Thursday, May 4, 2017

صفحه نخست » حمله حامیان رئیسی به قالیباف

Ghalibaf_Raeisi.jpgشرق: درست مانند سال ٩٢ كه حامیان قالیباف و جلیلی درگیر شده بودند كه چرا آن یكی به نفع دیگری كنار نمی‌رود. خط‌و‌نشان‌ها البته آن زمان به جای شبكه‌های اجتماعی امروز، در وبلاگ‌ها كشیده می‌شد. آن زمان، حملات بیشتر از جانب جانبداران قالیباف بود؛ حالا بعد از چهار سال این یاران سابق جلیلی‌اند كه ضد‌حمله می‌زنند. دیروز معاون «هماهنگی اقشار» ستاد ابراهیم رئیسی پس از آنچه «محبت‌های خاله‌خرسی اطرافیان قالیباف» نامیده، پیش‌بینی كرده همین دوستی‌های خاله‌خرسی ظرفیت قالیباف را برای سومین‌بار بسوزاند. سوختن برای سومین‌بار، یعنی پیش‌بینی پیش‌پیش رئیس‌جمهورنشدن قالیباف. پناهیان هم دو روز پیش به قالیباف كنایه زد كه مهم‌ترین مسئولیتش، در سمت شهردار یك كلان‌شهر بوده است.

در متن یادداشت اینستاگرامی جعفر فرجی آمده است: «دلم برایشان می‌سوزد؛ هر دو به دست یک باند سوختند. قالیباف یکی از ظرفیت‌های این نظام بود؛ همان‌طور که احمدی‌نژاد بود. یکی به‌خاطر محبت بیش از حد یک باند چهارنفره سوخت و یکی به‌خاطر کینه همان باند چهارنفره سوخت. قالیباف از سال ۸۴ تا الان در نظرسنجی‌ها حدود ٢٠ درصد رأی دارد و هرکاری در این سالیان کرد و هر اقدامی کرد رأی منفی‌اش بیشتر شد و این درصد هیچ‌گاه بالا نیامد و نخواهد آمد؛ دلیلش ساده است؛ جماعتی که این دور قالیباف را آوردند در حقش خیانت کردند، اگر او چند سال بی‌سروصدا کناری می‌ماند، ممکن بود بتواند در آینده نزدیک، طلسم ٢٠ درصد نظرسنجی‌هایش را باطل کند. بازی نظرسنجی‌ها و نظرسازی‌ها معادلات واقعی کف صحنه را تغییر نخواهد داد و حیف ظرفیت‌های بزرگ اصولگرایی که سوختند و امروز به نقطه صفر خود نزدیک می‌شوند؛ درحالی‌که جریان مقابل هیچ‌کدام از ظرفیت‌های خودش را نابود نکرد. حرف‌ها و اقدام انقلابی هم بماند برای بعد از انتخابات که یک سینه سخن موج می‌زند در درون ما.»پناهیان هم در دفاع از رئیسی به قالیباف كنایه زده و گفته بود: «تا حالا هیچ کاندیدای ریاست‌جمهوری نبوده که موقع کاندیداشدن این قدر مسئولیت‎های کلان داشته باشد. کاندیداهای دیگر را بگویید. فوقش شهردار یک شهر کلان بودند. چه پست‎هایی داشتند؟» و در جایی دیگر به انتقادهای درونی كه در محافل خصوصی به حامیان رئیسی مطرح می‌شود پاسخ داده و می‌گوید: «بعضی سؤال می‎کنند ایشان چه سابقه مدیریت اجرائی داشتند. رئیس‎جمهور که نباید مدیریت پروژه کرده باشد. باید مدیر کلان نظام باشد.»

پاس میرسلیم را نگرفتند

مصطفی میرسلیم هم كه از روز اول مشخص نبود تكلیفش با جمنا و اصولگرایان چیست. از یكسو از همراهی با جماعت اصولگرا و اتحاد می‌گفت و از سویی دیگر می‌گفت كه اصلا اهل كناركشیدن به نفع دیگری یا دیگران نیست. حالا هم از یك طرف می‌گوید كه من و دیگر اصولگرایان متحدیم و در مناظره‌ها به هم پاس می‌دهیم؛ اما از طرف دیگر او هم تلویحا یاران اصولگرایش را پوپولیست می‌خواند. او دو روز پیش گفته بود: «مطرح‌کردن بحث ٤ و ٩٦ درصد و تقسیم ملت به دو دسته، تنها یک شعار برای کوبیدن رقیب بود و نامزدها باید در این مناظره‌ها بگویند که برای درمان دردهای مردم چه می‌کنند. وعده چندبرابرکردن یارانه‌ها غیرعلمی است. به‌جرئت می‌گویم که این تنها یک شعار برای به‌دست‌آوردن رأی عامه مردم است... برخی برای اینکه رأی عوام را جمع کنند این‌گونه شعارها را مطرح می‌کنند و کاری به تحقق آن هم ندارند. شعار و قول و قرار بی‌خودی به چه درد می‌خورد؟ به مردم بگویید با اتکا به چه چیزی و بر اساس کدام عملکردتان این قول‌ها را می‌دهید؟» ولی دیروز گفت: «ما در میان اصولگرایان متحدیم و مشکلی نداریم و در مناظره هم من به آقایان رئیسی و قالیباف دو تا پاس دادم اما آنها حواسشان نبود که آبشار بزنند!» اما او فقط پاس می‌دهد. به هیچ عنوان حاضر به فداكاری برای اتحاد نیست. تا جایی كه در پی شایعه‎ای دال بر دیدار مصطفی میرسلیم با آیت‌الله موحدی‌کرمانی و وعده انصراف از کاندیداتوری پس از اجماع در جمنا؛ او به‌شدت این شایعه را تکذیب کرد و با کنایه گفت: «جبهه مردمی به فکر خودش باشد که چطور از اجماع روی یک نامزد به دو نامزد رسید!» به گزارش آفتاب‌نیوز؛ او شایعه کناره‌گیری‌اش را «ادعای بی‌مفهوم» خواند و گفته بود: «ما آمده‎ایم و تا روز انتخابات خواهیم ماند. ان‌شاءالله در آن روز نیز با استقبال مردم، در خدمتشان خواهیم بود». میرسلیم تأکید کرده است که قولی به جمنا برای انصراف نداده و مردم را هم مسخره نکرده و تا آخر ایستاده است.

بزرگان پراكنده‌اند

وضعیت بزرگان قوم هم متفاوت است. لاریجانی كه صراحتا جانب روحانی را گرفته و به مدعیان افزودن یارانه انتقاد می‌كند. ناطق هم كه علنی گفت باید از روحانی حمایت كرد. باهنر سكوت كرده و حدادعادل هم سعی دارد در نقش «پدر میانجی» ظاهر شود برای همین توصیه كرده است: «پیشنهاد بنده به همه دلسوزان که تلخی تفرقه را احساس کرده‌اند این است که از هرگونه تخریب نامزد‌های جبهه انقلاب خودداری کنند». همین‌جاست كه مجتبی ذوالنور، نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری و حامی رئیسی، از اینكه رئیس اصولگرای مجلس و نامزد انتخاباتی سال٧٦، جانب روحانی را گرفته شاكی است و گفته است: «از نظر قانونی مانعی برای لاریجانی و ناطق نوری در حمایت از روحانی نیست، ولی آرزوی ما این بود که با توجه به جایگاه این دو شخصیت، حداقل در این انتخابات سکوت می‌کردند».

از همان اول معلوم بود

١١ اسفند ٩٥ یحیی آل‌اسحاق عضو شورای مركزی جمنا گفته بود: «اینکه گفته می‌شود تعداد زیادی از جمنا برای انتخابات نامزد می‌شوند و بعد از مناظرات انتخاباتی به نفع یک نفر کنار می‌کشند، صحت ندارد. دیدگاه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی این است که ابتدا ١٠ نامزد را از بین ٣١ نفر داوطلب فعلی انتخاب کند، بعد از مدتی آن را به پنج نفر کاهش دهد و در نهایت تنها یک نامزد از سوی آنها برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام می‌کند». اما ١٧ فرودین ٩٦ «مهدی چمران» عضو دیگر شورای مركزی گفته بود: «پنج نامزد نهایی جبهه مردمی تا آخر و حتی در مناظره‌ها همدیگر را حمایت خواهند کرد و رقابتی بین‌شان نخواهد بود». از همان ابتدا هم هیچ هماهنگی‌ای بینشان نبود. به فاصله یك ماه مشخص شد كه كسی حاضر به فداكاری به نفع دیگری نیست. نه قالیبافی كه بعد از دو دوره شكست، آمده است تا بالاخره ببرد، نه ابراهیم رئیسی كه ادعای فراجناحی دارد؛ اما گزینه نخست جمنا می‌شود. بازی اصولگرایان احتمالا در روزهای آینده دیدنی‌تر خواهد شد.

-------------------------------

باهنر: ایجاد سالانه یک میلیون شغل و ٣ برابرکردن یارانه‌ها شعاری و تبلیغاتی است

ایرنا: محمدرضا باهنر نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایجاد شغل ماندگار که باعث تولید و رونق اقتصادی شود، بیش از یك میلیارد ریال سرمایه نیاز دارد گفت: طرح موضوع ایجاد یک میلیون شغل در سال و افزایش سه‌برابری یارانه‌های پرداختی از سوی برخی نامزدهای انتخابات، تنها یک شعار تبلیغاتی است. او افزود: نامزدهایی که شعار ایجاد یک میلیون شغل سالانه در کشور و سه‌برابرکردن یارانه‌ها را می‌دهند باید در وهله اول منابع تأمین سرمایه این وعده‌ها را برای مردم روشن کنند و سپس وعده بدهند، در حالی که خزانه کشور، ظرفیت افزایش مبلغ یارانه‌ها را از میزان فعلی ندارد. این فعال سیاسی اصولگرا، در ادامه به تورم ٤٦ درصدی کشور در زمان شروع به کار دولت یازدهم اشاره و اظهار کرد: عملکرد دولت دکتر روحانی در مهار تورم و رساندن آن به زیر ١٠ درصد مطلوب بوده ولی در شرایطی که کشور در حالت رکود تورمی قرار دارد، می‌شد تورم را به ٢٠ درصد رساند و به این صورت جلوی یخ‌زدن و فریزشدن گردش مالی اقتصاد کشور را در بسیاری از حوزه‌ها نیز گرفت. باهنر با بیان اینکه در زمان روی‌کارآمدن دولت تدبیر و امید نرخ رشد اقتصادی کشور منفی شش درصد بود و درحال‌حاضر به هفت درصد رسیده است گفت: عملکرد دولت در حوزه رشد اقتصادی کشور خوب بوده ولی قسمتی از رشد اقتصادی در اثر از بین رفتن تحریم‌های نفتی و فروش نفت از روزی یك میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه به دو میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در سال ٩٥ رسیده است. نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی در ادامه به جمعیت شش میلیونی جوانان تحصیل‌کرده بی‌کار در کشور اشاره کرد و افزود: اگر رونق کسب‌وکار هم در کشور رواج پیدا کند، بازهم دو تا سه میلیون بی‌کار تحصیل کرده در کشور داریم؛ چراکه بسیاری از رشته‌های دانشگاهی با اینکه سالانه چند هزار فارغ‌التحصیل می‌دهند، ولی واقعا بازار کاری که تأمین‌کننده درآمد زندگی این افراد باشد، وجود ندارد. باهنر ادامه داد: متأسفانه نگاه مردم ما به تحصیل، نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده تلقی می‌شود که این نگاه درست نیست؛ چراکه در بسیاری از کشورهای غربی، افراد شغل‌هایی دارند که به هیچ عنوان با تحصیلی که می‌کنند هم‌راستا نیست و آنان تحصیل را برای بالابردن اطلاعات خود انجام می‌دهند.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com