در ژرفای وجدان هر ایرانی منصف که تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر دارد و نگران آینده‌ای مبهم و پر خشونت و نفرت است و نیز همه آنان که آرامش و ثبات و پیشرفت و برخورداری عزتمند ایران و ایرانی را می‌خواهند همین امر و همین داوری وجود دارد.

پایداری و پایندگی جمهوری اسلامی در گرو آن است که همگان به ویژه حکمرانان بپذیرند که کشور نیازمند اصلاحات جدی است و اصلاح رویکردها و نگرش‌ها و شیوه حکمرانی و سازگار کردن بیشتر آن‌ها با نیازها و خواسته‌های مردم و با جمهوریت براساس موازین اصیل و واقعی اسلامی، انسانی و ایرانی در درجه اول قرار دارد.

رهایی کشور از فقر و فساد و رفع نگرانی‌های فزاینده مردم که متاسفانه به سوی نومیدی حرکت می‌کند و بهره گیری از امکانات داخلی و بین المللی برای تامین مصالح ملی و منافع عمومی و مصون کردن کشور از شیطنت و توطئه بیگانگان و عوامل یا وابستگان به آن‌ها مستلزم بالا بردن اعتماد و همبستگی ملی و حفظ و تقویت سرمایه اجتماعی و همدلی حکومت با مردم و مردم و نخبگان با یکدیگر است.

این امر با گسترده تر کردن زمینه اعمال حق حاکمیت مردم بر سرنوشت و پذیرش تکثر سیاسی و اجتماعی و گذر از قیمومیت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی حکومت به خدمتگذاری کارشناسانه و مدیریت مدبرانه و حفظ امنیت کشور با ایجاد هر چه بیشتر رضایت در جامعه و استقرار عدالت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و راه باز کردن برای حضور و فعالیت جریان‌های سیاسی و اصناف و نهادهای مدنی و استقبال از میانجیگری آن‌ها میان مردمی که از آن‌ها نمایندگی می‌کنند و حکومتی که باید خدمتگذار مردم و پاسخگو به آن‌ها باشد، میسر است.

و مگرنه اینکه این همه مقتضای جمهوریتی است که پذیرفته شده و اسلامیتی که اگر درست دریافت شود زندگی را لطیف تر می‌کند و جلو‌ی خشونت را از هر طرف می‌گیرد؟

برای اینکه جمهوری اسلامی نیرومند و پایدار باشد بخصوص کسانیکه در قدرتند باید بپذیرند که نظام موجود در ساختار و راهبرد و رویکرد و نیز ضابطه‌ها و شیوه‌های حکمرانی نیازمند اصلاح است و حاکمیت می‌تواند و باید با حفظ اصول برای اصلاح پیشتاز و پیشقدم باشد و به همین جهت از جمله باید انتقاد نخبگان و اعتراض مردم را موهبت الهی بداند و از آن استقبال کند.

حوادث تلخ و اندوه بار و پر خسارتی که از جمله این روزها بر ملت و کشور گذشت این ضرورت و لزوم انجام اقدام‌های ترمیمی را بیشتر می‌کند.

و اینک؛ انتخابات مجلس شورای اسلامی فرصت مناسبی است که در آن، مردم اصلاح پذیری حکومت و حرکت به سوی اصلاح را شاهد باشند و این می‌تواند مرهمی باشد بر زخم‌های پدید آمده و تلاش برای تبدیل نارضایتی‌ها به امید و دست کم جلوگیری از تبدیل آن به نفرت.

انتخابات عرصه مهم حضور اصلاح طلبانه و مدنی مردم در صحنه است و اصلاح طلبان اعلام کردند که در انتخابات شرکت می‌کنند تا انشاالله افقی به آینده بهتر علیرغم مشکلات گشوده شود.

آیا حاکمیت هم زمینه برگزاری انتخاباتی پر شور و آزاد با اعتماد به ملت که صاحب انقلاب و کشورند و بازگشت به نظارت قانونی و صحیح بجای اعمال قیمومیت بر مردم و دادن امکان حضور همه شخصیت‌های سالم و کاردان و اشخاص شایسته با گرایش‌های مختلف و گسترده تر کردن میدان انتخاب مردم را فراهم می‌آورد و این امید را ایجاد می‌کند که به سوی مجلسی برویم که 《در راس امور》خواهد بود؟ امیدوارم چنین باشد.

سید محمد خاتمیCopyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy