Wednesday, Apr 12, 2017

صفحه نخست » کیهان لندن: سایه سپاه قدس بر قاچاق تریاک از ایران به ایتالیا

11y174747822_small.jpg در گفتگویی غیر رسمی با دستیار دادستان این پرونده، کیهان لندن توانست به اطلاعات بیشتری دست یاید.
- ده نفر به اتهام قاچاق تریاک از ایران به ایتالیا دستگیر شدند. رهبری این باند که اعضای آن را ۹ شیعه عراقی تشکیل می‌دادند با یک ایرانی ۳۹ ساله به نام سعید است.
- از تحقیقات پلیس ایتالیا چنین بر می‌اید که این باند با یکی از فرماندهان سپاه قدس به نام غلام‌رضا باغبانی در رابطه بوده است.
- غلام‌رضا باغبانی از سال ۲۰۱۲ در فهرست سپاهیان تحریم شده آمریکا قرار دارد.

احمد رأفت - کیهان لندن

ده نفر در روز‌های گذشته در ایتالیا به اتهام قاچاق تریاک از ایران به این کشور دستگیر شدند.

رهبر این گروه یک مرد ۳۹ ساله ایرانی است که زیر پوشش تاجر پوشاک فعالیت می‌کرد. ۹ نفر دیگر که در این باند فعالیت داشتند شهروند عراق هستند.

تحقیقاتی که به دستگیری این ده نفر در چند شهر در ایتالیای مرکزی انجامید، در سال ۲۰۱۴ در رم آغاز شده بود.

یش از دو سال است که دادستانی رم در رابطه با قاچاق تریاک از ایران به ایتالیا تحقیقاتی را آغاز کرده است. تریاک در کامیون‌هایی که در ترکیه با کشتی راهی بندر تریست می‌شدند به ایتالیا وارد و سپس از طریق این قاچاقچیان که در روزهای گذشته دستگیر شدند به خریداران اروپایی فروخته می‌شد. حدس زده می‌شود که این تریاک در کارگاه‌های باند‌های اروپایی تبدیل به هرویین می‌شده است.

در منزل این ایرانی ۳۹ ساله که نام وی مخفی نگاه داشته می‌شود، در حومه شهر آرزو در ایتالیای مرکزی، مقداری تریاک به دست آمده است که البته قابل توجه نیست. تا اینجا داستانی است که هر چند سال یک‌بار در ایتالیا تکرار می‌شود. قاچاق تریاک و شیشه (کریستل) از ایران به ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی چیز تازه‌ای نیست. دو سال پیش نیز گروه دیگری از قاچاقچیان ایرانی در ایتالیا دستگیر شدند. این پرونده ولی با پرونده‌های مشابه در سال‌های گذشته تفاوت دارد.

دادستان این پرونده، بر خلاف پرونده‌های قبلی، نام دستگیرشدگان ایرانی و عراقی را اعلام نکرده است. ژاندارمری ایتالیا نیز که احکام بازداشت را اجرا کرده، برخلاف گذشته هیچ‌گونه تصویری از بازداشت‌شدگان را در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است. هیچ‌گونه فیلمی نیز از عملیات برای دستگیری افراد این باند منتشر نشده است در حالی که در ایتالیا اطلاعات و تصاویر بازداشت‌ها در پرونده‌های مشابه همیشه در اختیار رسانه‌ها قرار داده می‌شود.

در گفتگویی غیر رسمی با دستیار دادستان این پرونده، کیهان لندن توانست به اطلاعات بیشتری دست یاید. رئیس این باند یک ایرانی ۳۹ ساله به نام سعید است. ۹ عراقی که با او همکاری داشتند، همگی شیعه و گویا از اعضای حشد الشعبی، گروه تحت حمایت سپاه قدس، هستند. سیاسی بودن پرونده این باند قاچاقچیان مواد مخدر، دلیل اصلی «احتیاط » دادستانی رم و سکوت در مورد این پرونده است.

یکی از عراقی‌های دستگیر شده که گویا مشغول همکاری با مقامات قضایی ایتالیا است، بنا بر اطلاعاتی که کیهان لندن توانست از محافل نزدیک به دادستانی رم به دست آورد، صحبت از وابستگی این باند به برخی از فرماندهان سپاه است. اعترافات این عراقی و حساسیت‌های سیاسی در مورد اظهارات او گویا دلیل اصلی مخفی نگاه داشتن نام اعضای این باند و سکوت دادستانی در مورد این عملیات است.

تحقیقات پلیس ایتالیا هنوز ادامه دارد، ولی گویا نام یکی از فرماندهان سپاه در جریان بازجویی‌ها از بازداشت شدگان مطرح شده است. این فرمانده سابق سپاه که گویا دارای روابط بسیار نزدیکی با قاسم سلیمانی است، غلامرضا باغبانی نام دارد. در جستجو و تحقیق در فضای مجازی، مشخص شد که غلامرضا باغبانی از مارس سال ۲۰۱۲ در فهرست تحریم‌شدگان آمریکا قرار دارد. نام غلامرضا باغبانی در گذشته در رابطه با فعالیت‌های گروهی از قاچاقچیان مواد مخدر لبنانی نزدیک به حزب‌الله که در برخی از کشور‌های آمریکا لاتین چون آرژانتین، برزیل و پاراگوائه فعالیت دارند، مطرح شده بود.

gholamreza-baqbani-696x391.jpg

غلامرضا باغبانی

سرنخ فعالیت‌های این باند قاچاقچیان تریاک در ایتالیا، در سال ۲۰۱۴ و پس از دستگیری چند لبنانی در جمهوری چک به اتهام قاچاق مواد مخدر به دست آمد. در آن سال، ۳ شهروند لبنانی عضو حزب‌الله در پراگ با مواد مخدر دستگیر شدند. یکی از دستگیرشدگان در پراگ، به نام علی فیاض، دارای روابط بسیار نزدیکی با محمد نور‌الدین بود. نام محمد نور‌الدین سال‌هاست که به عنوان یکی از مهم‌ترین پول‌شویان وابسته به حزب‌الله در سطح بین‌المللی مطرح است. مرکز فعالیت‌های محمد نور‌الدین شهر پاریس است.

مقامات پراگ در سال ۲۰۱۵ مجبور شدند علی فیاض و همدستان‌اش را آزاد کنند و به لبنان تحویل دهند. دلیل این تصمیم، به گروگان گرفته شدن پنج شهروند جمهوری چک درجنوب لبنان توسط حزب‌الله بود. حزب‌الله در ازای آزادی این پنج شهروند چک، خواهان آزادی علی فیاض و دو لبنانی دیگر شد که در پراگ در زندان بسر می‌بردند. رسانه‌های جمهوری اسلامی از علی فیاض به عنوان «مدافع حرم» نام برده و مدعی شده‌اند که وی در جنگ سوریه کشته شده است.

در تحقیقات پلیس جمهوری چک، اطلاعاتی مبنی بر فعالیت باند‌های دیگری با وابستگی سیاسی به سپاه قدس و رابطه با غلامرضا باغبانی به دست آمد. باندهایی که در هفت کشور اروپایی، از جمله ایتالیا، بلژیک، فرانسه و آلمان فعالیت دارند.

غلامرضا باغبانی فرمانده سابق سپاه قدس در سیستان و بلوچستان است که در انتخابات ۱۳۹۴ از زاهدان برای مجلس شورای اسلامی کاندیدا شده بود. باغبانی ولی چند روزی قبل از برگزاری انتخابات با انتشار بیانیه‌ای به نفع دیگر کاندیداهای اصولگرا انصراف داد و کنار رفت.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com