Friday, Sep 3, 2021

صفحه نخست » عراق می‌تواند مانند افغانستان به سرعت سقوط کند

iraq_090321.jpgیورونیوز - یوسی کوهن، رئیس پیشین سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) با انتشار مقاله‌ای در یدیوت آهارونوت نسبت به تکرار تجربه افغانستان در عراق و خطرات چنین رویدادی برای تل آویو هشدار داد.

این مقام عالی‌رتبه نظامی و امنیتی پیشین با اشاره به حضور تنها ۲۵۰۰ نظامی آمریکایی در خاک عراق و عدم مشارکت آن‌ها در عملیات رزمی گفته است خروج نهایی ایالات متحده از عراق، منجر به آشوب و بروز بحران‌های قومی-مذهبی، تروریستی و همچنین افزایش حضور ایران در عراق خواهد شد.

ایران از سال ۲۰۰۳ و در پی سقوط حکومت صدام حسین در عراق به دست نیروهای ایالات متحده آمریکا و همپیمانانش، حضوری گسترده و قدرتمند در عراق دارد.

آقای کوهن هشدار داده است که جمهوری اسلامی ایران، در صورت خروج کامل ایالات متحده از عراق، می‌تواند پایگاه‌های نظامی خود را در این کشور گسترش دهد. به نظر این مقام سابق اسرائیلی، در صورت بروز چنین شرایطی، ایران فشار خود را بر اسرائیل از طریق نیروهای متحد خود در لبنان و سوریه و عراق بیشتر می‌کند.

👈مطالب بیشتر در سایت یورونیوز

جمهوری اسلامی ایران از کشورها و نیروهای نیابتی متحد خود در منطقه با نام «محور مقاومت» یاد می‌کند.

آقای کوهن گفته است که اسرائیل باید برای شرایط جدید در شمال خاورمیانه و تهدیدهای امنیتی از این منطقه پاسخ‌های روشن و آمادگی کامل داشته باشد.

پس از جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده که پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و با نام جنگ علیه تروریسم به افغانستان و سپس عراق حمله کرد، هر سه جانشین وی مخالف این جنگ‌ها بوده و بر بازگشت نیروهای آمریکایی از خاورمیانه تاکید می‌کنند. ایالات متحده از دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، عملا اولویت امنیت خارجی را پس از سال‌ها به‌جای خاورمیانه بر روسیه و چین متمرکز کرده است.

ماموریت آقای کوهن حدود سه ماه پیش در موساد پایان یافت. با وجود آنکه بسیاری از حملات و خرابکاری‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران کار این نهاد اطلاعاتی به شمار می‌رود، اما در سال‌های گذشته گزارش‌هایی درباره مخالفت وی با اقدامات «یکجانبه» نتانیاهو و به‌ویژه پروژه‌های حمله نظامی علیه جمهوری اسلامی منتشر شده بود.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy