Sunday, Apr 9, 2017

صفحه نخست » "آیت الله قتل عام" و سرکوب جنبش سبز و رهبرانش، اکبر گنجی

akbar_ganji_article_photo1.gif

منبع: رادیو زمانه ، ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

ابراهیم رئیسی- "آیت الله قتل عام"- رسماً نامزد ریاست جمهوری شد. مطابق اصل یکصد و پانزدهم قانون اساسی، رئیس جمهور باید "مدیر و مدبر" باشد. تنها سابقه مدیریتی ، مدیرت سرکوب بوده است. تنها تدبیر او، تدبیر کشتار مخالفان یا زندانی کردن آنان بوده است.

قتل عام تابستان ۱۳۶۷

ابراهیم رئیسی- "آیت الله قتل عام"- به خاطر کشتارهای دهه اول انقلاب- خصوصاً قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ - شناخته شده و می شود. اما او همیشه در پست های نظامی و قضایی قرار داشته و به شدت هرچه تمامتر مخالفان، منتقدان و رقبا را سرکوب کرده است.

اکثریت جوان جمعیت کشور دهه اول انقلاب را به یاد نمی آورند. برای این که یا هنوز متولد نشده بودند، و یا اگر هم پا به جهان گذارده بودند، سن شان آن قدر کم بود که آگاه نبودن از آن رویدادها برای آنان طبیعی به شمار می رود.

سرکوب نظامی جنبش سبز

اما این نسل "جنبش انتخاباتی سبز" سال ۱۳۸۸ را هنوز از یاد نبرده است. ابراهیم رئیسی از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳، به مدت ۱۰ سال معاون اول قوه قضائیه بود و از سال ۱۳۹۳ تا ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ نیز دادستان کل کشور است. همچنین وی از سال ۱۳۹۱ تا کنون با حکم آیت الله خامنه ای به عنوان دادستان کل ویژه روحانیت نیز منصوب شد. در ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ خامنه ای طی حکمی وی را به تولیت آستان قدس رضوی منصوب کرد.

بدین ترتیب ابراهیم رئیسی یکی از عوامل اصلی سرکوب جنبش سبز بود. او و همدستان امنیتی و قضایی اش - تحت رهبری آیت الله خامنه ای- اعتراضات مسالمت آمیز مردم ایران را به خاک و خون کشیدند، ده ها نفر را کشته، هزاران تن را زندانی کرده و تعداد زیادی را شکنجه کردند.

سرکوب ایدئولوژیک جنبش سبز

هیچ دولتی با سرکوب صرف پیش نمی رود. دولت/رژیم سیاسی دارای دو بخش سرکوب و ایدئولوژیک است. وظیفه بخش ایدئولوژیک آن است که مردم/جامعه مدنی را به گونه ای توجیه کنند که آنان با رضایت از فرامین رژیم سیاسی تبعیت کنند.

"جنبش انتخاباتی سبز" سرکوب نظامی شد. اما آیت الله خامنه ای به کمک دیگر زمامداران همدستش، باید به نحو ایدئولوژیک- آگاهی کاذب به تعبیر مارکسی- مردم را فریب می داد که بپذیرند سرکوب جنبش سبز اقدامی درست بوده است. برای این منظور، خامنه ای از مفاهیمی چون فتنه، سران فتنه، انقلاب رنگی، کودتای مخملی، طراحی ده ساله دشمن، طرح دشمن برای براندازی نظام ، فروپاشی جمهوری اسلامی مطابق مدل شوروی ، و...استفاده کرد.

ابراهیم رئیسی در این زمینه هم بسیار فعال بود و هست. او سخنان بی شماری علیه مهندس موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد ایراد کرد. تهمت ها و دروغ هایی علیه قربانیانی گفت که حتی از حق دفاع از خود محروم بودند. برای تأیید این مدعا فقط و فقط به پنج نمونه زیر بنگرید:

الف- ابراهیم رئیسی- دادستان کل کشور- در مراسم ۹ دی ۱۳۹۳ اصفهان گفت :"یزید صفتان" جاهل جنبش سبز که شیطان بر آنها مسلط شده بود، در برابر "امام زمانه" خود قرار گرفتند. اما عاشوراییان عاقل بصیر به دنبال امام خود رفتند. آمریکا و دیگر دولت های غربی "نماد ابوجهل های زمانه" در برابر جمهوری اسلامی هستند. دشمنان خارجی فتنه ۸۸ را برای براندازی جمهوری اسلامی به راه انداختند و از عوامل داخلی به سود خود استفاده کردند. رئیسی افزود:

"سران فتنه اهانت ‌ها و توهین ‌های زیادی به ارزش ‌های انقلابی و اسلام ناب محمدی کردند که بالطبع تشویق دشمنان را در پی داشت. رهبر انقلاب در سخنرانی مهم خود در روزهای فتنه ۸۸ خطاب به سران فتنه فرمودند «دست دشمن را ببینید و دندان تیزکرده آنها را ببینید و صف خود را از انگلیس، آمریکا و اسرائیل جدا کنید». سران فتنه نه تنها به این رهنمود عمل نکردند بلکه بر خواسته و حرف نابجای خود و زیر پاگذاشتن اصول انقلاب پافشاری بیشتری کردند و صف خود را از دشمن جدا نکردند؛ ظلم فتنه گران در حق نظام ارزش های اسلامی امام و مردم گناهی نابخشودنی است. نظام جمهوری اسلامی با سران فتنه با رافت رفتار کرده است و حصر خانگی آنها به منظور تأمین امنیت خود آنها است. کسانی که برای سران فتنه دلسوزی می‌کنند بدانند که ملت ایران هرگز از این ظلم بزرگ نمی ‌گذرد. حصر این افراد اقدامی تامینی بوده نه قضایی و البته نمی توان اصل ظلم آنها را به خط امام و انقلاب را نادیده گرفت و ظلم این افراد غیرقابل گذشت است چرا که به جای اعتراض اطلاعیه های متعدد صادر و لشکرکشی کرده و دغدغه های فراوان برای ملت ایجاد کردند".

رئیسی در ادامه گفت که مردم در برابر آنان که قصد داشتند "نسخه انقلاب مخملی را در ایران اجرا کنند" ایستادند و "بساط فتنه را برچیدند".

دروغ و فریب را ببینید: افرادی چون میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و سید محمد خاتمی کی و کجا به اسلام اهانت های فراوانی کردند؟ این افراد کجا با انگلیس، آمریکا و اسرائیل هم جبهه شده بودند؟

ب- ابراهیم رئیسی در ۱۲ دی ۱۳۹۳ در در همایش "پیشگامان بصیرت و مدافعان ولایت" در دفتر رهبری در قم گفت که از افریقایی ها گرفته تا یمنی، به برخی سخنان داخل کشوری ها اعتراض کرده و می گویند اگر جمهوری اسلامی نابود شود، دیگر ما جایی برای پناهنده شدن نداریم. او سپس درباره رهبران جنبش سبز گفت :

"ما امیدواریم که دیگر شاهد چنین رویدادهایی نباشیم و با گذشت پنج سال از جریان فتنه، سران آن توبه کرده و اتفاق های افتاده را نیز اصلاح کنند. بدون شک این اقدام [حصر] عین مجازاتی است که باید در مورد آنها اعمال می شد. مسئله در مورد کسانی که پس از هشدارهای رهبری در مقابل نظام ایستاده و این فتنه بزرگ را رقم زدند و دشمن را امیدوار و کشور را دچار چالش کردند، روشن است که چه باید در مورد آنها انجام شود. با عنایت رهبر معظم انقلاب و مسوولان عالی کشور در شورای عالی امنیت ملی تصمیم به حصر این سران گرفته شد. حصر یک امر قانونی و یک اقدام تامینی است که می تواند مقدمه رسیدگی و محاکمه سران فتنه نیز باشد. این سران اعلام نمی کنند که ما توبه می کنیم آن وقت شما برای آنها دل می سوزانید. این جرم را اگر هر کس دیگری مرتکب می شد باید طبق قوانین نظام مقدس اسلامی مورد مواخذه و محاکمه قرار می گرفت، لذا حصر آنها لطف رهبری و نظام بوده و بنا بر تشخیص یک مصلحت انجام شده است. نباید به هیچ وجه مساله رفع حصر سران فتنه مطرح شود. اگر سران فتنه بر مواضع خود پافشاری کنند، حتما پیگیری های لازم برای محاکمه آن ها صورت خواهد گرفت...در فتنه ۸۸ دشمن بر موج فتنه و خط تقلب و تردید سوار شد...طبق اعترافات دشمن تقلب اسم رمزی برای کشاندن مردم به خیابان ها بود و همچنین تمام کسانی که در این فتنه نقش داشتند تقلب را رمزی برای ایجاد حساسیت در مردم برای لشکر کشی در خیابان عنوان کردند... استکبار جهانی رسما اعلام کرد که همه زمینه ها را برای آشوبگران آماده می کنیم و برای اولین بار گفتند که در سفارتخانه ها در تهران باز است و هر کس از آشوبگران می خواهد به آنجا پناهنده شود".

دروغ و فریب را ببینید: جنبش سبز طراحی دشمن بود و همه سفارتخانه های غربی به روی معترضان گشوده بود.

پ- ابرهیم رئیسی به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق در این دانشگاه حاضر و به سؤالات دانشجویان پاسخ گفت. او درباره جنبش سبز گفت که فتنه گران برای اولین بار دشمن را امیدوار کردند که در میان نظام جای پایی پیدا کرده است. دشمن و فتنه گران بر موج تقلب سوار شدند تا نظام را براندازند. سران فتنه بدون توجه به رهنمودهای رهبری مدام اطلاعیه صادر کرده و "حجم وسیعی از نیروی انسانی پشت صحنه و در خارج از کشور موضوع را رصد، هدایت و دنبال" می کردند. مردم متوجه شدند که "تهدیدها اصل نظام و انقلاب را نشانه گرفته است". او سپس درباره مجازات رهبران و اعضای جنبش سبز گفت :

"کسانی که عامداً در فتنه حضور داشتند چه سران فتنه و چه کسانی که به ناامنی‌ها کمک کردند باید به جرم آنها رسیدگی می ‌شد و نسبت به این ها پیگیری‌ها انجام شد و برابر قانون دستگاه قضا رسیدگی کرد. بحث سران فتنه نیز در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد و تصمیم حصر نسبت به اینان انجام شد تا ارتباط‌شان با خارج قطع شود. این اقدام شورای عالی امنیت و تصمیم بر حصر سران فتنه یک اقدام کاملاً قانونی، پیشگیرانه و تأمینی بود. البته این موضوع به این عنوان نیست که این مسئله مقدمه رسیدگی نباشد. در رابطه با سران فتنه ادعانامه‌ای وجود دارد از این که دشمن را امیدوار کردند، به نظام ضربه زدند، در مردم تردید ایجاد کردند و بسیاری موارد دیگر. ظلم بزرگی که اینان کردند هرگز قابل بخشش نیست. اگر توبه کردند و رهبری خواستند این افراد را ببخشند مسئله جور دیگری است اما خیانت‌هایی که اینان انجام دادند ظلمی نابخشودنی است".

رئیسی سپس به نقد دیدگاه های هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، محمد خاتمی، علی مطهری، و...درباره رهبران جنبش سبز پرداخت و گفت:

"در سال‌های اخیر می ‌بینیم عده‌ای فتنه و خیانتی که به کشور شده است را می‌خواهند اختلاف بین دو جریان عنوان کنند در صورتی که این گونه نبوده اتفاقاتی که بعد از انتخابات ۸۸ افتاد دعوای یک گروه نبود که هم در متن اطلاعیه‌ها دیده می‌شود و هم کف و سوتی که دشمن برای این جریان می‌زد. قابل توجیه نیست از این که عده‌ای بخواهند سران فتنه را نسبت به آنچه در نگاه مردم و آنچه بعد از فتنه ۸۸ اتفاق افتاد مبرا بدانند. تحلیل‌های یک سال و نیم اخیر عده‌ای این گونه است که انگار می‌ خواهند به فتنه توجه نکنند. عنایت و تفضل نظام و رهبری است که سران فتنه این گونه در حصر باشند، اگر عنایت نظام نبود این حصر اقل آن چیزی بود که علیه آنان انجام شد. رسیدگی به جرایم اینان برای عده‌ای که به دنبال رفع حصر هستند پشیمان‌کننده خواهد بود".

رئیسی افزود که همه اعضای جنبش سبز مجازات شدند، جز رهبران آن. یک سال و نیم به سران فتنه فرصت داده شد. "این مقدار زمان به این خاطر بود تا به آنها مجال داده شود از کارشان دست بردارند که برنداشتند. در این خصوص محکومیت در افکار عمومی نسبت به حرکت آنان قبل از محکومیت سران فتنه در دادگاه بسیار مهم بود که ما شاهد بودیم محکومیت سختی نسبت به حرکت آنان در افکار عمومی انجام شد...مصوبه شورای عالی امنیت ملی در خصوص حصر سران فتنه نیز طبق سازوکاری است و اگر هر زمان مصلحت نظام بود و این شورا در این نظر تشدید کرد دستگاه قضا در این خصوص وظیفه قانونی خود را انجام می‌دهد".

رئیسی به جز سرکوب جنبش سبز، به نقش تبلیغاتی و دروغگویانه خود علیه جنبش سبز هم اشاره کرد و گفت :

"بنده پیرامون قضایای فتنه ۸۸ سخنرانی‌های متعددی انجام داده‌ام در همین رابطه چند شب پی‌درپی قبل از ۹ دی در صداوسیما سخنرانی کردم و قضایا را توضیح دادم. همچنین در خصوص بررسی‌های ادعای آقای کروبی بنده عضو هیئت سه نفر این موضوع بودم که اطلاعیه رسمی در این خصوص منتشر کردیم. در خصوص حذف سران فتنه نیز باید بگویم که مصالح نظام مقدم بر هر چیزی است. سران فتنه قبل از این که در دادگاه محکوم شوند در انزار عمومی محکوم شدند هرگاه تشخیص نظام اقتضا کند دستگاه قضایی آمادگی کیفر کردن سران فتنه را دارد".

ت- ابراهیم رئیسی- تولیت آستان قدس رضوی- سخنران مراسم ۹ دی ۱۳۹۵ تهران هم بود. رئیسی گفت : "یوم ‌الله ۹ دی روز پایان یافتن زهر فتنه با پادزهر بصیرت و پایان جریان فتنه و بالاخره روز میثاق با ولایت و بصیرت بود". او گفت که قدرت جمهوری اسلامی ناشی از فقه اکبر، اوسط و اصغر، دینمداری ملت، رهبری بصیرت آفرین و مدافعان حرم در سوریه و عراق است. رئیسی با طرح این که "باطل السحر فتنه ۸۸، ۹ دی بود"، افزود:

"احساس دشمن از ایجاد فتنه سال ۸۸ این بود که می ‌تواند جای پایی در درون کشور پیدا کرده و با این جای پا اهدافش را پیش ببرد. یک لایه جریان دشمنی‌اش حقد و کینه‌اش نسبت به مقدسات ما بود و مسئله‌ای که اتفاق افتاد این بود که از ناحیه کسانی که رأی نیاوردند، موضوع تقلب در انتخابات مطرح شد... موضوع تقلب اسم رمزی بود که مردم را به خیابانها بکشانند...فتنه‌گران با بهانه کردن تقلب، نظام و ولی‌فقیه را نشانه گرفتند و شعار نه غزه، نه لبنان سر دادند. در ماه مبارک رمضان روزه‌ خواری کرده و سرانجام در ایام عزاداری اباعبدالله‌الحسین به ساحت مقدس عزاداری و نام مبارک ابالفضل العباس جسارت کردند...فتنه‌ سال ۸۸ نمونه‌هایی از انقلاب مخملی در کشورهای مختلف بود که دشمن آن را در دیگر کشورها انجام داده بود که نشانه‌هایی از آن را در فتنه ۸۸ با دروغ بزرگ و بهانه کردن چند مسئله برخورد با آشوبگران دیدیم".

رئیسی به تقدیر از مقاومت مردم بحرین، عربستان سعودی، یمن، سوریه، عراق، فلسطین و لبنان پرداخت و نوید داد که این حرکات به نابودی آمریکا منتهی خواهد شد. او گفت :

"پیام ۹ دی می ‌تواند برای همه مردم دنیا باشد و این تضمین‌کننده آن است که دشمن نتواند در برابر انقلابیون بایستد و الآن ۲۰ ماه مقاومت مردم یمن آل‌سعود را به استیصال کشانده و انشاءالله این استیصال به نابودی استکبار خواهد انجامید".

ث- ابرهیم رئیسی - تولیت آستان قدس رضوی- در آخر اسفند ۱۳۹۵ به تفسیر جنگ سرد، جنگ نرم و فتنه دشمنان پرداخت و گفت سست ایمانان نمی توانند مسئولان نظام باشند، چرا که فریب وعده دشمنان را می خورند. جامعه دینی باید برای منافقان، فتنه گران و سست ایمانان نا امن باشد. فتنه ۸۸ یکی از توطئه های دشمنان علیه انقلاب بود. ابراهیم رئیسی که پس از افشای نوار جلسه آیت الله منتظری با "هیأت مرگ" و نام گرفتن "آیت الله قتل عام" سخنرانی می کرد، به برای توجیه جنایات خود گفت :"فتنه منافقان بسیار گسترده بود به طوری که گاهی روزانه ۱۰۰ ترور صورت می‌گرفت؛ منافقان در کشور بیش از ۱۷ هزار نفر به شهادت رساندند که رییس جمهور، نخست وزیر، رییس دیوان عالی کشور از جمله آن افراد بودند".

در صورتی که محل نزاع، اقدامات تروریستی سازمان مجاهدین خلق هم جبهه صدام حسین در تجاوز به ایران نبود، مسأله، مسأله اعدام نزدیک به ۴ هزار متهم بود که در دادگاه های غیر علنی، فاقد وکیل و ناعادلانه به زندان های مدت دار محکوم شده بودند.

گفتمان "آیت الله قتل عام"

ابراهیم رئیسی تابع گفتمان "دشمن" آیت الله خامنه ای است. او در خواب جانشینی آیت الله خامنه ای به سر می برد. ریاست جمهوری، یعنی کسب تجربه مدیریتی . مطابق اصل یکصد و نهم قانون اساسی، رهبر باید دارای تدبیر، مدیریت و قدرت کافی" باشد.

رئیسی همیشه با نیروهای نظامی(سپاه) و امنیتی کار کرده است. به شدت از حضور نظامی ایران در کشورهای منطقه دفاع کرده و می کند. سیاست خارجی مقبول او، سیاست خارجی تهاجمی آمریکاستیز است. شعار نابودی اسرائیل سر می دهد.

در شرایط کنونی، اگر او به کمک نظامیان رئیس جمهور شود، با توجه به وضعیت فوق العاده خطرناک خاورمیانه، او و سرداران سپاه ممکن است راه سوریه ای شدن ایران را هموار سازند.

ایرانیان یک بار دوران احمدی نژاد را تجربه کرده اند. با آمدن ابراهیم رئیسی و سپاهیان، راست افراطی با رهبرانی چون دونالد ترامپ، بنجامین نتانیاهو، و غیره، بهانه های کافی برای فضاسازی و اقدام علیه ایران به دست خواهند آورد. خطر جدی است و هر فرد و گروهی که نمی خواهد ایران در معرض سوریه ای/عراقی شدن قرار گیرد، باید به دقت به سیر تحولات بنگرد و بگوید چگونه می توان به جای سوریه ای شدن، از جمهوری اسلامی به نظام دموکراتیک ملتزم به آزادی و حقوق بشر و عدالت گذار کرد.

"نئولیبرالیسم" دونالد ترامپ و جمهوری خواهان آمریکا به تبعیض و نابرابری های بزرگ انجامیده است. برای ایرانیان، اقتصاد کشورهای اسکاندیناوی عادلانه است. اما متأسفانه، این الگوی عدالت در گفتمان مخالفان اقتداراگرایان جمهوری اسلامی غایب است. راست افراطی ایران با نماد ابراهیم رئیسی هم شعار عدالت سر می دهند. اما عدالت آنان، عدالت احمدی نژادی است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com