Monday, May 1, 2017

صفحه نخست » رویترز: حماس با اسرائیل "سازش می کند"

y4512z_small.jpgخبرگزاری رویترز مدعی شده که بنا بر سندی که درز یافته، جنبش حماس تصمیم گرفته از اهداف اصلی خود از جمله نابودی اسرائیل دست بکشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز گروه اسلامی حماس دیگر نابود کردن اسرائیل را دنبال نمی‌کند و قصد دارد از "اخوان‌المسلمین" فاصله بگیرد. حماس زیر فشارهای اقتصادی و سیاسی قصد دارد موضع همزیستی با اسرائیل در قالب دو کشور همسایه را دنبال کند.

دویچه وله - به دنبال بهبود روابط حماس با مصر و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، این گروه اسلام‌گرا قصد دارد شعارهای ضداسرائیلی خود را تعدیل کند.

برخی از کشورهای عربی مانند بسیاری از کشورهای اروپایی تا کنون حماس را سازمانی تروریستی قلمداد می‌کنند. بنا به گزارش تازه‌ای از رویترز، برخی از منابع در خاورمیانه گفته‌اند که حماس قصد دارد از مواضع افراطی عقب‌نشینی و سیاستی متعادل‌تر در قبال اسرائیل اتخاذ کند.

حماس قصد دارد طی بیانیه‌ای اطلاع دهد که با یک دولت انتقالی فلسطینی در درون مرزهای ۱۹۶۷ و جنگ ۶ روزه با اسرائیل، موافق است. اسرائیل در سال ۲۰۰۵ از نوار غزه بیرون رفت و حماس از سال ۲۰۰۷ در این منطقه به تنهایی حکومت می‌کند.

تا کنون رقیب اصلی حماس یعنی سازمان فتح به رهبری محمود عباس بود که با تشکیل دولت فلسطینی در کرانه باختری، نوار غزه و شرق بیت‌المقدس، یعنی مرزهای بازمانده از جنگ ۶ روزه‌ی سال ۱۹۶۷ موافقت داشت.

دولت خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس تا کنون بر همین مبنا با اسرائیل گفت‌وگوهایی برای دسترسی به صلح پایدار انجام داده است، هرچند که این تماس‌ها از سه سال پیش و حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه قطع شد.

حق موجودیت اسرائیل

حماس از سال ۲۰۰۷ سه بار با اسرائیل جنگ کرده و ده‌ها عملیات نظامی علیه آن انجام داده است.

منابع آگاه می‌گویند که حماس همچنان "حق موجودیت اسرائيل" را انکار می‌کند و "نبرد مسلحانه" را یگانه راه مبارزه با آن می‌داند. هنوز روشن نیست که موضع حماس، که قرار است طی بیانیه‌ای در شامگاه دوشنبه اعلام شود، تا چه حد تغییر می‌کند.

گفته می‌شود که این سند هم‌زمان با دیدار محمود عباس از واشنگتن که برای سوم مه برنامه‌ریزی شده، منتشر خواهد شد. محمود عباس رهبر سازمان آزادیبخش و دولت خودگردان فلسطینی، از نظر بسیاری از کشورهای غربی یگانه نماینده‌ی واقعی مردم فلسطین شناخته می‌شود.

آمریکا و متحدان عرب آن در منطقه "اخوان‌المسلمین" را گروهی افراطی و با ظرفیت تروریستی می‌دانند.

حماس که پیوندهای ایدئولوژیک و سیاسی محکمی با اخوان المسلمین دارد، اکنون بر آنست که از این جماعت اسلامی فاصله بگیرد و رابطه خود را هم با دولت خودگردان و هم با کشورهای غربی بهبود ببخشد.

حماس به خاطر امور معیشتی نوار غزه، به ویژه در زمینه تأمین سوخت و انرژی به یاری کشورهای غربی و سازمان ملل نیازمند است. این امر به خاطر انزوای سیاسی حماس با مشکلاتی مواجه شده که به نوبه خود به فقر و محرومیت در نوار غزه دامن زده است.

به نظر تحلیلگران، افزایش ناخرسندی در نوار غزه می‌تواند حماس را به تعدیل سیاست‌های افراطی‌اش وادار سازد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com