Tuesday, Apr 6, 2021

صفحه نخست » نشست وین؛ توهین یکی از اعضای هیات ایرانی مذاکره کننده به معترضان جمهوری اسلامی

JI_040521.jpgایران اینترنشنال - ساعتی پیش از آغاز رسمی نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، جمعی از مخالفان جمهوری اسلامی در مقابل هتل محل استقرار تیم مذاکره کننده ایرانی تجمع کردند.

در همین حال ویدیویی نشان می‌دهد، کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در وین در پاسخ به اعتراض و پرسش یکی از حاضران درباره امضای سند همکاری چین و ایران پاسخی توهین‌آمیز می‌دهد.

از سویی با آنکه ایران دوباره اعلام کرده «هیچ نماینده‌ای» از آمریکا در این مذاکرات حضور ندارد و حتی مذاکره غیرمستقیم در دستور کار نیست، گزارش‌ها حاکی از حضور هیات آمریکا و میانجی‌گری کشورهای اروپایی در پایتخت اتریش است.نشست ادواری روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه در وین در شرایطی آغاز می‌شود که رسانه‌های بین‌المللی گزارش می‌دهند مقام‌های آمریکایی که قرار است به صورت غیرمستقیم در آن شرکت کنند در محلی متفاوت از محل حضور هیات ایرانی و سایر کشورهای ۱+۵ حاضر خواهند بود.

واشینگتن پست و آیریش تایمز نوشته‌اند قرار است مقام‌های اروپایی به عنوان میانجی بین تهران و واشینگتن عمل کنند. یک دیپلمات فرانسه روز جمعه گفته بود که قرار است دیپلماسی میانجی‌گری برای این مذاکرات مورد استفاده قرار گیرد.

اما در اطلاعیه‌ای که اداره کل اخبار و اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه ایران منتشر کرده، اعلام شده «همانطور که قبلا نیز تاکید شده است، هیچ نماینده‌ای از آمریکا در نشست کمیسیون مشترک یا نشست‌های کارشناسی مرتبط با آن شرکت نخواهد کرد.»

این اطلاعیه همچنین هرگونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا به عنوان دستور کار هیات جمهوری اسلامی را هم رد کرده است.

در همین حال ریاست هیات آمریکایی در این نشست را رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران،‌ بر عهده دارد. مالی به تازگی در گفت‌وگویی با شبکه «پی‌بی‌اس»، آمادگی کشورش برای لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام را مطرح کرده بود.

این سخنان مالی در نشست خبری سخنگوی دولت ایران، از سوی علی ربیعی مورد استقبال قرار گرفت.

طی روزهای اخیر مقام‌های حکومت ایران اعلام کردند که تنها شرط تهران برای بازگشت به برجام لغو کامل همه تحریم‌های اعمال‌شده توسط دولت دونالد ترامپ و پس از خروج آمریکا از برجام است.

در طرف مقابل ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ اشاره کرد که واشینگتن چالش‌های پیش رو را دست کم نمی‌گیرد و انتظار دستیابی به پیشرفت زودهنگام یا فوری را ندارد.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com