Wednesday, Dec 8, 2021

صفحه نخست » شکایت سارق از سربازی که مانع از دزدی او شد

sarbaz_120821.jpgایران وایر - سرباز وظیفه‌ای که با ماشین به یک سارق زده بود، می‌گوید این سارق از او به دلیل «کتک زدن» شکایت کرده است.

به گزارش «همشهری»، روز چهارشنبه، ۱۷ آذر ۱۴۰۰، هفته گذشته ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که نشان می‌داد مردی سعی دارد کیف زنی را بدزد اما یک دستگاه خودرو به مرد می‌زند و سرباز وظیفه‌ای از آن خارج و با دزد درگیر می‌شود. ‌

این سرباز که «محمد نوری» نام دارد می‌گوید با اینکه دزد چاقو داشته اما او با دزد درگیر می‌شود که از صدمه زدن سارق به سایرین جلوگیری کند.

محمد درباره روز حادثه گفت: «دنبال جای پارک بودم که متوجه زورگیری از یک خانم شدم. لحظه‌ای که سارق با خشونت کیف را قاپید و آن خانم را پرت کرد، خونم به جوش آمد با ماشین به طرفش رفتم. البته سرعتم در حدی بود که او به زمین بخورد و خلع سلاح شود چون یک چاقو دستش بود».

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

او در پاسخ به این سوال که اگر این زورگیری دوباره تکرار شود، باز هم دخالت خواهد کرد، پاسخ داد: «بله و به مردم هم توصیه می‌کنم این جور وقت‌ها غیرمستقیم دخالت ‌کنند؛ یعنی داد بزنند، سنگ پرت کنند و خلاصه‌کاری کنند که زورگیر احساس امنیت نکند و فرار کند».

***

روز شنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۰، «جلیل موقوفه‌ای»، رئیس پلیس پیشگیری تهران با اشاره به افزایش کیف‌قاپی و موبایل‌قاپی در سال جاری گفته بود: «توصیه ما به مردم این است که اگر دچار کیف قاپی شدند به هیچ عنوان مقاومت نکنند، چرا که امکان دارد مورد حمله شدید سارق قرار بگیرند».

موقوفه‌ای گفت که حواسمان باشد تا در دفاع از خود و دیگران نباید از چهارچوب قانون خارج شویم و «نباید اقدامی خشن‌تر و خطرناک‌تر علیه اقدامی که سارق در هنگام سرقت انجام داده، انجام دهیم و به او آسیب برسانیم تا در در ادامه به دردسر نیفتیم».

«سعید احمدبیگی»، بازپرس سابق دادسرای جنایی تهران در یادداشتی در خصوص اقدام این سرباز نوشته است: «علت دخالت سرباز جوان دفاع از شهروند و رفع خطر برای او بوده است. وقتی او با سارق گلاویز شد و سارق نیز زن جوان را رها کرد، اصولا خطر برای زن جوان رفع شده و دیگر نیازی به ادامه درگیری نیست. باید توجه کرد که نمی‌شود به‌خاطر سرقت یک گوشی که مثلا ۵ میلیون تومان ارزش دارد به یک نفر آسیب زد یا او را به قتل رساند. در همین مورد اگر سرباز از وسیله‌ای خطرناک یا کشنده استفاده می‌کرد، در صورتی که به سارق آسیب وارد می‌شد به پرداخت دیه محکوم می‌شد و در صورتی که سارق جانش را از دست می‌داد، اتهام سرباز قتل بود».Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy