Sunday, Mar 19, 2017

صفحه نخست » دولت ترامپ حامی اصلی نزدیکی روابط عربستان و مصر

555fggdt221_small.jpgنویسنده: نصر زعلوک

منبع: الاهرام / ترجمه تحریریه سایت دیپلماسی ایرانی

روابط مصر و عربستان سعودی گام های تازه ای را برای نزدیکی به یکدیگر برداشته است، بعد از آن که اعلام شد عربستان سعودی محموله های تازه نفتی به قاهره می فرستد و به 5 ماه توقف صادرات نفت به مصر به موجب توافق از قبل منعقد شده، پایان می دهد، دو طرف اکنون گام های تازه ای را به سمت تقویت روابط که در این مدت تیره شده بود، برداشته اند. انتظار می رود که در نشست آینده اتحادیه عرب در امان شاهد آغاز دور تازه ای از گرمی روابط میان دو کشور باشیم.

هم زمان با این اتفاق، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا امیر محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان را در واشنگتن به حضور پذیرفت که در آن دو طرف با صدور بیانیه ای بر پایبندی امریکا و عربستان به حمایت از مصر، سودان و بحرین و پشتیبانی از آنها در رویارویی با مشکلاتی که با آنها مواجهند، تاکید کردند. این بیانیه نشان از توجه تازه امریکا برای حمایت از مصر و تفاهم های جدید منطقه ای بعد از توافقاتی است که به دست آمده و در راستای حمایت از نزدیکی روابط عربستان و مصر است.

نزدیک به یک ماه پیش بود که مکالمه ای تلفنی میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا و ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان انجام شد که در آن دو طرف بر ایجاد مناطق امن در سوریه و یمن و همچنین ایجاد پیمانی از کشورهای عربی میانه رو که شامل مصر و عربستان سعودی و اردن و امارات متحده عربی برای مواجهه با مخاطراتی شود که از آن دخالت ایران در منطقه تعبیر می کنند، تاکید شد.

همه این اقدام ها عامل اصلی تحول ایجابی در مواضع عربستان در قبال مصر است که سبب شده دو کشور احساس کنند که باید در یک پیمان واحد قرار بگیرند. این استراتژی جدید امریکا در برابر پیمان مصری - عربستانی متفاوت از استراتژی دولت امریکا در دوران باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق است که فشارهای بسیاری به عربستان سعودی در زمان حکومت ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سابق و امیر سعود الفیصل، وزیر امور خارجه سابق عربستان وارد می آورد تا پیمانی که با قدرت و صلابت بعد از حوادث 3 ژوئن 2013 به وجود آمده بود را بشکند. همان حوادثی که در پی آن حکومت اخوان المسلمین به ریاست محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق پایان یافت. ایالات متحده از پیمانی که پس از این سقوط به وجود آمد نگران بود و تلاشی بسیاری کرد تا این پیمان را بشکند اما نتوانست.

در این میان عوامل دیگری نیز وجود داشتند که در نزدیکی اوضاع میان دو کشور سهیم بوده اند، از جمله ادامه جنگ در یمن و پیمان روسیه - ترکیه و ایران در بحران سوریه و تسلط ایران بر عراق که از عوامل مهم در ایجاد نگرانی نزد عربستان سعودی بوده است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com