Monday, Nov 15, 2021

صفحه نخست » قوه قضائیه: پرونده فایل صوتی ظریف در حال تکمیل در دادسراست

zarif1_111521.jpgبی بی سی - ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران، گفته است که پرونده مربوط به افشای فایل صوتی محمدجواد ظریف وزیر سابق امور خارجه ایران که در آن از نقش نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتقاد کرده بود، در حال تکمیل است.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه ایران این پرونده توسط وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران تشکیل شده است.

وی گفته "از تعداد زیادی افراد مطلع تحقیق شده و پرونده در جریان تکمیل شدن در دادسرا است".

مطابق قوانین فعلی ایران چنین پرونده هایی پس از تکمیل در دادسرا برای رسیدگی به دادگاه ارجاع می‌شود.

پرونده فایل صوتی وزیر خارجه دولت حسن روحانی در دادسرای عمومی و انقلاب تهران در جریان است.

پیشتر قوه قضائیه ایران گفته بود برخی از افراد تفهیم اتهام شده و با "قرار تامین آزاد" و برخی دیگر از ایران "ممنوع الخروج" هستند.

گفته‌های وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه از جمله گلایه از نقش پررنگ قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سیاست خارجی، خبردار بودن مقام‌های ارشد ایران از اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی و مخالفت روسیه با توافق برجام، به یکی از بحث‌انگیزترین مسائل سیاسی ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شد.

چهره‌های و رسانه‌های محافظه‌کار و منتقد دولت آقای روحانی به شدت به آقای ظریف حمله کردند و به ویژه به خاطر سخنان گلایه‌آمیز او درباره قاسم سلیمانی و ترجیح "میدان به دیپلماسی" در نظام جمهوری اسلامی، او را به "خیانت" و "به خطر انداختن منافع ملی" متهم کردند.

حسن روحانی رئیس جمهور وقت ایران گفته بود مسئولیت رسیدگی به این "سرقت" با وزارت اطلاعات است. به گفته آقای روحانی "یک سرقت انجام گرفته" و وزارت اطلاعات باید "تمام توان" خود را به کار بگیرد که بفهمد این فایل صوتی چگونه "سرقت" شد.

آقای ظریف در این مصاحبه از آقای روحانی هم گلایه می کند که ارتباط خوبی با شهروندان ایرانی ندارد.

این فایل صوتی مربوط به مصاحبه‌های مجموعه "آن سوی دولت" با وزیران و معاونان رئیس جمهور وقت ایران برای ثبت تاریخ شفاهی هشت سال دوره ریاست جمهوری حسن روحانی بود.

این کار زیر نظر حسام‌الدین آشنا دستیار ارشد حسن روحانی و رئیس مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری انجام می شد. پس از انتشار این فایل آقای آشنا از ریاست این مرکز کناره گیری کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای چند روز پس از انتشار این فایل صوتی، در یک سخنرانی عمومی از آقای ظریف بابت اظهارات‌اش در این فایل گلایه کرد و آن را تکرار مواضع آمریکا خوانده بود.

آقای ظریف پس از این اظهارات، با انتشار متنی از آیت الله خامنه ای به نوعی عذرخواهی کرد. او نوشته بود "بسیار متاسف است" که اسباب تکدر خاطر شریف مقام معظم رهبری را فراهم آورد."

به آقای ظریف پس از پایان دوره هشت ساله وزارت، بر خلاف اغلب وزرای خارجه پیشین، هیچ منصب دولتی یا حکومتی داده نشد. او گفته که در حال حاضر در دانشگاه تهران به تدریس روی آورده است.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy