Monday, Sep 27, 2021

صفحه نخست » واکنش علی‌اف به رزمایش نظامی ایران

azarbayjan_092721.jpgالهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان از ایران به دلیل برگزاری مانور نظامی در مرزهای این کشور و تردد "غیرمجاز" کامیون‌های ایرانی در قره‌باغ انتقاد کرد. رسانه‌های ایرانی اظهارت علی‌اف را "مداخله‌جویانه" توصیف کردند

ایلنا - الهام علی‌اف گفت: این یک اتفاق بسیار شگفت آور است زیرا چنین اقدامی در دوران ۳۰ ساله استقلال آذربایجان رخ نداده بود. البته هر کشوری می‌تواند هر رزمایش نظامی را که می‌خواهد در خاک خود انجام دهد. این حق حاکمیت اوست. اما سوال اینجاست که چرا اکنون و چرا در مرز ما؟ این سوالات را نه من بلکه جامعه آذربایجان می‌پرسند. آذربایجانی‌های سراسر جهان آن را می پرسند.

به گزارش آناتولی، همچنین این سوال مطرح می‌شود که چرا در دوره اشغال چنین تمریناتی انجام نشد. چرا وقتی ارامنه در جبرئیل، زنگیلان و فضولی بودند ایران رزمایش نظامی برگزار نکرد؟ چرا این کار پس از آزادسازی این سرزمین ها و پایان ۳۰ سال اسارت و اشغال صورت می‌گیرد؟ اینها سوالاتی مشروع هستند. البته ما تمایل نداریم اتفاقی بیفتد که به همکاری بلند مدت منطقه آسیب برساند. آذربایجان در اینجا نیز بسیار مسئولانه رفتار می‌کند و امیدوارم واکنشهای احساسی نسبت به اقدامات قانونی ما موقتی باشند.

علی‌اف با اتهام زنی به کشورمان گفت: اولین بار نیست کامیون های ایران به طور غیرقانونی به منطقه قره باغ می روند؛ این اتفاق در دوره اشغال نیز بارها رخ داده بود. ما از مجاری مختلف نارضایتی خود را به طرف ایرانی ابراز کردیم اما این روند ادامه یافته است. پس از پایان جنگ نیز دالان لاچین مقابل چشم ما قرار دارد و فاصله موقعیتهای نظامی ما تا جاده منتهی به خانکندی شاید ۵-۶ متر است. ما دارای امکانات فنی کافی در امتداد کریدور لاچین و همچنین در اطراف شوشا و سایر مناطق هستیم. همچنین ما از طریق دوربین، ماهواره و پهپاد منطقه را تحت کنترل داشته و ورود کامیونهای ایرانی به آنجا را ثبت کرده‌ایم. به همین دلیل در ماه جولای به کارکنان دفتر ریاست جمهوری دستور دادم که با سفیر ایران در آذربایجان صحبت کنند چرا که تمایل داشتیم این موضوع به صورت دوستانه حل و روند مذکور متوقف شود. تداوم این روند بی احترامی به ما و تمامیت ارضی آذربایجان است و باید متوقف می‌شد.

رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به اینکه اطلاعات مربوط به اینکه چند کامیون وارد شده، چه چیزی آورده و برده‌اند و پلاک تمامی آنها را در اختیار داریم، افزود: ابتدا موضوع در مطبوعات مطرح شد اما آنها چه کردند؟ سعی کردند پلاک های ارمنی را روی کامیون های ایرانی بچسبانند. در واقع آنها خواستند ما را فریب دهند و اینقدر با عجله اینکار را انجام دادند که نوشته‌های فارسی روی تانکر بالای خودرو باقی مانده بود. در این وضعیت پس از یک ماه ما به طور رسمی یک یادداشت دیپلماتیک به تهران ارسال و سفیر این کشور را به وزارت امور خارجه احضار کردیم. اعتراض آذربایجان را اعلام و خواستار توقف این روند شدیم. این اتفاق مربوط به اواسط آگوست است و امیدوار بودیم که این موضوع به پایان برسد. با این حال بین ۱۱ آگوست تا ۱۱ سپتامبر تقریبا ۶۰ کامیون ایرانی به طور غیرقانونی به سمت قره‌باغ حرکت کردند.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از این امر اکنون اقدامات عملی را انجام داده ایم. رفتار و اقدامات ما مسئولانه و بر اساس روابط دوستانه است. بار اول هشدار شفاهی، بار دوم یادداشت رسمی و بار سوم از طریق ایستهای بازرسی، مرزبانی، گمرک و پلیس وارد عمل شدیم. بنابراین ما کنترل جاده ای را که از سرزمین آذربایجان عبور می کند به دست گرفته و بعد از آن شمار کامیونهای ورودی به قره‌باغ به صفر رسید. آیا لازم بود کار به اینجا برسد؟

***

"ورود کامیون‌های ایران به قره‌باغ غیرقانونی است"

دویچه وله - رئيس جمهور آذربایجان در ادامه مصاحبه خود به تردد کامیون‌های ایرانی در قره‌باغ هم اشاره می‌کند و می‌گوید، اولین بار نیست که کامیون‌های ایران به طور غیرقانونی به منطقه قره‌باغ می‌روند.

او گفته است که کشورش از مجاری مختلف نارضایتی خود را به طرف ایرانی در این باره ابراز کرده اما این روند ادامه یافته است.

علی‌اف تاکید کرده است که آذربایجان از طریق دوربین، ماهواره و پهپاد منطقه را تحت کنترل داشته و ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ را ثبت کرده‌ است. به همین دلیل در ماه ژوئیه به کارکنان دفتر ریاست جمهوری دستور داده با سفیر ایران در آذربایجان صحبت کنند تا این موضوع به صورت دوستانه حل شود و ورود غیرقانونی کامیون‌ها متوقف شود.

به گفته او، ورود "غیرقانونی" کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ولی ادامه داشته و این روند "بی‌احترامی به تمامیت ارضی آذربایجان است و باید متوقف می‌شد".

رئيس جمهور آذربایجان در ادامه توضیح داده که ابتدا موضوع تردد کامیون‌ها در مطبوعات مطرح شده اما طرف ایرانی سعی کرده است، پلاک‌های ارمنی را روی کامیون‌های ایرانی بچسباند.

👈مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

احضار سفیر

علی‌اف افزود، کشورش به طور رسمی در اوایل ماه اوت یک یادداشت دیپلماتیک به تهران فرستاده و علاوه بر آن، سفیر ایران را به وزارت امور خارجه احضار کرده و خواستار توقف این روند شده است. اما ورود غیرقانونی کامیون‌ها به قره‌باغ ادامه داشته و "بین ۱۱ اوت تا ۱۱ سپتامبر تقریبا ۶۰ کامیون ایرانی به طور غیرقانونی به سمت قره‌باغ حرکت کردند".

او در ادامه گفته است، رفتار و اقدامات آذربایجان مسئولانه و بر اساس روابط دوستانه بوده، "بار اول هشدار شفاهی، بار دوم یادداشت رسمی و بار سوم از طریق ایست‌های بازرسی، مرزبانی، گمرک و پلیس وارد عمل شده" است.

رئیس جمهوری آذربایجان اضافه می‌کند، پس از کنترل جاده‌ای که از سرزمین آذربایجان عبور می‌کند شمار کامیون‌های ورودی به قره‌باغ به صفر رسیده است.

در سال‌های گذشته بارها مناسبات ایران و آذربایجان تیره شد و به احضار سفیر و به تجمعات اعتراضی در ایران و آذربایجان کشیده شد اما هیچوقت علی‌اف به این گونه مسائل ورود نکرده بود.

نخستین بار است که رئیس جمهور آذربایجان به طور صریح و آشکار سیاست‌های ایران در قبال کشورش را به باد انتقاد می گیرد.

مقامات ایرانی هنوز به "انتقادات و اتهامات" علی‌اف واکنشی نشان ندادند اما برخی رسانه‌های ایران اظهارات رئیس جمهوری آذربایجان را "مداخله‌جویانه" و "اتهام‌زنی" توصیف کردند.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy