Wednesday, Mar 1, 2017

صفحه نخست » قیمت مرکبات نجومی شد

miveh.jpgخبرگزاری میزان- رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار گفت: باتوجه به بارندگی‌های اخیر امکان برداشت میوه و صیفی‌جات در جنوب کشور با مشکل روبرو است و کاهش عرضه در بازار باعث افزایش قیمت انواع مرکبات و صیفی جات شده است.
میوه شب عید

حسین مهاجران در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص تغییر قیمت میوه و صیفی جات در هفته جاری اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت صیفی جات و میوه های جنوب کشور هنوز قیمت‌ها تا حد زیادی بالاست و هنوز قیمت‌ها کاهش پیدا نکرده است.

وی افزود: ذخیره میوه و صیفی جات در میوه فروشی های سطح شهر سه تا چهار روز نیاز بازار را تامین می‌کند و با طولانی شدن بارندگی‌ها، این ذخایر کاهش پیدا کرده و درنتیجه با افزایش قیمت میوه در چند روز اخیر مواجه شده ایم.

مهاجران در رابطه با تامین میوه شب عید و واردات پرتقال برای رفع نیاز بازار خاطرنشان کرد: درصورتی که خرید میوه شب عید از سوی مردم مانند سال گذشته باشد برای تامین نیاز بازار با کمبود مواجه شده و باید واردات انجام شود.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار با بیان اینکه واردات غیررسمی پرتقال در طول سال از مبادی مختلف انجام می‌گیرد گفت: قاچاق پرتقال از راه‌های غیرقانونی در طول سال ادامه دارد و هنوز قطع نشده است.

وی افزود: ذخیره میوه در انبارهای شمال کشور نیاز شب عید بازار را تاحدود زیادی تامین می‌کند اما برای کنترل قیمت‌ها و تامین کل نیاز بازار نیاز به واردات است که وزارت جهاد کشاورزی و تعاونی روستایی بخشی از نیاز را از این راه تامین می‌کنند.

مهاجران در خصوص واردات رسمی نارنگی پاکستان از بازارچه های مرزی و گمرکات استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: واردات نارنگی به سیستان و بلوچستان تنها برای تامین نیاز همان استان بوده و به شهرهای دیگر کشور منتقل نمی‌شود.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار با بیان اینکه واردات غیررسمی نارنگی از مدت‌ها قبل در حال انجام است خاطرنشان کرد: نارنگی از مبادی غیررسمی به طور گسترده وارد کشور می‌شود و با قیمت های بالای ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی افزود: اگر قرار است نیاز بازار با میوه‌های خارجی تامین شود و قاچاق آن قیمت‌ها را تا ۴ برابر افزایش دهد بهتر است که نارنگی از مبادی قانونی وارد شود وبه جای کیلویی ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان با قیمت هرکیلو ۳ هزار و ۵۰۰ تومان به دست مصرف کننده برسد.

مهاجران در ادامه به قیمت انواع میوه و صیفی جات اشاره کرد و گفت: هر کیلو پرتقال جنوب با قیمت ۹ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد و نارنگی بندرعباس قیمتی بین ۸ هزار تومان تا ۱۱ هزار تومان دارد.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار افزود: قیمت هرکیلو لیموشیرین بین ۳ هزار تومان تا ۴ هزار تومان، پرتقال شمال نیز باتوجه به آبدار بودن کیلویی ۳ هزار تومان به فروش می‌رسد و در صورتی که پرتقال آبدار نباشد بین ۵۰۰ تومان تا ۸۰۰ تومان فروخته می‌شود.

وی قیمت هرکیلو سیب درجه یک را بین ۵ هزار تومان تا ۶ هزار تومان اعلام کرد و گفت: درمیادین تره‌بار سیب‌های درجه دو باکیفیت پاببن‌تر بین ۲ هزار تومان تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد.

مهاجران در توضیح قیمت انواع صیفی جات در میادین تره‌بار خاطرنشان کرد: هر کیلو فلفل دلمه‌ای ۶ هزار تومان، کدو ۴ هزار تومان، بادمجان ۴ هزار تومان، لوبیاسبز۵ هزار تومان، گوجه گلخانه‌ای ۴ هزار تومان، گوجه بوته‌ای ۳ هزار تومان تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، خیار گلخانه‌ای ۲ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۳هزار و ۵۰۰ تومان و خیار بوته‌ای بین هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com