Tuesday, Mar 21, 2017

صفحه نخست » هزاران کرد نوروز را در دیاربکر جشن گرفتند

Norouz_Dyarbakir.jpgبی بی سی ـ جشن نوروز با حضور هزاران کرد و تحت تدابیر شدید امنیتی در دیاربکر برگزار شد. این مراسم در حالی برگزار شد که از زمان کودتای نافرجام ترکیه، شرایط اضطراری در این کشور اعلام شده است.

آخرین باری که مراسم نوروز در چنین شرایطی برگزار شد سال ۲۰۰۲ بود.

دو حزب "دموکراتیک خلق‌ها" و "دمکراتیک مناطق" برگزاری جشن نوروز در ۲۱ استان و ناحیه کردنشین را بر عهده دارند.

دولت ترکیه فقط اجازه برگزای جشن‌های نوروز را برای امروز (۲۱ مارس) داده بنابراین برخی مراسم لغو شده است.

جشن نوروز امسال با حضور پنج هزار نیروی امنیتی و پلیس در پارک نوروز در چهار کیلومتری شهر دیاربکر برگزار شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس پلیس ترکیه فاصله خود را با جمعیت حفظ کرده و بازرسی و حفظ نظم را به نیروهای کرد سپرده‌ است.

بخش ترکی بی‌بی‌سی گزارش کرده است که اطراف محل جشن با موانع و حصارهای امنیتی محافظت می شود. پارک نوروز همیشه ۱۲ ورودی داشته، اما امسال فقط یک ورودی به محل جشن وجود داشته است. حزب دمکراتیک خلق‌ها سیصد نفر را برای تامین امنیت به کار گمارده و شرکت کنندگان هنگام ورود به محل جشن باید کارت شناسایی نشان می دادند.

جشن های نوروزی در دیاربکر بطور سنتی محل حضور چهره‌های سرشناس سیاسی و هنری بوده و همواره بار سیاسی داشته است، اما امسال بردن پلاکارد و تابلو و پرچم هایی که نشانه سیاسی داشته باشند به محل جشن ممنوع است با این حال آسوشیتدپرس خبر داده که تعداد اندکی عکس عبدالله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) دیده شده است.

بردن پرچم به رنگ‌های زرد و سبز و قرمز (رنگ‌های نمادین کردها) هم به این مراسم ممنوع بوده اما شرکت کنندگان که شمار آنها هزاران نفر تخمین زده شده به نحوی این پرچم‌ها را از بازرسی‌ها گذرانده و به محل مراسم برده‌اند.

در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در این جشن‌ها پیام عبدالله اوجالان قرائت شد و شمار شرکت کنندگان بسیار زیاد بود، اما بمب گذاری‌ها و حملات انتحاری سبب شد سال گذشته تعداد بسیار کمی در جشن نوروزی شرکت کنند.

به گفته انیس سرندم، از بخش ترکی بی‌بی‌سی، جشن امسال فرصتی برای احزاب کرد منطقه است تا تاکید کنند که به همه‌پرسی تغییر قانون اساسی که ماه آینده در ترکیه برگزار می‌شود رای منفی خواهند داد.

تاکنون هیچ گزارشی از درگیری یا ناامنی در این جشن گزارش نشده است، اما جشن نوروز که دیروز در در دانشگاه دجله در دیاربکر برگزار شد با مداخله پلیس پایان یافت.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com