جمعه 18 مهر 1382

استاد شجريان و عقده گشايي هاي خانم دکتر، اياز رزمجويي (پدرام)

وقتي در روز پنجم مهر ماه ، روزنامه همشهري مصاحبه اي با استاد شجريان به چاپ رساند که در آن مصاحبه اظهارات شجريان بر خلاف ديدگاه گردانند گان فعلي روزنامه بود و به گفته سايت امروز مسئولان روزنامه درصدد حذف قسمتهايي از اين مصاحبه بودند ولي شجريان اعلام کرده بود تنها در صورتي که تمام صحبتها منتشر شود موافق چاپ اين مصاحبه است ، از همان روز گمان مي رفت که اين روزنامه دست به انتقام جويي بزند . بالاخره در روز سه شنبه پانزدهم مهر اين اتفاق افتاد . خانم دکتري به نام مرجان دارابي ظاهرا از آلمان از سر عصبانيت مطالب سراسر توهيني نگاشته اند . هر چند که معلوم نيست غضنفر و جانعلي هاي روزنامه هاي انحصار طلب هستند که اکنون با نامها و پيشوند و پسوند هاي دهن پرکن به ميدان آمده اند يا رو ح و روان مسئولان همشهري بر قلم خانم دکتر جاري گشته است ، هر چه هست اين يک مطلب سفارشي است . اما نگارنده با خوشبيني تمام ، با فرض اينکه خانم دکتري آن هم از آلمان فقط از روي دلسوزي اين مطالب را نوشته باشد ، توضيحي در مورد آن ارائه مي کنم.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

1- کل مطلبي که ايشان مرقوم فرموده اند و از خود مصاحبه شجريان مفصل تر است ، پاسخي است به يک قسمت از آن ، يعني انتقاد شجريان به عملکرد حکومت و صدا و سيما.

2- مطلب نوشته شده هيچ ارزش موسيقايي ندارد و به يک بيانيه سياسي بيشتر شبيه است . خانم دکتر فقط در صدد دفاع از حکومت اسلامي هستند حالا اينکه چرا چنين دفاعي در صفحه ادب و هنر منتشر مي شود جاي سوال دارد .

3- نويسنده که تنها هدفش اين است که ثابت کند حکومت اسلامي از رژيم سابق بيشتر به شجريان خدمت کرده و جواد لاريجاني هم از قطبي بهتر است . مانند دعواهاي خاله زنکي که هر عبارتي را به هر صورتي بر زبان مياورند ، آسمان ريسمان مي کند ، فحش مي دهد و اصلا مقدمه و مو خره مطلبشان مشخص نيست .

4- نويسنده اعلام ميکند که شجريان از مردم دور شده است و تلويزيون نگاه نميکند تا واقعيتها را ببيند . به نظر من سرکار خانم از مردم دور شده ايد با اين افکار و قياسهاي عجيب . هيچ آدم عاقلي هم وقت گرانبهاي خود را در پاي تلويزيون بي محتوا ي ايران تلف نمي کند . البته اينکه شما حتي اگر بيکار هم باشيد چگونه مي توانيد در آلمان شبکه هاي ايران را مشاهده کنيد ، خود بحث جالبي است. اگر منظور شما از مردم همان مردمي است که صدا و سيما و روزنامه هاي دست راستي از آنها دم مي زنند و حدود پنج درصد کل مردم را تشکيل مي دهند ، بايد اعلام کنم که شجريان هيچ وقت احساس قرابت با چنين مردمي نداشته است .

5- نويسنده از شجريان انتقاد کرده است که در تعقيب اخذ اقامت از کشور کاناداست و بر همين اساس از مردم دور شده است . خانم دکتر کم لطفي مي فرمايند چون اين يکي خيلي مضحک بود . حد اقل به مسئولان همشهري ياد آوري مي کرديد که در زير اسم حضرتعالي ننويسند که شما مقيم آلمان هستيد. اگر استاد در صدد گرفتن اقامت بودند از اين جهت است که همسرشان مقيم کانادا هستند و براي سهولت در رفت و آمد اقدام به اين کار کردند . شجريان به هر حال نماينده هنر ايران در مجامع بين المللي است . اگر خارج نشيني امر ناپسندي است ، شما ديگر چه مي گوييد که خود خوش نشين خارج نشين هستيد . شما که حد اقل بيست سال از مردم عقب هستيد

و احتمالا هنوز نمي دانيد که جنگ ايران و عراق تمام شده و.... چه حق داريد به نمايندگي از مردم صحبت کنيد . انتقادات شجريان از مسئولان بسيار محترمانه و از سر درد بود . اگر شما اين انتقادات جزيي را هم بر نمي تابيد و اينجا را کعبه آمال خود مي دانيد ، پس در آلمان چه مي کنيد ؟ به اينجا بر گرديد که الحمدالله همه چيز بر وفق مرادتان است و مي توانيد به مردمي که از آنها دم مي زنيد بيشتر خدمت کنيد .

6- نوشته ايد که مشکاتيان به شجريان انتقاداتي کرده است و گفته ...، اما مسئولان به پاس حرمت شجريان اين مطلب را منتشرنکردند . البته اگر مسئولان همان مطلب را مستقيما منتشر مي کردند که بهتر بود تا اينکه آن مطلب را به خورد شما بدهند و از زبان شما منتشر کنند . اگر تصميم بر اين بود که منتشر نشود پس شما به چه حقي آن را منتشر کرديد ؟ضمن آنکه هيزم بيار دعواي کهنه و خصوصي مشکاتيان و شجريان شدن ، مشکلي از شما حل نمي کند .

7- نوشته ايد که علم و دانش هنري مرحوم رضوي سروستاني و صديف لااقل در حد و اندازه شجريان است ، اما حکومت و صدا و سيما بيشتر به تبليغ شجريان پرداختند!!! و به همين دليل است که ايشان معروف شدند . البته از اينکه آن دو بزرگوار افراد برجسته اي بوده و هستند شکي نيست . اما حتما حضرتعالي اطلاع نداريد که مرحوم رضوي سروستاني کارمند بازنشته صدا و سيما بود و خود ايشان در مصاحبه اي در سالهاي 75 – 76 اعلام کردند که بابت حقوق بازنشستگي ، ماهيانه 14000 تومان از صدا و سيما مي گيرند . البته مرحوم استاد رضوي انسان قانع و درويش مسلکي بودند و احتمالا درک مي کردند که سازمان صدا و سيما بودجه کافي ندارد و در فقر مالي بسر مي برد !!!

حالا اگر سازمان صدا و سيما به اين تعبير شما مي تواند اسباب شهرت را فراهم کند ، چرا اين امکان را از کارمندان قديمي خود دريغ مي کند (بگذريم از اينکه شخصيت وارسته مرحوم استاد رضوي در اين قيد و بند ها نبود). چرا تا پس از درگذشت مرحوم رضوي ، هيچ اثري از ايشان را منتشر نمي کند؟

اما از ديدگاه ديگر من حرف شما را قبول دارم که صدا و سيما به شجريان خدمت کرد همانطور که با برنامه هويت خود به مرحوم استاد زرين کوب و...خدمت کرد . البته خدمتي از نوع لقمان حکيم . از همان نوع خدمتي که بعضي روزنامه ها به امثال دکتر آغاجري کردند . بله " عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد " . رسانه ها و جريان هايي که با مردم همسو نيستند ، مي توانند با جبهه گيري عليه افراد ، محبوبيت آنها را فراهم کنند.

اياز رزمجويي (پدرام)

http://hamshahri.net/hamnews/1382/820715/world/artw.htm#s8780

در همين زمينه:

دنبالک:
http://mag.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/76

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'استاد شجريان و عقده گشايي هاي خانم دکتر، اياز رزمجويي (پدرام)' لينک داده اند.

نقد سخنان مرجان دارابی
http://news.gooya.com/culture/archives/000109.php...
Linkdooni
October 13, 2003 11:29 PM

بيا وز غبنِ اين سالوسيان بين . . .
امروز در دانشگاه فرصتی به دستم آمد تا آن دشنام‌نامه‌ی معاشرانِ همشهری نوين را به شجريان (نامه‌ی مرجانِ دارابی) مرور کنم. خواندن اين نوشته...
Malakut
October 13, 2003 11:30 PM

نظرات
[يوسف خداياري - January 11, 2004 11:29 AM]

دلنشين شد سخنم تا تو قبولش كردي
آري آري سخن عشق نشاني داري
واينكه خانم دكتر
ياسخن دانسته گوي اي ...يا خموش

[Mohsen - January 8, 2004 08:01 PM]

Be nazare man in khanom bi farhang hastand
kasi dar morede ostad shajarian in tor sohbat kone Malome ke az honar chizi sar dar nayavorde

[mojtaba zand - October 31, 2003 04:16 AM]

dar movrede ehanat be ostad bayad begooyam ke in afrad( be har dalily ke be ostad ehanat kardeand)bayad bedanand ke in karha be hich vajh movjebe pain amadane arzeshe honarie karhaye ostad nemishavad va nemitavanand ba in harfha az mahboobeiyate ostad dar beyne mardom kam konand

[نيما - October 26, 2003 08:21 PM]

...صاحب هنر نگيرد بربيهنربهانه...

[جواد - October 22, 2003 08:21 PM]

صدای استاد ندای ملکوتی انسانی خاک نشین است واین نکته بر هر کس که با آواز ایرانی مأنوس است واضح و مبرهن است

[علی - October 18, 2003 12:42 AM]

با سلام این خانم به چه حقی در این مورد اظهار نظر کرده است. امیدوارم استاد شجریان ناراحت نشوند.همین که استاد در کشور کنسرت اجرا نمی کنند کافی است البته حق دارند.
به رغم مدعیانی که منع عشق کنند
جمال چهره تو حجت موجه ماست
با تشکر

[Jalal S - October 13, 2003 10:14 AM]

salam . mamnoonam! ghezavat darbareye gozahteye afrad be zamane anha barmigardad va bayad movazeb bashim !

[shahram - October 11, 2003 08:53 PM]

Yaarab mabaad anke gedaa mo-tabar shawad
Hey people over there, be careful about the unique god-kind maestro shajarian. He is definitely one of the few things that we pure iranians are proud of. please ignore this AJOOZE doctor khaanome zesht, who is a desperate old woman and who is looking forward to seeing what islam tells her about her sexual life. Maestro shajarian is kind of lion and this desperate woman is kind of insect. Let us love shajarian without caring about assholes.

[نوشين - October 11, 2003 03:08 PM]

مطرح كردن كسي كه بخاطر صدايش مغرور شده وبا استفاده ازشهرتي كه كسب كرده در صدد تلاش براي بزرگنمايي خود داشته جايي بسي تأسف است.

[hamid - October 11, 2003 11:19 AM]

با سلام
حقیقت این است که این به منبر رفتن خانم دکتر به صورت یک طرفه بدجوری اعصاب مرا در این چند روزه اخیر به هم ریخته بود. این واقعیت که ایشان تا این حد از حال و روز افکار عمومی در جامعه ایران و ایرانیهای داخل کشور و میزان روشنی آن بی اطلاع تشریف دارند و نمیدانند که قصه های سالهای گذشته دیگر مدتهاست که کسی را نمی خواباند میتواند توجیه خوبی داشته باشد و آن اینکه ایشان یا قطعا در خارج از کشور مشغولند! یا اینکه خواب ایشان خواب خرگوشی است . از آن خوابها که حتی اگر توپ هم بالای سرش در کنند بیدار نخواهند شد. و الا چنین اظهار نظری از جانب خانم دکتر (در این روز و روزگار که مطالب و یا به تعبیری بهتر درد و دلهای استاد دیگر اظهر من الشمس است ) خود نوبری است واقعا.
به هر رو بارها گفته و شنیده ایم که باید تحمل شنیدن داشت و رسم خوب شنیدن را رواج داد. این بدان معنی است که ابتدا باید خود شروع کنیم به این عادت اجتماعی. اما بدیهی است که این به معنای سکوت کردن نیست. باید سخن را شنید و آنگاه در صورت لزوم پاسخی درخور داد. دیگر همه ما از نشستن پای منبر و گوش دادن به حرفهای (عمدتا) صد من یه غاز خسته شده ایم. اینک زمان زمان گفت و گوست. به قول اصفهانی ها یکی بگو و یکی بشنو. از این رو به این به اصطلاح خانم دکتر و دوستان چند قلوی ایشان اکیدا توصیه میکنم که از این پس بیشتر مراقب تراوشات مغزی خود باشند تا بی حساب و کتاب صفحه های سفید روزنامه ها و از آن مهمتر اذهان روشن مردم سرزمین مرا سخره منویات گهربار خویش نفرمایند که خریدار این کالا مدتهاست مرده و ایشان بر سر گوری میگریند که مرده ندارد. مگر اینکه گریستن ایشان نه برای مرده که از سر طمع به حلوا باشد. که چندان هم دور از ذهن نیست.
از توجه شما خواننده گرامی متشکرم

[همایون گودرزی - October 11, 2003 12:41 AM]

... گهر برتر از هنر آمد پدید ...

[هادي - October 10, 2003 03:54 PM]

به خانم به اصطلاح دكتر:اي زغن عرصه سيمرغ نه جولانگه تست

[هادي احمدزاده - October 10, 2003 03:49 PM]


DAR RABETE BA HATTAKI BE OSTAD VA DADAN_e PASOKH BE IN BI HORMATI AZ TARAF "HAMSHAHRI",ARAYEZI DASHTAM KE MOTA_ASSEFANE BE ELLATe ASABANIIATE BISH AZ HAD GHADER BE JAM VA JOOR KARDAN ANHA NISTAM BE HAMIN DALIL PASOKH HAYE MUZOO_ii RA BE SHOMA MAIL MIKONAM TA AGAR KHASTID BE ROOZNAME HA JAVABI_ye BEFRESTID,SHAYAD KOMAKI BESHAVAD.
titr: "اي زغن عرصه ي سيمرغ نه جولانگه توست..."
aghaz: "Vaghe_an ke rooznameye vaziin!!!!!! "HAMSHAHRI" veghahat ra be montaha daraje_ye kamal_e khod resand.
Maghale_ii ke tahte onvane "ezhare nazare yeki az khanandegane moghime alman"(ke albatte in ALMAN che basa dar hamin irane khodeman va hatta hamin tehran va dar yeki az organ haye vabaaste be shahrdarii gharar gerefte bashad!!) digar jaye hich harf_o hadisi ra baghi nagzasht ke varesan in tamaddone 6000 sale ra che mishavad ke dar chonin toofane bala_khizi dastkhosh TAHDIDAT va TAHRIFAT va TAHMIGHAT mishavand va az kasi bang bar nemi_ayad? "az shoma khofte_ye chand che kasi mi_ayad ba man FARYAAAAAD konad?"
In matn pasokhi ast be in hame gostakhi va bi parvaii:
Be vaghe nemidanam ke az koja bayad shoroo kard.Bahs va hatta defa az shajarian anghadr vasvas mitalabad ke sokhan dar bab_e moosighi_ye iran,in armaghane tamaddone bastani_ye niakaneman be jahanian;chera ke oo agha_ye moosighi_ye in marzo boom ast,oo dar nooke gholleye honare ava va navaye in mamlekat gharar gerefte,OO KHSROVE AVAZ_e IRAN AST."
.....
......
.......
dar rabete ba seda va siima:
"...Bale rast mi_gooid! seda va sima_ye larijani magar che be in farhang va moosighi_ash ke nakarde? "LAL SHAVAM,KOOR SHAVAM,KAR SHAVAM
LIK MOHAL AST KE MAN KHAR SHAVAM! "
Ba tavajjoh be bazi nokati ke dar matne shama dide mishod va mi_tavan az anha pey be tarzee tafakkore_tan bord ke nemmone hayash dar in jame_ e faravanand va agar shoma be_joz ham fekran va ham maslakane khod dar digar tabaghate mojoodat ham ensan haii ra be rasmi_yat beshnasid,va atf be inke ma khar nistim va ensanim va dark mikonim ke an khanande ye "arbade kesh" ba marke larijani ke asheghane dar gol va bolbol ghadam mizanad va ya an "bedahe khani" ke bedahe hayash az ghabl zabt mishavand va oo faghat lab mizanad va nashiyane sae_y dar taghlide sedayew shajarian ra darad va ya an navazande ye bi navaa_ii ke jahate jolo_giri az tashvishe afkare omoomi va be ham khordane nazme jame_e va pish_giri az gostareshe tahajome farhangi va monharef gashtane nasle javan be ellate didan_e adavatt lahb va la_ab!!! be poshte barg o gol o shabdar hedayat mishavad baese pish_rafte moosighi_ye in mamlekat nashodeannd,balke mena_ate tab_e shajarian ha,shahnaz ha,ya_haghghi ha ,payvar ha,.....boode ke az be sokhre gerefte shodane har che bish_tare in honar jolo_giri karde and,sokhanane shoma dar babe khorde_giri ye ostad az in resane,haa_eze kamale ahammiyat migardad.
jaleb inke keramat seda-sima va masooline delsooz faghat shamel hale shajarian shode va faghat oo tavaneste az in faza ye bi_raghib bahre barad va ma_loom nist an roghabaye radif dane moras_saمرصعkhan ke vey ra dar mahzoor gharar dadeand,chera natavanesteand az chonin fazaye bazi!! estefade konand."
......
.......
........
dar rabete ba jang:
"Khoda ra shokr nevisande ye an maghale ma ra az var_teye gomrahi va khosrane azimi nejat dadan va an inke ta 3shanbe ma fekr mi_kardim "AZ KHONE JAVANANE VATAN,BARADAR BIGHARARE,MIHAN EY MIHAN, SEPIDE " va besyari avaz ha va tasnifhaye digar dar ertebat ba moghavemat dar barabare zoor o zolm o ta_addi ye taghoote khodi va bigane ra ba seda ye ostad shajarian shenideim.vali bana be gofteye in shakh_se sharif ostad dar an hengam dar konje afiyat separi mi_karde va ba_iid nist doste azizeman ke moghime alman mibashand betavanand dastani niz dar babe inke dar sal_hayi ke iran dargire jang bood,khodeshan ba cheshm haye nazanineshan ishan ra dar yeki az keshvar haye doost(masalan ENGLAND)dar hale gasht o gozar dide bashand ke albatte jaye so_al mishvad ke shoma mihan dooste aziz! khodetan anja ch mikardid hamangoone ke hal niz so_al ast ke dar alman(TEHRAN?!)che mikonid?ehtemalan be donbale sakhte "konferanse berlin2" mi_bashid..........."
.......
..........
............
dar rabete ba ostad hayi ke shajarian ra bykot kardeand:
"shayad manzooretan ostad ALIZADE ast ke hamaknoon ba shajarian consert darand,ya ostad LOTFI ke tey_ye hamin chand sal concert hayi dar rast-panjgah va shoor dar europe va usa ejra kardeand ya ostad KASAII ke vaghti az ishan porside shod khatere angiztarin ejraye tan kodam ast pas az tamjid az honar va shakhsi_yat e ostad shajarian be ejra hayi ke ba ishan dat ghooniye dashte and eshare mi_konand ya..."
........
.........
...........
/////// chera ghabl az enghlab ingoone nemikhande:
"albatte shoma ke dar kamale taaj_job ba vojode boghzo koni ye faravan nesbat be ostad ,chenin amare daghighi az tedade navar haye mojav_vez gerefte ye ishan darid,bayad bedanid ke shajarian bood ke "DAR KOOCHE SARE SHAB""POR KON PIYALE RA""....." RA KHANDE......"
.....
.......
..........
///////inke shajarian az kamboode khanande ye khoob bahre borde:
"faghat shoma mi_fahmid...dakheli ha bekenar UNESCO ham nafahmide ke ali tarin neshanesh ra ke agar mo_adeli baraye NOBEL dar moosighi bashad hamin neshane cheshme paicaso ast ra be shajarian dade?hich kas nemifahmad faghat shoma dark mi_konid ke agar daste shoma bood yeki az hamin naa_re zan ha ke dar jashn_o_ aza
fi sabile_allah ragham haye anchenani be jiib miaznand ra SOLTANE AVAZE JAHAN dar sale 2001 mikardid va nemigozashtid in shohrat bar digar eftekharate shajarian afzoode shavad"
.......
........
.........
///////sokhanani az RAZE MANA"
"Jaleb injast dar gozinesh haye khod tafsir karde az "raza mana" hich be mavaredi ke pasokhi ast bar charandiyate_tan tavaj_joh nakardeid,tavazo va forotani_ye ostad dar yade bozorgan va astide khish ra be hich engashteid va takrime oistad SODEYF ra ke olov_ve tab_e ostad ra neshan mi_dahad razilane be hasabe noghte_ye zae_fe ostad be gozashteid va vaghti tavane yaftane iradi dar honar_e bo badile ostad ra nayafteid be sokhanane iishan pile kardeid ghafel az inke
"EY ZAGHAN ARSE_ye SIMORGH NA JOLANGAHE TOST
ERZ_e KHOD MIBARI_o ZAHMATE MA MI_DAARI "
.......
...........
..............
//////maskhare kardane ash_aa_re tasanif:
"rooznameye hamshahri anghadr shahamat nadashte ke ez_an konad in neveshteye yeki az khozae_balatخزعبلات nevisane in roozname ast va ba vaheme_ye faravan anra ta ALMAN az khod door karde ast! be har hal roye sokhan ba in ddoste almani ast......
yek lahze .... fekr konam...na ...bale,shoma ra shenakhtam! shoma hamani nistid ke hafez ra takfir kardid va sae_di ra zandigh va mulavi ra dar vadi_ye elhad raha nemoodid?
ari.shoma hamanid va agar an niz nabashid baghimande_ye mota_affeni az haman solaleid ke pish az in niz bar AREF o SABA o K.VAZIRI o DARVISHKHAN takhteid"
.....
.......
........
/////// P.Meshkatiyan"
"Oo khod midanad asare javdaneash aksaran be lotfe hozore shajarian boode.
va niz mi_danad va mi_danim ellate in ezhare nazar (ba tavaj_joh be zaman:sale 75)che boode?"
....
......
.......
payan: "Az shoma morde parastane mordar khar.gheyr az ingoone ezharat entezar niist NAHAN GASHT AIIN_e FARZANEGAN
PARAKANDE SHOD NAME DIIVANEGAN
HONAR KHAR SHOD JADOVI ARJOMAND
NAHAN RASTI,ASHKARA GAZAND
SHODE BAR BADI DAST_e DIVAN DERAZ
ZE NIKI NABOODI SOKHAN JOZ BE RAZ
SHAJARIAN faghat ba "rabbana" dar del va jane in mardom ja nakarde ke be et_tekaye danesh aziim_e moosigha_iye khish ba shakhsiyat va roohe bozorgash dar tarikhe ma mandegar shode.
Ghat_an agar oo va an nava_ye sehr angize asheghane_ye jan_parvarash nabood, avaye farzandane iranzamin dar gostareye giiti chizi kam dasht.
* * *
RASTI SO_ALI DAR PAYAN:
"AGHAYE SHAHR DAR! PROJE_ye TABDILE TEHRAN BE BEHESHTE ZAHRA BE KOJA ANJAMID?"
H.AHMADZADE
ZAAGATO@YAHOO.COM

[عباس زنگانه - October 10, 2003 12:26 PM]

به عالمی نفروشیم مویی از سر دوست

[سيامك - October 10, 2003 11:55 AM]

با مدعي مگوئيد اسرار عضق و مستي

Copyright: gooya.com 2016