Sunday, Aug 30, 2020

صفحه نخست » نخستین پرواز هواپیمایی اسرائیلی از تل‌آویو به ابوظبی

Peace.jpg

رادیو فردا - نخستین پرواز مسافربری هواپیمای اسرائیلی شرکت «العال»، در رویدادی که «تاریخی» توصیف شده است، ظهر روز دوشنبه ۱۰ شهریور در فرودگاه ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، فرود آمد.

هواپیمای العال در حالی که واژه صلح به زبان‌های عبری، عربی و انگلیسی بر بدنه هواپیما نقش بسته بود، با پیام صلح برای دو کشور اسرائیل و امارات، وارد این فرودگاه شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پیش از باز شدن درب هواپیمای العال در فرودگاه ابوظبی، در یک پیام تلفنی و تصویری با خلبانان العال و مسافران آن، گفت این نخستین پرواز مستقیم علنی میان اسرائیل و امارات است.

***

elal.jpgهواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت ال‌آل با پرچم اسرائیل در فرودگاه ابوظبی فرود آمد

نخستین پرواز مسافربری مستقیم بین اسرائیل و امارات متحد عربی امروز شماری از مشاوران نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به ابوظبی برد تا توافق صلح بین دو کشور به واقعیت بپیوندد.

سخنان آقای نتانیاهو به این مفهوم بود که پروازهای محرمانه مستقیم میان دو کشور سابقه داشته است.

آقای نتانیاهو گفت، او سال‌ها برای این لحظه تاریخی تلاش کرده بود.

پرواز LY 971 با شماره‌ای که پیش شماره تلفن کشور امارات است، در مسیر خود از تل‌آویو به ابوظبی، با پرواز از آسمان عربستان به امارات متحده عربی رسید.

مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

مقامات رسمی امارات از هیات بلندپایگان دولتی اسرائیل که همرا با مقامات بلندپایه آمریکایی با این پرواز به ابوظبی رسیدند، استقبال کردند.

مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی اسرائیل، در صدر هیات کشورش همراه با جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد دونالد ترامپ و رابرات اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با این پرواز وارد ابوظبی شدند.

این پرواز ۱۷ روز بعد از دستیابی اسرائیل و امارات به توافق عادی‌سازی روابط انجام شده است.

دونالد ترامپ ۲۳ مرداد اعلام کرد که رهبران اسرائیل و امارات بر اساس «پیمان آبراهام» برای عادی‌سازی روابط با یکدیگر، در کشور مقابل سفارتخانه و سفیر خواهند داشت و مناسبات همه جانبه تجاری، اقتصادی و سیاسی برقرار خواهند کرد.

خلیفه بن زاید آل‌نهیان، حاکم امارات، دو روز پیش از پرواز، تمامی تحریم‌هایی را که از سال ۱۹۷۲، یکسال بعد از تشکیل کشور امارات، علیه اسرائیل برقرار شده و در راستای سیاست دنیای عرب با هدف بایکوت و منزوی کردن اسرائیل بود، به طور کامل لغو کرد.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آخرونوت روز ۹ شهریور گزارش داده بود که آمریکا تلاش زیادی کرده بود تا نمایندگانی از سعودی نیز در زمان فرود هواپیمای حامل هیات ارشد‌ اسرائیلی در امارات، در ابوظبی حضور داشته باشند.‎

به نوشته یدیعوت آخرونوت، آمریکا می‌کوشد محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، را متقاعد کند تا شخصا در آیین امضای توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات که به زودی در کاخ سفید برگزار می‌شود، حضور یابد.

بر اساس گزارش این روزنامه اسرائیلی، با وجود نظر مخالف پادشاه سعودی، ولیعهد او متمایل به در پیش گرفتن راهی متفاوت در ایجاد تحول در قبال اسرائیل است اما هنوز تصمیم نهایی را نگرفته است.

با وجود این، موافقت عربستان با دادن اجازه پرواز به شرکت اسرائیلی العال برای عبور پرواز تجاری مستقیم از آسمان سعودی، یک تحول چشم‌گیر دیگر در نزدیکی با اسرائیل محسوب می‌شود.

عربستان از چندی پیش تنها به شرکت هندی ایرایندیا اجازه پرواز میان هند - اسرائیل را با عبور از آسمان سعودی داده بود.

دولت خودگردان فلسطینی پرواز مستقیم و فرود هواپیمای اسرائیلی در ابوظبی را «یک رویداد تلخ و تاثرآور» توصیف کرد.

محمد الاشتیه، نخست‌وزیر حکومت فلسطینی گفت: دیدن این‌که امارات به آرمان‌های فلسطینیان پشت پا زده و حقوق و مبارزه ده‌ها ساله فلسطینیان را پایمال کرده، برای ما بسیار تاثرانگیز است.

آقای الاشتیه افزود: رویداد دوشنبه نقض گستاخانه در موضع متحد عربی در قبال نزاع اسرائیلی- فلسطینی است.

نخست‌وزیر فلسطین ابراز امیدواری کرد که کشورهای عربی دیگر از عادی‌سازی رابطه با اسرائیل دوری کنند.

اما بنیامین نتانیاهو روز ۹ شهریور در نشست خبری مشترک با مقامات آمریکایی در اورشلیم گفته بود که فلسطینیان دیگر نمی‌توانند پیشبرد صلح اسرائیل و کشورهای عربی را به خاطر «قضیه فلسطین» وتو کنند و کشورهای عرب پی برده‌اند که بهتر است برای تامین منافع خود با اسرائیل رابطه داشته باشند.

آقای نتانیاهو به طور تلویحی گفته است که جایزه بعدی نوبل صلح به او و عوامل اصلی در توافق عادی سازی روابط اسرائیل و امارات خواهد رسید.

حضور هیات آمریکایی در پرواز شماره ۹۷۱

شرکت هواپیمایی اسرائیلی «العال» یک هیات مشترک آمریکایی-اسرائیلی را با خود به ابوظبی برد که ریاست گروه آمریکایی مسافر این هواپیما را جرد کوشنر، داماد رئیس‌جمهوری آمریکا و مشاور کاخ سفید، بر عهده دارد.

جرد کوشنر هنگام سوار شدن به این هواپیما ابراز امیدواری کرد که این روند، آغازی برای وارد شدن منطقه به یک دوره از صلح و آشتی باشد.

او گفت: «در حالی‌که این یک پرواز تاریخی است، امید ما این است که آغازی باشد برای سفری تاریخی‌تر به خاورمیانه و فراتر از آن.»

در جهان عرب تنها مصر و اردن با اسرائیل رابطه داشته‌اند و اکنون امارات متحده سومین کشور عرب در این زمینه محسوب می‌شود.

پرواز روز دوشنبه، سه ساعت و ۳۰ دقیقه طول کشید در حالی که مسافران در حالت عادی برای انجام چنین سفری بین دو کشور باید با استفاده از مسیرهای غیر مستقیم هفت ساعت در راه باشند.

امارات متحده از کانون‌های مهم مسافرت هوایی به مقاصد دوردست جهان است و باز شدن امکان پرواز مستقیم از اسرائیل به امارات می‌تواند فرصت‌های اقتصادی مهمی را برای بخش حمل‌ونقل اسرائیل ایجاد کند.

در پرواز روز دوشنبه رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی، آوی برکوویتز، دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا و برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای ایران، آقای کوشنر را همراهی کردند.

***

دویچه وله - پرواز هواپیمای ال‌آل اسرائیل به ابوظبی نخستین گام مهم در اجرای توافق صلح بین اسرائیل و امارات متحده عربی محسوب می‌شود. رسانه‌های اسرائیل این پرواز را تاریخی خوانده‌اند. این هواپیما از آسمان عربستان عبور می‌کند.

دو هفته پس از اعلام غیرمنتظره توافق صلح بین اسرائیل و امارات متحده عربی، روز دوشنبه ۳۱ اوت (۱۰ شهریور) یک هواپیمای حامل هیات بلندپایه اسرائیلی و آمریکایی در یک پرواز تاریخی در فرودگاه ابوظبی خواهد نشست.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که در همین ارتباط از تل‌آویو منتشر کرده، خبر داده است که جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ در امور خاورمیانه و همچنین مئیر بن شبات، مشاور امنیت ملی اسرائیل نیز با هواپیمای یاد شده عازم امارات متحده عربی خواهند بود.

مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

هواپیمای شرکت هواپیمایی اسرائیلی ال‌آل، نخستین هواپیمای اسرائیلی است که در فرودگاه ابوظبی به زمین می‌نشیند. افزون بر آن، این هواپیما برای پرواز از تل‌آویو به ابوظبی، باید از فراز آسمان عربستان سعودی عبور کند. از این منظر، این نخستین هواپیمای اسرائیلی است که وارد حریم هوایی عربستان سعودی می‌گردد.

هدف از پرواز تاریخی به ابوظبی

توافق صلح بین اسرائیل و امارات متحده عربی عرصه‌های مختلفی از همکاری دو کشور را شامل می‌شود. از این رو گفته شده است که نمایندگان مختلف اسرائیل در این پرواز مشاور امنیت ملی این کشور را همراهی خواهند کرد.

از آن جمله گفته شده است که دو کشور قرار است در زمینه‌های هوانوردی، صنعت گردشگری، بازرگانی، امور پزشکی و درمانی، حوزه انرژی و همچنین مسائل امنیتی با یکدیگر همکاری کنند.


باید یادآور شد که امارات متحده عربی، سومین کشور عربی پس از مصر و اردن است که گام در راستای عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائیل برداشته است.

نتانیاهو و توافق صلح با اعراب

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل روز یکشنبه ۹ شهریور (۳۰ اوت) پس از دیدار با هیات آمریکایی در یک کنفرانس مطبوعاتی از "مذاکرات پنهانی" اسرائیل با دیگر کشورهای عربی سخن گفته بود.

نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که تلاش‌های دیپلماتیک برای امضای توافق صلح با دیگر کشورهای عربی در جریان است.

روزنامه اسرائیلی "هاآرتص" نیز با انتشار گزارش مبسوطی به گفت‌وگوهای بین جرد کوشنر، مشاور مسائل خاورمیانه دونالد ترامپ با رئيس جمهوری اسرائیل و وزیر دفاع این کشور پرداخته است.

نتانیاهو، خطاب به کوشنر در آستانه پرواز به ابوظبی گفته است: «فلسطینی‌ها مدت‌های مدید از حق وتو پیمان صلح بین اسرائیل و جهان عرب برخوردار بودند. اگر قرار بود برای چنین امری منتظر آنها بمانیم، ما می‌بایست تا ابد منتظر می‌ماندیم.»

جرد کوشنر نیز بار دیگر از طرح صلح خاورمیانه‌ای دونالد ترامپ به عنوان طرحی واقع‌گرایانه و عادلانه سخن گفته و خطاب به فلسطینیان تصریح کرد، "اگر برای کسب توافق صلح آمادگی دارند، این شانس اکنون برای آن‌ها فراهم است".

کوشنر همچنین شجاعت محمد بن زاید، ولیعهد امارات متحده را تحسین کرده و او را "رهبری آینده‌نگر" خوانده است. مشاور مسائل خاورمیانه دونالد ترامپ توافق صلح بین امارات متحده عربی و اسرائیل را الگویی برای سایر کشورهای عرب ارزیابی کرده است.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy