Thursday, Apr 18, 2024

صفحه نخست » بلومبرگ: کشتی جاسوسی «بهشاد» از ترس حمله اسرائیل به ایران بازگشت

behshad.jpgکیهان لندن - خبرگزاری بلومبرگ ۱۸ آوریل (۳۰ فروردین‌ماه) گزارش داد کشتی جاسوسی بهشاد متعلق به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که گفته می‌شود در جمع‌آوری اطلاعات و جاسوسی از کشتی‌های تجاری خارجی در دریای سرخ و باب‌المندب به حوثی‌ها کمک می‌کند از ترس حملات اسرائیل به ایران بازگشته است.

بر اساس گزارش نهادهای امنیتی ایالات متحده، حوثی‌ها اطلاعات مربوط به تردد کشتی‌ها در دریای سرخ را از طریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دست می‌آورند. گزارش شده بود کشتی جاسوسی- لجستیک «بهشاد» که در دریای سرخ مستقر است نقش اساسی در هدایت حملات حوثی‌ها دارد.

مقامات اسرائیل در «کابینه جنگ» در حال بررسی نحوه و زمان اقدام تلافی‌جویانه علیه جمهوری اسلامی هستند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شنبه‌شب/ سحرگاه یکشنبه ۲۶ فروردین‌ ۱۴۰۳ در اقدامی بی‌سابقه بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد به سمت اسرائیل پرتاب کرد. یک روز پس از این حمله به درخواست اسرائیل نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برگزار شد. در این نشست آمریکا و دولت‌های غربی و اسرائیل خواستار محکومیت اقدام جمهوری اسلامی شدند، اما نمایندگان روسیه و جمهوری اسلامی گفتند که خواستار کاهش تنش‌ها هستند و در نهایت روز چهارشنبه ۲۹ فروردین دست‌کم ۴۸ عضو سازمان ملل حمله از خاک ایران به اسرائیل را محکوم کردند.

👈مطالب بیشتر در کیهان لندن

اکنون کابینه جنگ اسرائیل به مشورت درباره شیوه پاسخ به جمهوری اسلامی مشغول است هرچند رهبران جهان به مقامات این کشور توصیه کرده‌اند که پاسخ «محدود» و «هوشمندانه» بدهد تا تنش‌ها در خاورمیانه از آنچه هست گسترده‌تر نشود.

همزمان فشارهای بین‌المللی به جمهوری اسلامی رو به افزایش است. روزنامه «تایمز» گزارش داده جو بایدن از طریق روسیه و چین که روابط دوستانه‌تری با جمهوری اسلامی دارند به ابراهیم رئیسی در مورد پیامدهای بی‌ثبات کردن منطقه توسط ایران هشدار داده است.

کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد، «ولادیمیر پوتین ابراز امیدواری کرد که همه طرفین خویشتنداری منطقی نشان دهند و از اقداماتی که پیامدهای فاجعه‌بار برای کل منطقه دارد اجتناب کنند.» اما تایمز می‌نویسد، «درخواست‌های پوتین برای آرامش بی‌معنا است: هیچ چیز برای مسکو مناسب‌تر از این نیست که ایالات متحده با بحرانی دیگر از اوکراین منحرف شود. و اگر درگیری در خاورمیانه قیمت نفت را هم افزایش دهد، این تنها به نفع روسیه خواهد بود.»

طبق معمول اولین گزینه‌ی غیرنظامی برای تنبیه جمهوری اسلامی افزایش تحریم‌هاست. در همین ارتباط وزیران دارایی «گروه هفت» در یک موضع‌گیری حمله رژیم ایران به اسرائیل را محکوم کردند و ضرورت مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده رژیم ایران تأکید کردند.

وزرای دارایی «G7» و رؤسای بانک مرکزی ایتالیا، فرانسه، آلمان، کانادا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده در بیانیه مشترکی که پس از نشست روز چهارشنبه ۲۹ فروردین منتشر شد اعلام کردند با هدف مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی «در دستیابی، تولید و یا انتقال تسلیحات برای حمایت از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه، اقدامات آتی خود را با هماهنگی نزدیک انجام خواهند داد.»

آنها در بیانیه مشترک خود نسبت به اقدامات جمهوری اسلامی که به افزایش تشدید غیرقابل‌کنترل تنش‌ها منجر خواهد گردید، هشدار داده و خواستار توقف این حملات از سوی جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌ سپاه پاسداران شده‌اند.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy