Tuesday, May 4, 2021

صفحه نخست » کلاب هاوس، زمین جدید بازی جمهوری اسلامی برای فریب اپوزیسیون، عبدالستار دوشوکی

Abdolsatar_Doshouki_3.jpgکلاب هاوس نسخه جدیدی از پالتاک قدیمی است که مسئولین جمهوری اسلامی از ظریف گرفته تا جهانگیری و جهرمی و بازماندگان رفسنجانی و ارتش سایبری نظام در طی ماه‌های اخیر نه تنها مشتری‌های مشتاق و پر و پا قرص آن بوده‌اند. بلکه علاوه بر مسئولین رژیم (اعم از اصلاح طلب و اصولگرا و گندم نما)؛ رسانه‌های رژیم نیز در "فروش" و بازاریابی و شناساندن و ترویج و رواجگری مستقیم و غیر مستقیم آن تبلیغات وسیعی را به راه انداخته‌اند. جمهوری اسلامی که دشمن قسم خورده فضای باز مجازی و پلتفرم‌های آزاد و تضارب آرا و تبادل افکار می‌باشد، توانست قبل از هر کسی زمین بازی کلاب هاوس را قـُرق کند.

"قـُرق کردن" یعنی جایی (مثلا یک سنگر) را تصرف و خلوت کردن و مانع ورود دیگران شدن. اما جمهوری اسلامی نه تنها مانع ورود اپوزیسیون به این سنگر تسخیر شده نمی‌شود، بلکه آنها را به "زمین بازی خود" دعوت می‌کند. تا در آستانه انتخابات و برای گرم کردن تنور آن یک بار دیگر "گفتگوی تمدنها"، اما این بار بین خود ایرانیان" را هدفمندانه و زیرکانه آغاز کند. شوربختانه طبق معمول اپوزیسیون نماهای داخل و خارج نشین به همراه برخی از اپوزیسیون محترم اما ساده دل مشتاق گفتگو با شورت و شرت به داخل زمین بازی جمهوری اسلامی پریده‌اند و با بسیجی‌های ارتش سایبری، که روزانه با قمه و چاقو و اسلحه معترضان را در خیابانهای ایران سرکوب می‌کنند و شب‌ها تبدیل به انسانهای متمدن معتقد به گفتمان در کلاب هاوس می‌شوند؛ گفتگو کنند. تو گویی این یک مناظره بین دانشجویان دانشکده‌ای در سوئیس است. پروین اعتصامی درباره گندم فروشان جو نما می‌گوید: نفس جو داد که گندم ز تو بستاند؛ با خبر باش که بی مصلحت و قصدی / آدمی را نبرد دیو به مهمانی.

اگر در مرورگر گوگل "کلاب هاوس" را به فارسی و به انگلیسی (clubhouse) جستجو کنید؛ تعداد صفحات و نتایج جستجو به زبان فارسی یعنی "کلاب هاوس" یا "کلاب+هاوس" ده برابر نتایج انگلیسی آن است. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل. اخیرا نیز سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات با ارسال هشداری به سه اپراتور اصلی کشور آن‌ها را متهم به اختلال در کلاب هاوس کرد و به اپراتورها ۲۴ ساعت فرصت داد تا اختلال مشهود در شبکه اجتماعی کلاب هاوس را برطرف کنند. خبرگزاری کار (ایلنا) می‌نویسد: " شبکه اجتماعی کلاب هاوس به تازگی در ایران رواج یافته است و کارشناسان دلیل بخشی از رواج ناگهانی آن در ایران را به تحولات سیاسی پیشرو یعنی انتخابات ریاست جمهوری نسبت می‌دهند". در همین گزارش آمده است: " کارشناسی فناوری اطلاعات در گفت ‌وگو با ایلنا در پاسخ به این سوالات اظهار کرد: احتمال فیلتر کلاب هاوس به ویژه بعد از انتخابات وجود دارد.

کلام آخر اینکه اپوزیسیون واقعی باید راه خود را از جو فروشان گندم نما جدا کرده و نباید خواسته یا ناخواسته هیزم بیار تنور انتخابات ریاست جمهوری نظام باشند. برای تحریم انتخابات باید زمین بازی آن (یعنی کلاب هاوس) را در گام اول تحریم کرد. نمی‌توان در کلاب هاوس شریک دزد بود و ادعای رفاقت با قافله داشت و بعد مشارکت خویش را روشنفکر مابانه توجیه کرد. نمی‌توان هیزم به پای تنور انتخابات برد و هم زمان ادعای تحریم انتخابات را داشت. چهل و دو سال تجربه ثابت کرده که جمهوری اسلامی با بکار بردن انواع و اقسام شگردها از کشتار گرفته تا گفتمان از تزور گرفته تا تطمیع بر اپوزیسیون پیروز بوده است. تا کی می‌خواهیم در زمین جمهوری اسلامی بازی کنیم؛ و حضورمان را اتاق‌های جمهوری اسلامی توجیه کنیم؟ در ختم کلام باز هم شعری از پروین اعتصامی است که می‌گوید:
فلک ایدوست به شطرنج همی ماند
که زمانیت کند مات و گهی فرزین
دل به سوگند دروغش نتوان بستن
که به هر لحظه دگرگونه کند آئین
ندهد هیچ کسی نسبت طاووسی
به شغالی که دم زشت کند رنگین
چو کبوتر بچه پرواز مکن فارغ
که به پروازگه تست قضا شاهین
همه خون دل خلق است درین ساغر
که دهد ساقی دهرت چو می‌نوشین

عبدالستار دوشوکی
مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن
سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy