Tuesday, Dec 7, 2021

صفحه نخست » انتقاد تند دانشجویان از قالیباف

ghalibaf_120721.jpgرادیو فردا - یک تشکل دانشجویی در مراسم ویژه روز دانشجو در تهران، از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، به دلیل انتصاب‌های فامیلی در مجموعه‌های تحت مدیریت وی انتقاد کرد و از او خواست یک‌ بار برای همیشه «تکلیف خود را با اطرافیانش روشن کند».

مراسم برای بزرگداشت ۱۶ آذر، روز دانشجو، روز دوشنبه، ۱۵ آذر، با حضور رئیس مجلس، سعدالله نصیری قیداری رئیس دانشگاه «شهید بهشتی» و جمعی از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در این دانشگاه برگزار شد.

امیرمحمد حسینی، نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، در این نشست خطاب به آقای قالیباف گفت: «یک‌ بار برای همیشه تکلیف خود را با اطرافیان‌تان روشن کنید. آیا نمی‌خواهید به شائبه‌های موجود در مورد انتصابات خود چه در مجلس و چه در شهرداری پاسخ دهید؟»

این فعال دانشجویی افزود که جمهوری اسلامی با شعار «رفع انحصار از فرایند قدرت و مناصب» پا به عرصه وجود گذاشت، اما «ساختارهای معیوب گذشته» تغییری نکرده است.

وی در عین حال از این که تنها «خروجی یکی دو دانشگاه خاص» در ایران موفق به در دست گرفتن پست‌های مدیریتی در کشور می‌شوند انتقاد کرد و نمایندگان مجلس را نیز به دلیل دریافت «پاداش اضافی» بی‌نصیب نگذاشت.

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

امیرمحمد حسینی، نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، خطاب به آقای قالیباف گفت: «دریافتی‌های نمایندگان بابت مواردی چون حق همراه یا حق دفتر، واقعا صرف چه می‌شود؟ چرا اسناد این‌گونه هزینه‌های اضافی منتشر نمی‌شود؟ یا چرا باید نمایندگان بابت تصویب برنامه و بودجه پاداش اضافی دریافت کنند؟»

این انتقادها پس از آن بیان می‌شود که در هفته‌های گذشته انتقادهایی از انتصابات فامیلی در دولت ابراهیم رئیسی و شهرداری تهران به عنوان مجموعه تحت مدیریت علیرضا زاکانی، شهردار تهران و نزدیک به قالیباف منتشر شده است.

روزنامه شرق نیز درباره این انتصابات نوشته است:‌ «پیشتر بسیج دانشجویی دانشگاه تهران هم انتقادهای تندی را به زاکانی، خلف قالیباف در دانشگاه روانه کرده بود. احتمالا برای همین آنها از او برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دانشگاه تهران دعوت نکردند.»

دوران شهرداری قالیباف در تهران نیز با حاشیه‌های سیاسی گسترده‌ای همراه بود و پرونده‌های فساد زیادی به ویژه درباره روابط مالی شهرداری تهران و بنیاد تعاون سپاه گشوده شد که در نهایت منجر به صدور حکم بیست سال زندان برای عیسی شریفی، قائم مقام محمدباقر قالیباف در دوران شهرداری تهران، شد.

با این حال علیرضا زاکانی، شهرداری فعلی تهران گفته که در این سازمان، راه محمدباقر قالیباف را ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمدباقر قالیباف نیز در واکنش به این انتقادات، اگرچه به طور کلی از عملکرد مجلس و گذشته خود در شهرداری تهران «دفاع» کرد، اما گفت: «قطعا ما در حوزه نظارت بر رفتار نمایندگان ضعف‌هایی داریم که مجلس به دنبال تقویت آن بوده و قصد دارد قانون آیین‌نامه داخلی را در این خصوص اصلاح کند.»

وی از جمله درباره سیلی‌ زدن علی‌اصغر عنابستانی، نماینده مجلس به یک سرباز راهور ادعا کرد: «البته در برخورد مأمور نیروی انتظامی هم اشکالاتی وجود داشت؛ سرباز نباید از قانون تخطی کند. نماینده مجلس سیلی نزد و صرفا سرباز را هل داد.»

در واکنش به این ادعا، عابد اکبری، سرباز راهور، در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که اتهام سیلی زدن در دادگاه نیز به اثبات رسیده است.

ماجرای لوله‌کردن دانشجویان در کوی دانشگاه از زبان خود قالیباف:

رئیسی در روز دانشجو: عده‌ای در تلاشند همزمان با مذاکرات، نرخ ارز را بالا ببرند

ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری ایران نیز که به مناسبت روز دانشجو در یک جمع دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف صحبت می‌کرد، از «عده‌ای» سخن گفت که بر اساس «اطلاعات دقیق» او «شبانه‌روز» تلاش می‌کنند «نرخ ارز را بالا ببرند و مذاکرات را به اقتصاد گره بزنند تا خواسته‌های خود را به ملت تحمیل کنند. »

وی در واکنش به سوال دانشجویی مبنی بر این که چرا این افراد را معرفی نمی‌کنید، بدون شاهد و مدرک گفت که این افراد در «داخل و برخی هم در خارج از کشور و در فضای مجازی» در حال این اقدام هستند و «دستگاه‌های اطلاعاتی پیگیر موضوع هستد.»

آقای رئیسی مدعی شد: «منابع ارزی موجود در وضعیت خوبی قرار دارد و برخلاف روزهای اولی که دولت را تحویل گرفته‌ایم، نگران وضع ارز نیستیم.»

او در عین حال ادعا کرد که فروش نفت نیز «شرایط خوبی» دارد و صادرات نفت و میعانات «بیش از گذشته افزایش یافته است.»

اظهارات وی در زمینه وضعیت دلار در شرایطی مطرح شده که نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل ریال ایران در روز دوشنبه ۱۵ آذر برای سومین روز متوالی روند صعودی گرفت و به ۳۱ هزار و ۴۰ تومان افزایش یافت.

نرخ دلار از زمان پایان دور هفتم مذاکرات هسته‌ای ایران و طرف‌های باقی مانده در برجام در روز ۱۲ آذر، روند افزایشی داشته و طی سه روز گذشته در مجموع «شش درصد» افزایش یافته است.

افزایش نرخ دلار و بالا رفتن تورم در دوره ۱۰۰ روزه اول از دولت ابراهیم رئیسی در حالی است که مهم‌ترین وعده او در مبارزات انتخابات ریاست‌ جمهوری امسال، بهبود وضعیت معیشتی مردم و تک‌رقمی کردن نرخ تورم بود.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy