شنبه 3 فروردين 1387

"آرتور سي. كلارك" درگذشت، خداحافظي با راوي دنياي علمي - تخيلي، ايسنا

"آرتور سي. كلارك" - نويسنده‌ي سرشناس انگليسي و خالق ده‌ها اثر علمي - تخيلي - در سن 90سالگي درگذشت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، "آرتور سي. كلارك" كه از دهه‌ي 60 از علايم ناتوان‌كننده‌ي فلج رنج مي‌برد و مدتي نيز بر روي ويلچر مي‌نشست، در ساعت‌هاي آغازين امروز (چهارشنبه) بر اثر مشكلات تنفسي در خانه‌اش در سريلانكا درگذشت.

"كلارك" در سال 1968 به شهرت رسيد؛ زماني‌كه داستان كوتاهي به‌نام «نگهبان» را در قالب فيلم‌نامه نوشت، تا فيلم «2001؛ اوديسه‌ي فضايي» به كارگرداني "استنلي كوبريك" ساخته شود.

به گزارش رويترز، وي كه زماني "اولين ساكن كلبه‌ي الكترونيكي" لقب گرفته بود، با نوع خاص نگاهش به مسافرت فضايي در آينده و همچنين دنياي رايانه، تخيل مردم را جلب خود كرد. توصيفات مشروح "سي. كلارك" درباره‌ي سفينه‌هاي فضايي، ابررايانه‌ها و سيستم‌هاي ارتباطي سريع، مورد علاقه‌ي ميليون‌ها خواننده در سراسر جهان قرار گرفت.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

در دهه‌ي ‌40 ميلادي، اين نويسنده‌ي سرشناس پيش‌بيني كرده بود، بشر تا سال 2000به فضا خواهد رفت، كه البته در آن زمان به آن توجهي نشد.

"كلارك" عضو هيأت امناي انجمن ملي هوافضاي انگلستان بود كه "جورج وايت سايدز" - مدير اجرايي آن - امروز در پيامي به مقام او اداي احترام كرد. "كلارك" در سال 1976 به عضويت افتخاري سازمان هوافضاي آمريكا نيز درآمد.

او اخيرا پيش از مرگ گفته بود: «اغلب از من مي‌پرسند دوست دارم در آينده با چه عنواني در يادها بمانم. من در نويسندگي پيشينه‌ي طولاني دارم، كاوش‌هاي زير‌آب كرده‌ام و سازمان‌دهنده‌ي فضايي نيز بوده‌ام؛ با اين حال دوست دارم به عنوان يك نويسنده مرا به ياد بياورند.»

"سي. كلارك" در زمان حيات، بيش از يكصد كتاب داستاني و غيرداستاني نوشت. پرفروش‌ترين اثر او به‌نام «3001؛ آخرين اوديسه» در سن 79سالگي نويسنده منتشر شد.

از مهم‌ترين آثارش به «پايان كودكي» (1953)، «شهر و ستارگان» (1956) ، «ملاقات با راما» (1973)، «زمين پادشاهي» (1975) و «ترانه‌هاي زمين دورافتاده» (1986) مي‌توان اشاره كرد.

از افتخارات "سر آرتور سي. كلارك" در عرصه‌ي نويسندگي به كسب سه جايزه‌ي Nebule

(در اصطلاح ستاره‌شناسي به معناي "سحابي") از انجمن نويسندگان آثار علمي - تخيلي آمريكا در سال‌هاي 1872، 1974و 1979 و همچنين كسب دو جايزه‌ي "هوگو" از مجمع جهاني علمي - تخيلي در سال‌هاي 1974 و1980 مي‌توان اشاره كرد.

"كلارك" در سال 1986 به عنوان استاد بزرگ انجمن نويسندگان آثار علمي - تخيلي آمريكا برگزيده شد.

وي متولد 16 دسامبر 1917 در غرب انگليس بود كه از پدري كشاورز به دنيا آمد. تنها 11 سال زندگي مشترك را تجربه كرد و پس از جدايي از همسرش در سال 1964، ديگر ازدواج نكرد و فرزندي نيز نداشت.

در همين زمينه:

دنبالک:
http://news.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/36255

فهرست زير سايت هايي هستند که به '"آرتور سي. كلارك" درگذشت، خداحافظي با راوي دنياي علمي - تخيلي، ايسنا' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016