Saturday, May 29, 2021

صفحه نخست » ثروت ابدی مسعود سلطانی‌فر و فدراسیون های ورزشی ایران

پیام یونسی‌پور - ایران وایر

در هفته‌ای که گذشت، سازمان برنامه و بودجه پذیرفت که به دو فدراسیون ورزشی ایران، مبالغی را به عنوان «کمک هزینه» پرداخت کند. اما این مبالغ حداقل به دست یکی از فدراسیون‌ها نخواهد رسید. دلیلش تصمیم وزارت ورزش و جوانان برای مصادره بیش از ۴۲ میلیارد تومان از کمک هزینه سازمان برنامه و بودجه به فدراسیون فوتبال است.

7777.jpgسوم خردادماه، «محمدباقر نوبخت» معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه، همراه با «رضا صالحی ‌امیری» رییس کمیته المپیک به دیدار کشتی‌گیران تیم ملی ایران رفت. در آن ملاقات، «علی‌رضا دبیر» رییس فدراسیون کشتی ایران درخواست ۱۱۴ میلیارد کمک هزینه برای آماده‌سازی تیم ملی در راه المپیک توکیو داشت. اما محمدباقر نوبخت با پرداخت ۳۰ میلیارد تومان موافقت کرد.

این ۳۰ میلیارد تومان، بودجه‌ای جداگانه از تمامی بودجه‌هایی بود که کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش برای فدراسیون کشتی تصویب کرده بودند.

اما پیش از اینکه رییس سازمان برنامه و بودجه، برای فدراسیون کشتی دست به جیب شود، مبلغ ۵۲ میلیارد تومان به عنوان کمک هزینه به فدراسیون فوتبال اختصاص داده بود.

7778.jpgمحمدباقر نوبخت پنجم خرداد نیز قول کمک هزینه‌های ویژه به فدراسیون قایقرانی برای آماده‌سازی ملی‌پوش‌های خود در راه المپیک را داد.

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

این بودجه‌سازی‌ها، با واکنش خبرگزاری فارس هم همراه شد. رسانه سپاه پاسداران به پایان دولت «حسن روحانی» اشاره کرد و این هزینه‌ها را تصمیمی تعمدی برای زیرفشار گذاشتن دولت آینده دانست.

با این وجود، ورزش سیاست‌زده ایران باز هم از بودجه‌های دولتی منفعتی نبرده است. دولت پولش را از یک جیب، به جیب دیگر می‌گذارد.

وزارت ورزش، بودجه را می‌بلعد

اول خردادماه، «ژاله فرامرزیان» معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان مدعی شد که مبلغ ۱۰ میلیارد تومان از حساب وزارت ورزش پرداخت شده است. او فقط تاکید کرد که این بودجه «خارج از اعتبار» نبود. این یعنی، مبلغ پرداختی به فدراسیون ایران، از بودجه دولتی تامین شده است.

اظهارنظر خانم فرامرزیان، وزارت ورزش را در دست بالای داستان قرار داد؛ نخستین گمانه‌زنی این بود که وزارت ورزش با توجه به بدهی‌های بین‌المللی و داخلی فدراسیون فوتبال، بودجه این فدراسیون را افزایش داده است.

ورق با خبرِ خبرگزاری تسنیم برمی‌گردد. تسنیم هفتم خرداد نوشت: «شهاب‌الدین عزیزی خادم رییس فدراسیون فوتبال ایران در نشستی با محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور توانست کمکی میلیاردی برای حمایت از تیم‌های ملی دریافت کند. این رقم در ردیف بودجه کمک‌های دولتی به نام کمک به تیم ملی اختصاص یافت و از آنجایی که فدراسیون‌ها زیر نظر وزارت ورزش و جوانان هستند، این کمک به حساب وزارت ورزش واریز شد تا به فدراسیون پرداخت شود؛ چرا که واریز مستقیم به حساب فدراسیون غیرقانونی است.»

به این ترتیب وزارت ورزش و جوانان، مبلغ ۵۲ میلیارد تومان از سازمان برنامه و بودجه، به صورت یک‌جا دریافت می‌کند و از این مبلغ فقط ۱۰ میلیارد تومان از آن را به حساب فدراسیون فوتبال واریز می‌کند.

تسنیم در گزارش خود ادعا می‌کند که این مبلغ با عنوان «کمک به آماده‌سازی تیم‌ ملی فوتبال ایران» به وزارت ورزش پرداخت شده، اما وزارت ورزش این مبلغ را برای پرداخت بدهی‌ گذشته فدراسیون فوتبال به شستا، مصادره کرده است.

ژاله فرامرزیان، اولین مدیری است که در وزارت ورزش و جوانان دستور توقیف این بودجه را می‌دهد.

او از زمان حضور سلطانی‌فر در وزارت ورزش و جوانان، به پست‌های ریاست کمیته نظارت، ارزیابی و مدیریت عملکرد وزارت ورزش، ریاست کمیته فرهنگ و توسعه فرهنگ سازمانی، ریاست کمیته آمار بخشی، ریاست کمیته برنامه‌ریزی عملیاتی و ارتقای کیفیت خدمات، ریاست کمیته مدیریت سرمایه انسانی، ریاست کمیته مهندسی نقش و ساختار، ریاست کمیته بهبود نظام‌ها و فناوری‌های مدیریتی و ریاست کمیته دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری و همین‌طور هیات‌رییسه شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و صندوق حمایت از قهرمانان و پیش‌کسوتان رسیده است.

فدراسیون فوتبال ایران نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد که با وجود تلاش برای به دست آوردن ۵۲ میلیارد بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه، وزارت ورزش حاضر به پرداخت کامل این مبلغ نمی‌شود.

مسعود سلطانی‌فر، بودجه‌ها را می‌بلعد

«مارک ویلموتس» و مطالباتش از ورزش ایران، شاه‌کلید همه بودجه‌هایی است که از زمان مدیریت مشترک «مهدی تاج» رییس پیشین فدراسیون فوتبال و مسعود سلطانی‌فر ناپدید شده‌اند.

ساختمان فدراسیون فوتبال در راستای همین بدهی‌ها از سوی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) مصادره شد.

مارک ویلموتس اما چگونه به ایران می‌آید؟ خرداد سال ۱۳۹۹ خبرگزاری «ایسنا» از «مازیار تشکری تیمجانی» رونمایی کرد.

او را در ایران با نام «مازیار تشکری» و در اروپا و ترکیه با نام «ماز تیمجانی» می‌شناسند. فردی که خودش را دانش‌آموخته رشته هنرهای زیبا در ایران و ترکیه معرفی می‌کند.

مازیار تشکری تیمجانی مطابق بر گزارش‌هایی که پیش ‌از این در خبرگزاری‌های ایسنا و تابناک منتشر شده بود، از نزدیکان «مسعود سلطانی‌فر» به‌حساب می‌آمد.

شانزدهم خرداد، «مهدی تاج»، رییس مستعفی فدراسیون فوتبال پس از انتشار متن قرارداد مارک ویلموتس، مدعی شد که «وزیر ورزش و جوانان این سرمربی بلژیکی را به او معرفی کرده است.» وزیر ورزش ایران، نامه‌ای را که از سوی «انجمن فرهنگی ایران و هلند» مبنی بر معرفی سه مربی فوتبال اروپا برای تصدی‌ پست سرمربی‌گری تیم ملی ایران به دستشان رسیده بود، با ادبیاتی دستوری، به مهدی تاج تحویل می‌دهد.

مازیار تشکری تیمجانی، مدیر مرکز فرهنگی و تجاری ایران و هلند است. این مرکز ۲۱ شهریور۱۳۹۵، وقتی «مسعود سلطانی‌فر» هنوز به‌عنوان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری فعالیت می‌کرد، با حضور او در شهر لاهه افتتاح ‌شد.

شخص مسعود سلطانی‌فر که امروز وزیر ورزش و جوانان است، مازیار تیمجانی را به عنوان مدیر این نهاد معرفی و منصوب ‌کرده بود.

در عین حال، ماجرا اینجا غریب می‌شود. سایت «ترانسفرمارکت» به عنوان مرجع قیمت‌گذاری بازیکنان، مربیان و باشگاه‌های فوتبال جهان، قیمت مارک ویلموتس را «سالیانه» ۹۰ هزار یورو اعلام کرده بود؛ اما فدراسیون فوتبال ایران در روند مذاکرات با مربی اخراج شده «ساحل عاج» می‌پذیرد که با او قراردادی به ارزش بیش از ۳ میلیون یورو در سال امضا کند. در قرارداد نیز قید شده بود که هر زمان هر یک از دو طرف قرارداد را فسخ کنند، فدراسیون فوتبال ایران باید تمامی مبلغ را تا آخرین روز قراردادش به سرمربی بلژیکی پرداخت کند.

مسعود سلطانی‌فر و مهدی تاج، ذی‌نفع‌های این قرارداد به نظر می‌رسند. مربی ۹۰ هزار یورویی که شاید در بدترین حالت با قراردادی ۲۰۰ هزار یورو در سال به ایران می‌آمد، حالا بیش از ۶ میلیون یورو از ایران طلب می‌کند.

تسنیم اقدام وزارت ورزش در مصادره بودجه دولت برای فدراسیون فوتبال را مشکوک می‌داند. سازمان برنامه و بودجه، مبلغی برای آماده‌سازی تیم ملی می‌پردازد، مسعود سلطانی‌فر و ژاله فرامرزیان کمتر از ۲۰ درصد از این مبلغ را به فوتبال پرداخت می‌کنند و بیش از ۸۰ درصد از آن را برای تامین بودجه قراردادی که خود در آن دست و نقش داشتند، ضبط می‌کنند.

دستگاه قضایی ایران دیگر حتی تماشاگر فساد مالی در وزارت ورزش هم نیست. شاید کرونا همان طور که ورود تماشاگران را به ورزشگاه‌ها ممنوع کرد، تماشای این فساد را هم برای قوه قضاییه «ابراهیم رئیسی» منع کرده باشد.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy