Saturday, Oct 16, 2021

صفحه نخست » پیام خبرگزاری فارس از ۹ سال قبل؛ کنار کشیدن از جام جهانی اسراییل

fifa_101721.jpgایران وایر - پیام یونسی‌پور

«جیانی اینفانتینو»، رییس فدراسیون جهانی فوتبال، هفته گذشته در سفر به اسراییل و در دیدار با «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر اسراییل، پیشنهاد میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ را به این کشور ارائه کرد. اتفاقی که می‌تواند فوتبال ایران را به صورت جدی به چالش بکشد.

برای نخستین بار در تاریخ، رییس فدراسیون جهانی فوتبال از یک کشور خواسته است میزبانی جام جهانی را تقبل کند.

جام جهانی، به عنوان یکی از دو تورنمنت بزرگ ورزشی جهان، مهم‌ترین اتفاقی رویداد این فدراسیون بین‌المللی محسوب می‌شود.

پس از دیدار جیانی اینفانتینو، رییس فدراسیون جهانی فوتبال با نفتالی بنت، حساب رسمی توییتری نخست‌وزیر اسراییل، با خرسندی از حضور رییس فیفا در این کشور، نوشت: «رییس فیفا در این گفت‌وگو طرحی پیشنهاد کرد که بر مبنای آن، اسراییل نیز در کنار دیگر کشورهای منطقه و در راس آن‌ها امارات متحده، میزبان برخی بازی‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۳۰ باشد.»

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

اظهارات رییس فدراسیون جهانی فوتبال، در رسانه‌های جهان بازتاب داشت. روزنامه «اشپیگل» آلمان در گزارشی، موضوع را از یک میزبانی مسابقه فوتبال فراتر برد. از یک سو، برگزاری احتمالی مسابقات جام جهانی در اسراییل را راه‌حلی برای نزدیک شدن بیشتر این کشور به همسایه‌هایش دانست و از سویی دیگر به چرایی شکل گرفتن «پیمان ابراهیم» نگاه کرد.

پیمان ابراهیم، توافق‌نامه و مشترک اسراییل و امارات متحده عربی و ایالات متحده بود که سال ۲۰۲۰ منعقد شد. پس از این بود که توافق‌نامه «عادی‌سازی روابط» میان اسراییل و بحرین به امضا رسید و عربستان نیز پای میز مذاکره با این کشور نشست.

اشپیگل در بخشی از گزارش خود مدعی شده است که اساس سوق داده شدن این سه کشور عربی به سمت پذیرش رابطه با اسراییل، «وجود یک دشمن مشترک» در منطقه بود؛ «جمهوری اسلامی ایران».

اشپیگل مدعی شده که امارات و اسراییل از سال‌ها قبل همکاری‌های امنیتی در مقابل آن‌چه تهدیدهای جمهوری اسلامی خوانده را در پشت پرده آغاز کرده بودند. همچنین اشاره کرده است که اسراییل در حال حاضر با دو همسایه خود یعنی لبنان و سوریه، نزاع نظامی دارد، اما به نقل از «یائیر لاپید»، وزیر خارجه اسراییل نوشته که این کشور تلاش می‌کند با هر دو همسایه به صلح و توافق برسد.

اشپیگل، مانند سایر رسانه‌های جهان، نگاهی منتقدانه به تصمیم یا پیشنهاد رئیس فدراسیون جهانی فوتبال نداشت. این در حالی است که رسانه‌‌ها، کوچکترین تصمیم یا طرح روسای فدراسیون جهانی فوتبال را به چالش‌های جدی می‌کشند.

نمونه اخیرش، پس از کنفرانس خبری هفته گذشته آقای اینفانتینو در اسراییل ثبت شد. جیانی اینفانتینو گفته بود که همچنان از طرح برگزاری جام جهانی به صورت هر دو سال یک بار، به جای هر چهار سال حمایت می‌کند و از اعضای فیفا می‌خواهد به این پیشنهاد او رای مثبت بدهند.

در یکی از واکنش‌ها، رسانه آلمانی «دنیای فوتبال» (weltfussball) این طرح را نه تنها برای فوتبال که حتی برای ورزش جهان مخرب دانست و نوشت: «تاکنون روسای فدراسیون‌های فوتبال دانمارک، نروژ، سوئد، فنلاند و ایسلند این پروژه را ضرر واقعی برای فوتبال جهان دانستند. «دیوید لاپارتینت»، رییس فدراسیون جهانی دوچرخه‌سواری هم ادعا کرد که با این طرح فیفا، رقابت‌هایی مانند «توردوفرانس» به خطر خواهد افتاد.

اما اعتراضی نسبت به این‌که جام جهانی به صورت مشترک در دو کشور اسلامی و یهودی خاورمیانه برگزار شود، وجود نداشت.

فیفا درحالی پیشنهاد میزبانی این رقابت‌ها را به اسراییل ارائه کرد که پیش از این، برخی کشورهای آمریکای جنوبی مانند اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه و شیلی در حال برنامه‌ریزی مشترک برای مسابقات در ۹ سال آینده بودند. چین به صورت شفاهی تمایل خود را برای میزبانی مسابقات اعلام کرده است. پرتغال و اسپانیا درخواست خود برای میزبانی مشترک را به فیفا ارائه کرده‌اند و البته عربستان نیز پیشنهاد داده این مسابقات به صورت مشترک در این کشور و مصر برگزار شود.

شدیدترین واکنش را خبرگزاری فارس در ایران نشان داده است. رسانه‌ای که سمت و سویی همسان با تفکرات حاکم بر سپاه پاسداران دارد.

در این گزارش ادعا شده که آقای اینفانتینو قصد دارد جام جهانی فوتبال را «روی پیکر شهدای فلسطین» برگزار کند و از فیفا به عنوان شریک عربستان، امارات و بحرین در خیانت به فلسطین نام برده شد فارس، دلیل سفر رییس فیفا به اسراییل را «استارت بزرگترین پروژه عادی‌سازی روابط» میان این کشور و کشورهای منطقه و جهان دانست.

آن‌چه عجیب به نظر می‌رسد، استفاده از عبارت «خیانت بزرگ به آرمان مقاومت فلسطین» است. فارس با ادبیاتی مشابه شکل گویش فرماندهان سپاه پاسداران، رییس فدراسیون جهانی فوتبال را تهدید کرده و نوشته است: «اینفانتینو باید بداند بازی خطرناکی را آغاز کرده و نمی‌تواند به همین راحتی به رژیم اشغالگر قدس هویت را از طریق جام جهانی اهدا کند.»

آن‌چه در گزارش فارس به معنی مقدمه‌ای برای یک کناره‌گیری تاریخی به نظر می‌رسد، اشاره غیرمستقیم این خبرگزاری به عدم حضور تیم ملی ایران در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۳۰ در صورت اعطای میزبانی به اسراییل است. فارس نوشته است که «جام جهانی همیشه نماد صلح بوده و باعث شده تا مردم با زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف در یک کشور جمع شوند و با یکدیگر آشنایی پیدا کنند.» با این وجود گفته است که «هویت جام جهانی» با میزبانی اسراییل به دلیل «شکل گرفتن شکافی بزرگ در منطقه» زیر سوال خواهد رفت.

به عبارتی فارس از حالا مشخص می‌کند که شاید فوتبال ایران، بخشی از همین شکاف باشد.

براساس قوانین فدراسیون جهانی فوتبال، هر فدراسیون تابعه می‌تواند برای حضور در رقابت‌های انتخابی جام جهانی نام‌نویسی کند. تیم‌هایی که برای حضور در جام جهانی نام‌نویسی کرده‌اند، از سوی فیفا پاداش‌های مشخص در هر مرحله از مسابقات انتخابی دریافت می‌کنند.

هم‌چنین فیفا گاهی برخی از کشورها را از حضور در رقابت‌های انتخابی جام جهانی منع می‌کند. به صورت نمونه پیش از آغاز رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، تیم ملی فوتبال زیمبابوه به دلیل عدم پرداخت مطالبات «خوزه کلودینی»، سرمربی پیشین خود، از شرکت در این مسابقات حذف شد. همچنین تیم ملی فوتبال اندونزی به دلیل اثبات دخالت دولت در امور فدراسیون فوتبال این کشور، به عنوان بخشی از مجازات، قبل از تک مسابقه مقدماتی‌اش از ادامه مسابقات محروم شد.

جمهوری اسلامی می‌تواند بدون ارائه دلیل، از حضور در رقابت‌های انتخابی جام جهانی که میزبانش اسراییل است، از حضور در این مسابقات کنار بکشد. اما در صورتی که فیفا یقین پیدا کند دلیل این امر، فشار حکومت بر فدراسیون فوتبال بوده، فوتبال ایران را دچار تعلیق یا محرومیت‌های سنگین خواهد کرد.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy