Thursday, May 21, 2020

صفحه نخست » حملات گسترده سایبری به نهادها و مراکز اسرائیلی

israelCyber_052120.jpgرادیو فردا - رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که از بامداد پنج‌شنبه، اول خرداد، وبسایت‌های شماری از نهادها و مراکز این کشور هدف حمله سایبری قرار گرفته و در صفحه اول آنها پیامی مبنی بر «نابودی اسرائیل» درج شده است.

وبسایت برخی شهرداری‌ها و نهادهایی چون سازمان محافظت از دریاچه طبریه، که آب آن برای اسرائیل اهمیت دارد، در شمار مراکزی است که هک شده‌اند و در پائین این صفحات، عبارت «هکرهای منجی» دیده می‌شود.

isr.jpgبه گزارش روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، در صفحه اصلی سایت‌های هک‌شده، ویدئو و هشدارهایی به دو زبان عبری و انگلیسی، از جمله «منتظر غافلگیری بزرگ باشید»، منتشر شده است.

همچنین در یک پیام به زبان عبری و انگلیسی معیوب نوشته شده: «شمارش معکوس برای اسرائیل نابود از مدت‌ها پیش آغاز شده است».

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

عبارت اسرائیل «۲۵ سال آینده را نخواهد دید» نیز به عبری در برخی از سایت‌ها درج شده است؛ این گفته مشهور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در شهریور سال ۱۳۹۴ است.

همچنین تصاویر و سخنانی از حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در صفحه نخست برخی از سایت‌ها نقش بسته و در برخی دیگر از سایت‌ها نیز تصویری از بنیامین نتانیاهوی «زخمی» دیده می‌شود که برای جلوگیری از غرق شدن در آب تقلا می‌کند و در پس‌زمینه شناورها و ساحل آتش گرفته، احتمالا تل‌آویو، دیده می‌شود.

این نقاشی احتمالا اشاره‌ای است به یکی از گفته‌های حسین سلامی در اردیبهشت پارسال که اندکی پیش از انتصاب به فرماندهی کل سپاه پاسداران، خطاب به نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «شنا کردن در مدیترانه را تمرین کن چرا که به زودی هیچ راهی جز به دریا گریختن ندارید».

ستاد ملی دفاع سایبری اسرائیل گفته است حمله سایبری روز پنج‌شنبه با وجود وسعت آن، «سطحی بوده» و به امور زیربنایی «آسیبی نرسیده» و اقدامات لازم برای رفع هک و بررسی عوامل حمله انجام گرفته است.

برخی از رسانه‌های اسرائیل این حملات را به ایران نسبت داده و آن را اقدامی در آستانه «روز قدس» دانسته‌اند اما برخی از کارشناسان فن‌آوری مانند لوتم فینکلشتین گفته‌اند این احتمال که جنبش فلسطینی حماس از غزه و سایر هواداران دیگر فلسطینیان از ترکیه و کشورهای آفریقایی عامل این تعرض باشند، نظر به سابقه این نوع اقدامات در هفته‌های گذشته، مطرح است.

آویتار گات، کارشناس امور دیجیتال، به جروزالم پست گفت: این حمله ترکیبی بوده و هدف از آن نیز آسیب زدن به سایت‌ها برای اختلال در فعالیت‌های اقتصادی و همچنین دستیابی به دوربین‌های رایانه‌ها و اطلاعات شخصی کاربران بوده است.

شبکه فاکس‌نیوز ماه گذشته خبر داده بود که هکرهای ایران هفته اول اردیبهشت به شبکه آب اسرائیل حمله کردند که خسارتی در بر نداشت اما این کشور را غافلگیر کرد.

روزنامه‌های واشینگتن‌پست و نیویورک تایمز نیز در روزهای گذشته نوشتند که اسرائیل در واکنش به حمله سایبری به شبکه آب این کشور، روز ۲۰ اردیبهشت به رایانه‌های اپراتوری بندر رجایی در جنوب ایران حمله سایبری کرد که تا چند روز باعث اخلال جدی در تخلیه و بارگیری کشتی‌ها شد.

شبکه ۱۳ اسرائیل شامگاه چهارشنبه گزارش داد که اثرات حمله سایبری اسرائیل به بندر رجایی هنوز ادامه دارد و بار کشتی‌های زیادی هنوز تخلیه نشده یا نتوانسته‌اند بارگیری کنند.

آلون بن داوید، خبرنگار نظامی شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل، گفت ارتش این کشور برای حمله الکترونیک به بندر رجایی از امکاناتی پیشرفته و مخفی که تا به‌حال از آن استفاده نشده بود بهره برده است.

از سوی دیگر، واکنش‌ها به انتشار پوستری در سایت رهبر جمهوری اسلامی ایران که در آن از عبارت «راه‌حل نهایی» برای قضیه فلسطین استفاده شده بود ادامه دارد.

هم‌زمان، شورای نگهبان مصوبه مجلس شورای اسلامی با عنوان «مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی (اسرائیل) علیه صلح و امنیت» را تایید کرد.

هر سال در آستانه «روز قدس»، آخرین جمعه ماه رمضان، حملات لفظی و تنش میان ایران و اسرائیل تشدید می‌شود.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy