Thursday, Jul 29, 2021

صفحه نخست » ادامه بازداشت‌های خانه به خانه در خوزستان؛ یکی از مجروحان اعتراضات جان باخت

khouzestan2.jpg ایران اینترنشنال - همزمان با ادامه بازداشت شبانه و خانه به خانه فعالان مدنی و معترضان در شهرها و روستاهای خوزستان، یک سازمان حقوق بشری خبر داد که یکی از مجروحان اعتراضات سوسنگرد جان باخت.

سازمان حقوق بشر اهواز روز پنجشنبه هفتم مرداد گزارش داد که مهدى حبیب‌السارى، جوان ۱۸ ساله‌اى که ۲۶ تیرماه در تجمعات اعتراضی در سوسنگرد با شلیک نیروهای امنیتی زخمی شده بود، شامگاه چهارشنبه جان باخت.

با این حال، شمار دیگری از فعالان گفته‌اند شامگاه چهارشنبه در جریان تیراندازی بی‌هشدار نیروهای امنیتی در پردیس اهواز به یک خودرو، یک جوان به نام علی عباس الساری کشته شد، دوست او به نام مهدی حبیب الساری به شدت زخمی شد و سرنشین سوم به نام مصطفی الساری نیز بازداشت شده است.

پیش از این، نهادهای حقوق بشری هشدار داده بودند که مجروحان اعتراضات خوزستان از بیم بازداشت شدن به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند و جانشان در خطر است.

تاکنون اسامی حدود ۱۰ نفر از معترضان کشته شده در اعتراضات خوزستان منتشر شده است.

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

نماینده اهواز: از تعداد دقیق کودکان بازداشتی بی‌خبریم

در حالی که بازداشت‌ها در روستاها و شهرهای مختلف همچنان ادامه دارد، یک نماینده مجلس گفت آمار دقیقی از کودکان بازداشت‌شده در اعتراضات در دست نیست.

کریم حسینی، نماینده اهواز، درباره صدور قرارهای وثیقه چندصد میلیون تومانی برای کودکان و نوجوانان بازداشت‌شده گفت: «آمار دقیقی از این افراد وجود ندارد اما چیزی که ما در حال پیگیری آن هستیم برای همه سنین است که اکنون در بازداشتند و در صورت عدم ارتکاب جرم باید آزاد شوند.»

او روز پنجشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت به دستور رییس قوه قضاییه قرار شده افرادی که «جرم خاصی مرتکب نشده و فقط به دلیل حضور در اعتراضات و حضور در تجمعات بازداشت شده‌اند» آزاد شوند.

پیش از این علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه، گفته بودند بازداشت‌شدگانی که «عمل مجرمانه‌ای نداشته‌اند» آزاد می‌شوند.

شماری از وکلا و کارشناسان حقوقی این پرسش را مطرح کرده‌اند که اگر این افراد مرتکب جرم نشده‌اند، چرا بازداشت شده‌اند. بنابر قوانین جمهوری اسلامی نیز اعتراض مسالمت‌آمیز جرم محسوب نمی‌شود.

شمار دقیق بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر روشن نیست و وب‌سایت هرانا روز دوم مردادماه گزارش داد که اسامی و هویت ۱۰۲ نفر از آنها را شناسایی کرده است.

با وجود وعده مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر آزادی بازداشت‌شدگان، در روزهای اخیر بازداشت‌های خانه به خانه فعالان مدنی و معترضان همچنان ادامه یافته است.

در همین حال فیلمی از حضور پرشمار ماموران امنیتی برای بازداشت منصور چعباوی، از ساکنان کوی علوی اهواز، در روز چهارشنبه منتشر شده است.

وضعیت بازداشت‌شدگان نگرانی نهادهای حقوق بشری را برانگیخته است. از جمله سازمان حقوق بشر اهواز گزارش داده است از وضعیت علی مزرعه همچنان خبری در دست نیست.

علی مزرعه حدود دو هفته پیش در اهواز ناپدید شد و خبرگزاری فارس ۲۷ تیر نوشت که او کشته نشده و بازداشت شده است. با این حال هیچ خبر دیگری از او منتشر نشد.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy