Tuesday, Apr 4, 2017

صفحه نخست » افزایش فشارها برای نامزدی رئیسی در انتخابات

raeisi_bia.jpgفرارو- ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی و یکی از گزینه‌های اصولگرایان برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری پدیده خبری تعطیلات نوروز بود. شایعات و اخبار غیر رسمی فراوانی پیرامون او در دو هفته تعطیلات منتشر شد. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا او وارد عرصه انتخابات می‌شود یا خیر.

به گزارش فرارو، معمای نامزدی تولیت آستان قدس رضوی که چند ماهی است به این مسند رسیده است پیچیده‌تر شده و گروه‌های مختلف اصولگرا فشار‌های خود را برای حضور او در عرصه انتخابات افزایش داده اند.

برخی گزارش‌ها حکایت از این دارد که آیت الله مصباح یزدی به نزدیکانش و گروه پایداری توصیه کرده است که به دنبال نامزدی حجت الاسلام رئیسی برای انتخابات باشند، هر چند که این گزارش‌ها تائید نشده است، اما اخبار غیر رسمی نیز درباره تشکیل ستاد از سوی نزدیکان آیت الله مصباح برای رئیسی حکایت می‌کند.

گفته می‌شود انجمن فارغ‌التحصیلان موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (موسسه تحت هدایت آیت الهم مصباح) در سراسر کشور نیروهای خود را فعال کرده و از میان آنان روسای ستاد رئیسی را برگزیده است. اغلب روسای این ستادها، فارغ‌التحصیلان این موسسه هستند.

شایعاتی نیز درباره انتشار بیانیه حضور در انتخابات رئیسی در هفته جاری در رسانه‌ها منتشر شده است.

دفتر تولیت آستان قدس رضوی پیش از این حضور در انتخابات را تکذیب کرده بود، اما با بالا گرفتن گمانه زنی‌ها در این باره سکوت کرده است.

در این باره تحلیلگران اصولگرا نیز وارد گود شده اند و به بررسی احتمال حضور رئیسی در انتخابات پرداخته اند.

با این حال فعال‌ترین جریان انتخاباتی اصولگرایان یعنی جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) تاکنون درباره کاندیداتوری رئیسی موضع مشخصی اتخاذ نکرده است.

پرویز امینی منتقد جریان "جمنا" در دفاع از حضور رئیسی در انتخابات معتقد است: «توانایی رئیسی در جذب بدنه ایدئولوژیک منتقد و مخالف روحانی که نقش درجه اول در رقابت‌های انتخاباتی دارند. چرا که نیروهای ایدئولوژیک به عنوان نیروهای خودجوش و داوطلب و پرتکاپوی سیاسی، علاوه بر رأی، دارای توانایی تولید فضای اجتماعی و سیاسی و گسترش پایگاه رأی هستند. این پایگاه نقش درجه اول در پیروزی احمدی‌نژاد در سال ۸۴ خصوصا در مرحله اول داشت.»

این تحلیلگر اصولگرا می‌گوید: «رئیسی جایگاهی دارد که علاوه بر توانایی در تعدیل تکثر نامزدهای رقیب روحانی، می‌تواند نظر نامزدهای ظرفیت‌دار و حتی غیرنامزدهای توانمند را برای حضور در کابینه احتمالی خود جلب کند و در انتخابات نه به عنوان یک فرد، بلکه به عنوان یک دولت با دولت روحانی رقابت کند.»

برخی دیگر از فعالان سیاسی اصولگرا نیز معتقدند که نامزدی رئیسی به ارتقا جریان "مومن انقلابی" می‌انجامد.

محسن منصوری، فعال ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی معتقد است: «حضور آیت‌الله رئیسی در انتخابات پیش‌رو، سطوح انتخاب متدینین و دلبستگان به انقلاب اسلامی را با جهشی ویژه ارتقاء خواهد بخشید؛ امکان حضور چهره‌های میان‌گفتمانی همچون قالیباف به حداقل ممکن رسیده، از هم‌اکنون تا هفته پایانی تبلیغات در اردیبهشت ماه، دوگانه انتخابی نیروهای مومن به جریان انقلاب از قالیباف-جلیلی به دوگانه رئیسی-جلیلی ارتقاء خواهد یافت که این مهم دستاوردی ممتاز برای جریان مومن انقلاب است.»

این در حالی است که شایعاتی درباره تمایل محمد باقر قالیباف به نامزدی رئیسی در انتخابات به گوش می‌رسد که تاکنون تائید نشده است. همچنین زمزمه هایی هم درباره نارضایتی جلیلی از حضور تولیت آستان قدس رضوی در فرآیند انتخابات منتشر شده است.

در ایام تعطیلات نوروزی فشار از پایین برای نامزدی رئیسی در انتخابات به شدت افزایش یافت. برخی سیاستمداران مشهدی نیز به این موضوع تمایل دارند. چندی پیش کریمی قدوسی نماینده مشهد در خطبه‌های نماز جمعه این شهر آشکارا از حضور رئیسی در فرآیند انتخابات سخن گفت.

برخی رسانه‌ها نیز از تلاش حجت الاسلام علم الهدی امام جمعه مشهد برای نامزدی رئیسی خبر داده اند. موضوعی که نه تائید شده است و نه تکذیب.

پروژه فشار از پایین برای قانع کردن رئیسی با راه اندازی کمپین "رئیسی بیا" در فضای مجازی رقم خورده است. رسانه‌های حامی کاندیداتوری تولیت آستان قدس تصاویری را منتشر کرده اند که در آن افراد کاغذ نوشته‌های "رئیسی بیا" را در دست دارند.

با وجود این فشار‌ها گفته می‌شود فضای عمومی قم به عنوان پایگاه روحانیت نسبت به نامزدی تولیت آستان قدس مثبت نیست. محسن غرویان در این باره می‌گوید: «آقای رئیسی با حکم رهبری از یک سال قبل تولیت استان قدس رضوی را برعهده دارد و طلبه‌ها هم بیانیه‌ای دادند که صلاح نیست حکم رهبری را کنار بگذارد چراکه علی‌القاعده باید استعفا بدهد و این در حالی است که استعفا از حکم رهبری به صلاح آقای رئیسی نیست از این جهت احتمال حضور وی در عرصه انتخابات بسیار کم است.»

به گفته غرویان "برخی این تحلیل را دارند که تولیت آستان قدس رضوی هم سمتی همچون سایر سمت‌ها است بنابراین همان‌طور که سایر افراد از سمت‌های خود استعفا می‌دهند آقای رئیسی هم باید از سمت خود استعفا بدهد چراکه فعالیت در چند شغل به‌طور همزمان آن هم در حد آستان قدس و ریاست جمهوری حرف و حدیث‌های منفی بسیاری را به‌همراه خواهد داشت. "

با این حال امروز وزارت کشور اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری، برخلاف انتخابات مجلس و شوراهای شهر و روستا، فقط "افرادی که مسئولیت مستقیم در امر انتخابات، به صورت اجرا و یا نظارت دارند" باید استعفا دهند.

سخنگوی وزارت کشور افرادی را که مسئولیت مستقیم در انتخابات دارند چنین برشمرد: "اعضای هیئت اجرایى مرکزی انتخابات اعم از وزیر کشور، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی که به انتخاب مجلس در هیئت مرکزی حضور خواهد داشت، هفت نفر معتمد که این هفته مشخص خواهند شد و همچنین اعضای ستاد انتخابات کشور و استانداران نمی‌توانند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند. "

علاوه بر این "اعضای شورای نگهبان، هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات و سایر ناظران نیز برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری باید استعفا دهند. "

ابراهیم رئیسی از اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات است اگر قرار باشد او نامزد انتخابات شود به این ترتیب باید از این سمت خود استعفا دهد. اتفاقی که تاکنون رخ نداده است.

طبق برنامه اعلام شده توسط وزارت کشور، روز ۲۲ فرودین ماه، دستور شروع انتخابات توسط وزیر کشور صادر و از همان روز نیز، هیئت اجرایی توسط فرمانداری‌ها تشکیل و ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نیز، آغاز می‌شود.

ثبت نام داوطلبان از روز ۲۲ فروردین آغاز و تا ۲۶ فروردین ماه به مدت ۵ روز ادامه خواهد یافت.

روز آخر ثبت نام اتفاقات مهمی رخ می‌دهد؟
اگرچه هنوز حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی درباره قطعی شدن حضورش در انتخابات ۹۶ سخنی به زبان نیاورده است، اما خبرگزاری اصولگرای تسنیم می‌گوید کاندیداتوری او در انتخابات قطعی است.

پرویز امینی تحلیلگر مسائل سیاسی نیز در کانال شخصی خودش، نوشته که شواهد و قرائن نشان می‌دهد که کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری قطعی است و این کاندیداتوری به طور طبیعی بر محیط و فضای کلان انتخابات موثر است.

حسین کنعانی مقدم فعال اصولگرا نیز در این باره به فرارو می‌گوید: «گمانه زنی‌های زیادی در این باره وجود دارد تا زمانیکه ایشان ثبت نام نکند نمی‌توان به این اظهار نظر‌ها توجه کرد. ایشان به عنوان یک گزینه مطرح شده است، اما خودش تاکنون تصمیمی نگرفته است.»

به اعتقاد کنعانی مقدم ممکن است در روز آخر ثبت نام اتفاقات مهمی رخ دهد و باعث شود که جریان اصولگرایی با یک نامزد قوی به یک جمع بندی برسد.

او می‌گوید رئیسی می‌تواند اصولگرایان را به اجماع برساند.

اما علی دورانی یکی دیگر از فعالان سیاسی اصولگرا به فرارو گفت: «آقای رییسی علاقه‌ای ندارد نامزد شود، طبیعی هم است مسئولیت بزرگ و مقدسی دارند و اهمیت آن از ریاست جمهوری کمتر نیست.»

این فعال سیاسی اصولگرا تلاش برای کاندیداتوری رئیسی را از سوی گروه‌های بی نامزد اصولگرا دانست و اظهار کرد: «بعضی گروه‌های اصولگرا تمایل دارند ایشان را به صحنه بیاورند. کارهای رسانه‌ای انجام می‌دهند، البته آقای رئیسی توانمند هستند و بعید است بدون بررسی وارد این عرصه شوند. ایشان باید مراقب باشند جَک سیاسی جبهه پایداری و دیگر گروه‌های بی برنامه و بی نامزد انتخابات نشوند.»

به اعتقاد دورانی مسئله انتخابات یک چیز است و مسئله پس از انتخابات چیز دیگر. اینکه چه کسی رییس جمهور شود با اینکه چگونه می‌خواهد کشور را اداره کند دو مقوله متفاوت هستند. کاندیدای ریاست جمهوری باید برنامه اجرایی و توانمندی اجرایی داشته باشد. با برنامه عاریه‌ای نمی‌شود وارد عرصه شد.

دورانی گفت: «با حضور رئیسی بعید است اصولگرایان به اجماع برسند. ضمن احترام به شخصیت ایشان، اورا برای انتخابات ریاست جمهوری مفید نمی دانم.»
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com