Sunday, Aug 2, 2020

صفحه نخست » قطعی مدام برق بعد از شنیده شدن صدای انفجار در گرم‌دره

enfejar_080220.jpgایران وایر - «فقط مساله قطعی برق نیست وقتی برق قطع می‌شود، آب هم قطع می‌شود. تابستان و بی‌آبی و گرما و بی‌برقی آن هم روزی حداقل ۲ ساعت کلافه‌کننده است.»

این‌ها را «حجت» می‌گوید که با همسر و دو فرزندش در شهریار زندگی می‌کند. «فریده» ساکن ملارد هم یکی از شهروندانی است که قطعی برق زندگی‌اش را مختل کرده است: «گرما غیرقابل‌تحمل است؛ اما کاشکی فقط مساله گرما بود. همسایه‌ بغلی‌مان که تازه‌عروس و داماد هستند پریروز بر اثر همین قطع و وصل برق، یخچالشان سوخت و گارانتی هم هیچ مسئولیتی قبول نمی‌کند و می‌گویند ما در برگه ضمانت‌نامه نوشتیم که سوختگی بر اثر نوسانات برق محصول را از گارانتی خارج می‌کند.»

او همراه چند نفر دیگر از همسایه‌هایشان روز گذشته به اداره برق منطقه مراجعه کرده‌اند: «اول که داخل راهمان ندادند و گفتند به خاطر کرونا ارباب‌رجوع حضوری نمی‌پذیریم بعد هم که جلوی در داد و بی‌داد کردیم یک نفر آمد و گفت نه به برق منطقه ربط دارد و نه به هیچ جای دیگری در این مناطق مصرف برق زیاد است و دستگاه به‌صورت خودکار برق قطع می‌کند.»

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

حجت هم چند بار با اداره برق تماس گرفته اما همین جواب را گرفته است: «می‌گویند مصرف برق این منطقه زیاد است. هر وقت هم که برق قطع می‌شود یک پیامک از اداره برق به گوشی‌های اهالی منطقه ارسال می‌شود که مصرف برق را کم کنید اما ما باور نمی‌کنیم قطعی برق به مصرف برق ربط داشته باشد. ما تا قبل از صدای انفجاری که از گرم‌دره شنیده شد مشکلی نداشتیم اما بعد از آن روز این قطع و وصل برق امانمان را برید.»

gh.jpgحرف‌های حجت به صدای انفجاری که ساکنان غرب تهران و کرج چندی پیش شنیده بودند اشاره دارد. بامداد بیستم تیر ساکنان اطراف گرم‌دره، ملارد و شهر قدس از شنیدن صدای یک انفجار بزرگ خبر دادند. این موضوع از سوی مسئولان تکذیب شد و مشخص نشد صدای انفجار مربوط به چه بوده است.

حجت مکثی می‌کند و می‌گوید: «کار خود من فصلی و مقطعی است و الان از اسفند جمعا یک ماه سر کار نبودم و خب طبیعتا دخل‌وخرجم به‌هم‌ریخته است اما از پریروز از فکر این همسایه بنده خدایمان درنمی‌آیم و به خانمم گفتم چند ساعت یک‌بار آب‌خنکی، شربتی چیزی برایشان ببرد. چاره چیست؟ کار دیگری که از دستمان برنمی‌آید.»

مساله قطعی برق برخی شهرهای استان البرز و شهرهای حاشیه‌ای غرب استان تهران روز دهم مرداد از سوی نماینده مردم این مناطق در مجلس هم مطرح شد. خبرگزاری مهر گزارش داد «حسین حق‌وردی» نماینده مردم شهریار اندیشه و ملارد در مجلس شورای اسلامی در حاشیه برگزاری ملاقات مردمی که در مسجد جامع شاهد شهر برگزار شده بود در جمع خبرنگاران با انتقاد از قطعی برق در شهریار، قدس و ملارد گفت: «قطعی مکرر برق در این منطقه به کلافی سردرگم برای مردم تبدیل شده و پیگیری‌های مجدانه در خصوص قطعی آب و برق در این مناطق صورت گرفته است.»

حق‌وردی در جریان این جلسه توجیه اداره برق منطقه‌ای را هم زیر سوال برد و گفت: «یک سوال اینجا پیش می‌آید که چرا مصرف بالا و قطعی آب فقط باید در حوزه غرب استان تهران باشد ؟آیا مسئولان اداره برق و شرکت توزیع برق جسارت می‌کنند برق منطقه تهران را قطع کنند ؟!

قطعی برق به وسایل برقی مردم خسارت وارد می‌کند چه کسی باید پاسخگوی این هزینه باشد وزیر محترم نیرو مسئولین توزیع برق باید جوابگو این خسارات باشند؟ آیا این قطعی برق همیشه باید بر روی دوش مردم مستضعفی که در غرب استان تهران زندگی می‌کنند باشد.»

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی گفت: «چرا همه مشکلات باید گردن ما باشد و استفاده از آن در یک جای دیگر صورت گیرد و چرا یک خیابان که در حوزه بنده است همیشه دچار قطعی برق است اما خیابان مجاور که در حوزه تهران است هیچ موقع قطعی برق ندارند.» او البته ارتباط بین قطعی برق و صدای انفجار گرم‌دره را تکذیب کرد و گفت: «هیچ انفجاری رخ نداده است و فقط به خاطر فعالیت اداره بر ق با قطعی مواجه شدیم.»

کاربران شبکه‌های مجازی نیز به موضوع قطعی برق در این مناطق پرداخته‌اند.

آقای «زارعی» از شرکت دلتا پلاستیک، توییت کرده است: «تازگی‌ها هر روز ۳ مرتبه برق در منطقه‌ بابا سلمان شهریار می‌رود و هر بار زیر یک ساعت طول می‌کشد اما ۲ ساعت طول می‌کشد تا دستگاه دوباره گرم شود و شروع به کار کند و برای شروع تولید به‌قدری آمپر مصرفی برق بالا می‌رود که دو برابر شاید هم بیشتر برق مصرف می‌شود تا به حالت اولیه برگردد. یعنی این آقایان مهندس در اداره برق که جواب هیچ‌کس را هم نمی‌دهند آن‌قدر ... ندارند که مصرف بعد از قطع و وصل برق را محاسبه کنند.»

یا «آرمان» از باغستان شهریار توییت کرده است که طی جدول زمانی قطعی برق منطقه‌ی ما هر روز از ساعت ۱۲ تا ۱۴ قطع است، اما امروز از ساعت ۱۲ که قطع شده تاکنون وصل نشده است و هیچ‌کس هم پاسخگو نیست.

«مینا» یکی از اهالی شهر قدس است. او در مورد قطعی‌های اخیر و صحبت‌های آقای حق‌وردی، نماینده مجلس می‌گوید: «من که می‌گویم این یک جنگ زرگری است و از ۱۹ تیر که صدای انفجار آمد یک اتفاقی افتاده است و همه‌شان در جریان‌اند و دلشان برای من و شما نسوخته است. چرا قبلش قطعی برق و آب نداشتیم؟! یک‌دفعه مصرف زیاد شد؟ هیچ‌کس آن‌قدر ساده نیست که این حرف‌ها را باور کند ولی تحمل شرایط موجود مخصوصا در تابستان، غیرممکن است.»Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com