Friday, Jan 14, 2022

صفحه نخست » پمپئو: دولت بایدن در حال دادن پول به دزدسالاران و دین‌سالاران حاکم بر ایران است

pompeo_011422.jpgایران اینترنشنال - همزمان با مذاکرات احیای برجام در وین، وزیر خارجه روسیه با اشاره به پیشرفت در این مذاکرات از ایران خواست واقع‌بین باشد؛ در همین حال وزیر خارجه پیشین آمریکا ضمن انتقاد از توافق احتمالی گفت دولت بایدن در حال دادن پول به دزدسالاران و دین‌سالاران حاکم بر ایران است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، در مصاحبه با فاکس نیوز با اشاره به اینکه انیمیشن وبسایت خامنه‌ای و تهدید شدن ترامپ و خودش به قتل را دیده است گفت: «هرگز نمی‌توانم درک کنم چرا در وین با رژیمی که به دیپلمات‌های ما در عراق حمله می‌کند و مقام‌های ارشد پیشین را تهدید می‌کند دور یک میز نشسته‌ایم.»

او با تاکید بر اینکه هدف جمهوری اسلامی از مذاکرات تامین پول و تجهیزات برای ادامه ساخت شبکه تروریستی‌‌اش در نقاط مختلف جهان است افزود: «ما [در دولت ترامپ] از مردم ایران حمایت کردیم اما این دولت در حال اعطای منابع مالی به دزد سالاران و دین‌سالارانی است که امروز حاکم ایران‌اند.»

پمپئو توافق احتمالی با ایران را «خطای بزرگی» خواند که آمریکا، اسرائیل و کشورهای عرب منطقه را به خطر می‌اندازد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه گفته بود که خروج ترامپ از برجام موجب تقویت توانایی ایران و اقداماتی شد که جمهوری اسلامی امروز در سراسر جهان انجام می‌دهد.

پمپئو در واکنش به اظهارات جن ساکی گفت: «او در دنیای خیالات به سر می‌برد و گسسته از این واقعیت است که برجام فقط مسیر دستیابی ایران به سلاح اتمی را هموار کرد. با اندکی تاخیر»

او تاکید کرد که دولت بایدن «در حال التماس به ایران» برای بازگشت به توافقی است که چند سال دیگر منقضی می‌شود.

به گفته پمپئو، با خروج ترامپ از برجام رهبر جمهوری اسلامی با تصمیم سختی روبه‌رو بود که یا تداوم حکومتش را به خطر بیندازد یا توافق جدیدی با دولت ترامپ امضا کند که مانع غنی‌سازی اورانیوم و تهدید اسرائیل و آمریکا می‌شد.

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

بازگشت مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌ها و درخواست لاوروف برای واقع‌بینی ایران

هشتمین دور گفت‌وگوهای احیای برجام روز جمعه ادامه یافت و نمایندگی جمهوری اسلامی در وین با انتشار تصاویری در توییتر خود از دیدارهای علی باقری کنی با انریکه مورا و همچنین با نمایندگان سه کشور اروپایی خبر داد.

رسانه‌های ایران، از جمله خبرگزاری ایرنا، گزارش داده‌اند که مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و سه کشور اروپایی عصر جمعه به پایتخت‌های خود بازمی‌گردند و رایزنی‌ها در وین در سطح کارشناسی ادامه خواهد یافت.

روز جمعه همچنین سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در یک نشست خبری گفت مذاکرات وین پیشرفت خوبی دارد اما «مهم است که ایران واقع‌بین باشد و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند».

به گفته او، ایران و آمریکا برای درک نگرانی‌های یکدیگر تمایل واقعی دارند اما این نگرانی ها باید در یک بسته جامع دیده شود همان‌گونه که برجام توافقی در قالب یک بسته جامع بود.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال، دیپلمات‌ها روند مذاکرات در وین را کند و فرسایشی توصیف و اعلام کرده‌اند که در صورت ادامه روند فعلی امکان توافق تا ابتدای ماه آینده میلادی، یعنی دو هفته دیگر، وجود ندارد.Copyright© 1998 - 2023 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy