Wednesday, Feb 12, 2020

صفحه نخست » لغو مسابقه دوچرخه‌سواری زنان در قم

2charkheh.jpg ایران اینترنشنال - خبرگزاری ایرنا از لغو مسابقه دوچرخه‌سواری زنان در شهر قم در پی «برخی فشا‌ر‌ها» خبر داد.

این خبرگزاری روز پنج‌شنبه ۲۴ بهمن گزارش کرد این مسابقه با مجوز «دستگاه‌های ذی‌ربط» قرار بود در «محیطی کاملا زنانه» و «محصور» برگزار شود.

برگزارکننده این مسابقه هیات دوچرخه‌سواری استان قم با همکاری دانشگاه «حضرت معصومه» و شهرداری قم بودند، اما با وجود داشتن مجوز و موافقت دادستان و فرماندار قم، این مسابقه لغو شد.

به نوشته ایرنا، این مسابقه، «تحت عنوان جلوگیری از خدشه‌دار شدن جایگاه مذهبی و فرهنگی شهر قم لغو شده و مسئولان ورزشی و سیاسی قم در اثر برخی واکنش‌ها، از تصمیم قبلی و مجوزهای صادره، عدول کرده و مراسم را لغو کردند».

این در حالی است که به گفته مصطفی امینی، رییس هیات دوچرخه‌سواری استان قم، علاوه بر فضای محصور مسابقه، تمام شرکت‌کنندگان ملزم به «رعایت حجاب کامل» بودند و آوردن تلفن همراه نیز ممنوع بوده است.

مطالب بیشتر در ایران اینترنشنال

ایرنا نوشته این مسابقه «به بهانه مغایرت با شئون اسلامی استان قم و احتمال بروز اقدام مشابه در خیابان‌های این شهر» لغو شده است.

این خبرگزاری ادامه داده این اقدام «واکنش‌های منفی در فضای مجازی و به ویژه فعالان این عرصه و افرادی که خود را برای این مسابقه آماده کرده بودند و خانواده‌هایشان به دنبال داشته است».

به گفته امینی ۳۵۰ نفر برای حضور در این مسابقه ثبت‌نام کرده بودند، اما «عده‌ای خاص از هدف برگزاری مسابقه برداشت نادرست کردند و ‌باعث تشویش اذهان عمومی شدند و با تماس‌های مکرر با مسئولان باعث لغو مسابقه شدند».

او تصریح کرد: «اگر این تقاضا پاسخ داده نشود، ‌ بانوان در جای دیگر به علاقمندی خود خواهند پرداخت یا سرخورده خواهند شد.»

هیات دوچرخه‌سواری استان قم در واکنش به لغو این مسابقه دوچرخه‌سوای در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به برداشت نادرست برخی از افراد در خصوص نحوه برگزاری این همایش و جهت جلوگیری از تشویش اذهان عمومی که تصور می‌شد قرار است این همایش در محیط عمومی برگزار گردد، این همایش لغو گردید.»

پیشتر غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، در واکنش به دوچرخه سواری زنان گفته بود: «دوچرخه‌سواری [زنان] برای ما موضوعیت ندارد، بلکه آنچه موضوعیت دارد، عفاف و حجاب است.»

کارشناسان بهداشت معتقدند که نداشتن تحرک کافی از معضلاتی است که زنان ایرانی با آن روبه‌رو هستند.

در ماه‌های گذشته، یک عضو شورای شهر اصفهان به دلیل توییت‌هایی از جمله در «انتقاد از محروم شدن دوچرخه‌سواری زنان»، از سوی دادگاه محکوم شده بود.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy