Saturday, May 15, 2021

صفحه نخست » اطلاعات سپاه "سلطان کریپتو" ایران را بازداشت کرد

crypto_051721.jpgاستان‌وایر ـ همزمان با مسدود شدن درگاه‌های ارزهای دیجیتال در ایران، «سینا استوی»، مدیر صرافی رمزارزی «کریپتو لند» توسط سپاه پاسداران بازداشت شده است.

روز دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، «مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری»، وابسته به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، این خبر را در صفحه توییتر آقای استوی منتشر کرد و نوشت: «مالک این رسانه، به اتهام اخلال در نظام اقتصادی با دستور دادسرای ویژه جرایم اقتصادی، بازداشت شد. اطلاعات تکمیلی از طریق مراجع رسمی قضایی و سایت گرداب اطلاع رسانی خواهد شد.»

سینا استوی، یکی از سرشناس‌ترین فعالان اقتصادی حوزه رمزارز یا ارز دیجیتال در ایران است و برخی او را «سلطان کریپتو» لقب داده‌اند.

بازداشت این فعال اقتصادی در حالیست که سایت روزنامه همشهری از مسدود شدن درگاه‌های نقل و انتقال رمزارز در ایران خبر داده و گفته است که این به دلیل جلوگیری از «خروج سرمایه از کشور» انجام شده است.

موضوع رمزارزها از زمستان سال گذشته و همزمان با اعلام خبر فعالیت یک شرکت چینی در رفسنجان در زمینه استخراج بیت‌کوین و فعالیت اقتصادی سپاه پاسداران مرتبط با آن مطرح شد.

برخی مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که با موضوع رمزارزها نباید مقابله کرد ولی باید آن را «ضابطه‌مند» کرد.

به گزارش بی بی سی بعضی از منابع خبری غیررسمی، اتهام آقای استوی را "تولید نوعی رمز ارز در خارج از ایران" اعلام کرده‌اند؛ اما هنوز اتهامات او به درستی مشخص نیست.

"کریپتولند" یک پایگاه آنلاین برای مبادلات رمزارزهاست که تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال مختلف در جهان در آن معامله می‌شوند.

شرکت "یکتا اکسیر سبز" با نام تجاری کریپتولند از بیش از چهار سال پیش (۱۳۹۶)در زمینه بلاکچین و رمزارزها فعالیت داشته و فعالیت آن در حال حاضر محدود به کاربران داخل ایران است؛ این شرکت از اولین صرافی‌های رمزارزها در ایران است.

آقای استوی که ۲۹ سال دارد، در عین حال مدیرعامل شرکت "بریج اوراکل" هم هست که آنهم در زمینه رمزارزها فعالیت دارد.

او فارغ‌التحصیل مدیریت بازرگانی‌ست و بسیاری از رسانه‌های داخل ایران او را کارآفرین حوزه بلاک‌چین و رمزارزها معرفی کرده‌اند.

آقای استوی مصاحبه‌ای با تجارت نیوز گفته: "در سال ۲۰۱۳ میلادی به عنوان بیت‌کوینر وارد عرصه رمزارزها شدم و به عنوان یک تریدر (معامله‌گر) درآمد خود را به بیت‌کوین تبدیل می‌کردم."

صرافی کریپتولند که او راه‌اندازی کرد در ابتدا با استفاده از ربات تلگرامی به مدت تقریبا یک سال و نیم فعالیت داشت تا در نهایت تبدیل به صرافی آنلاین شد.

مدتی پبش آقای استوی اولین توییت تاریخ را حدود ۲/۹ میلیون دلار از جک دورسی، موسس توییتر خریده بود.

آقای استوی به بی‌بی‌سی گفته بود: "این بخشی از تاریخ بشر در شکل دارایی‌های دیجیتال است. چه کسی می‌داند قیمت اولین توئیت انسان در ۵۰ سال آینده چقدر خواهد بود."Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy