Monday, May 22, 2017

صفحه نخست » ۴۱۵ زن در شوراهای شهر و روستای سیستان و بلوچستان

Ali_osat.jpgزاهدان - ایرنا - استاندار سیستان و بلوچستان گفت: راهیابی ۴۱۵ بانوی استان به پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و مقایسه آن با دوره قبلی، نشان از تقویت نگاه به این قشر در دولت تدبیر و امید دارد.

به گزارش ایرنا علی اوسط هاشمی یکشنبه شب در نشست خبری با فعالان رسانه ای سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: ۱۸۵ نفر از بانوان استان موفق به عضویت در چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا شدند که با توجه ویژه دولت به تقویت سطح حضور این قشر در اجتماع بدور از تعصبات و تبعیض بعد از گذشت چهار سال شاهد افزایش چشمگیر این آمار هستیم.


وی افزود: بالاترین میزان بانوان راه یافته به شوراهای اسلامی سیستان و بلوچستان به خاش با ۱۳۱ نفر اختصاص دارد.وی گفت: افزون بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مجموع جمعیت ۲ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۱۴ نفری استان معادل ۵۸ درصد واجد شرایط رای دادن در این دوره از انتخابات بودند که بیش از یک میلیون و ۲۱۳ هزار نفر از آنان در پای صندوق های اخذ رای در ۲۹ اردیبهشت حاضر شدند.


استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: ۷۵،۴۱ درصد از واجدان شرایط رای دادن در این استان در انتخابات ۲۹ اردیبهشت شرکت کردند که روحانی با بیش از ۸۷۵ هزار رای معادل ۷۳،۲ درصد بیشترین آرای مردمی را به خود اختصاص داد.


هاشمی افزود: بیشتر بودن رای مردم مرزی سیستان و بلوچستان در مقایسه با متوسط کشوری به روحانی نشان از بلوغ فکری، عشق و دلدادگی مردم این استان به نظام و دولت است که باید به عنوان مهمترین سرمایه و ضامن امنیت پایدار از این ظرفیت بهترین استفاده را کرد.


وی تاکید کرد: باید رویکرد، وسعت دید و نوع نگاه به مردم سیستان و بلوچستان را بازسازی و به تکریم این میل پرشور اقشار مختلف مردم استان به حضور در عرصه حمایت از نظام و دولت بپردازیم.


وی با قدردانی از حضور چشمگیر مردم در پای صندوق های اخذ رای گفت: شرکت مردم در این حماسه ملی تداعی بخش انتخابات دهه ۶۰ بود که برجسته سازی این مشارکت حداکثری هنر جریان سازان سیاسی کشور است.


وی افزود: هر موقع میل به رقابت و وجود فضای رقابتی تنوع پذیر و قوی باشد می شود پیش بینی این میزان از مشارکت مردمی را در انتخابات داشت.


استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: سرمایه اصلی کشور و انقلاب اسلامی همین نوع رفتارهای سیاسی جامعه است که به طور قطع تحلیل گران سیاسی منطقه و جهان را به حیرت وا می دارد.


وی ادامه داد: فضای داخلی انتخابات به قدری پررنگ بود که ایرانیان خارج از کشور را کامل متاثر ساخت به طوری که بر اساس اعلام شبکه خبری بی بی سی حضور ایرانیان در پای صندوق های رای این دوره در آمریکا ۶ برابر انتخابات سال ۹۲ بود.


هاشمی افزود: مهمترین پیام مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق های اخذ رای به گروهک ها و معاندان این است که سر عقل بیایند و از موضع خصمانه و تقابلی خود خارج و با تغییر نگاه از فاز نظامی به سیاسی راه را برای همراهی هموار سازند در غیر این صورت حیاتی برایشان باقی نمی ماند.


وی اظهار داشت: حضور پرشور مردم در پای صندوق رای و انتخاب مجدد روحانی به عنوان رئیس جمهوری نشان از ماندگاری دستاوردهای دولت در نگاه مردم دارد زیرا مردم راحت رای جمعی خود را در سبد فردی نمی اندازند.


استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نقش رسانه ها در فضاسازی و کمک به توسعه آگاهی مردم برای حضور در عرصه انتخابات این دوره بسیار ارزشمند است.


وی افزود: باید به سمت فضای جمعی به جای ایجاد فضای رعب علیه یکدیگر رفت و رویکرد تعاملی را تقویت کرد زیرا قدرت دست هیچ جریانی مطلق نمی ماند.


فعالیت در چهار سال دوم دولت تدبیر و امید بر پایه بهبود وضعیت اقتصادی است


وی گفت: چهار سال نخست فعالیت دولت تدبیر و امید بر پایه ثبات آرامش همراه با تغییر نگاه جهان بر ایران و ایران بر سیستان و بلوچستان بود و با ورود به چهار سال دوم دولت برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و این استان تلاش می کنیم.


وی افزود: با توجه به تلاش های صورت گرفته در چند سال اخیر وضعیت بازار خوب و حضور در عرصه خارجی از جمله فروش نفت و صادرات قابل قبول است.


استاندار سیستان و بلوچستان ابراز امیدواری کرد در چهار سال آینده شرایط مالی بهتر، سرمایه گذاری خارجی بیشتر و میل به ساخت توسط کارآفرینان در درون کشور قوی تر می شود.


وی در رابطه با احتمال تغییر مدیران در ادامه فعالیت دولت گفت: مدیران با عملکرد ضعیف در چهار سال دوم دولت تدبیر و امید در سیستان و بلوچستان تغییر می کنند به طور قطع در سطح مدیران کل، فرمانداران و بخشداران خانه تکانی خاص را خواهیم داشت.


هاشمی اظهار داشت: پیشنهاد ایجاد ۶ معبر را در سیستان و بلوچستان به دولت دادیم تا زمان تصویب با هماهنگی وزیر کشور معبر شاهگل به صورت موقت در سیستان فعالیت می کند اما اجازه نمی دهیم هیچ معبر غیر قانونی دوام داشته باشد.


هاشمی افزود: تلاش برای ساماندهی مشکل ریزگردها با تدوین طرح های مختلف در منطقه سیستان ادامه دارد و وزیر امورخارجه در سفر به افغانستان قول ایجاد پنج کمیسیون مشترک از جمله کمیسیون آب را گرفت که به طور قطع در بهبود مشکل ریزگردها در شمال استان تاثیرگذار است.


وی با قدردانی از مردم فهیم و مرزدار سیستان و بلوچستان که همیشه همراه و پشتیبان نظام و دولت هستند گفت: با عشق و علاقه در این استان زندگی و کار می کنم و حضور در این استان جزو بهترین دوران خدمتم است.


وی اظهار داشت: سفر اخیر هیات ایرانی به پاکستان دستاوردهای خوبی داشت که باید پیگیر آن باشیم و امیدواریم یک تیم مشترک مرزی برای رصد اطلاعات مرزی میان این کشور و جمهوری اسلامی ایران ایجاد شود.


تقویت ماندگاری در روستاها در اولویت دولت است


استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه ۵۱،۵ درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می کنند جهت گیری فعالیت دولت در این استان تقویت ماندگاری در روستاهاست.


هاشمی افزود: با همکاری دانشگاه شهید بهشتی تهران تدوین طرحی برای توسعه روستاهای سیستان و بلوچستان را آغاز کردیم اما در کنار تلاش برای بازنگری در برنامه ها با هدف تقویت ماندگاری در روستاها، نیازمند ایجاد فضاهای جمعیت پذیر در ۳۷ نقطه شهری هستیم.


وی ادامه داد: هم اینک فقط چهار شهر زاهدان، زابل، ایرانشهر و چابهار مورد توجه روستاییان استان برای مهاجرت است به طوری که هر روز شاهد افزایش حاشیه نشینی در این مناطق هستیم.


وی برنامه ریزی برای افزایش نقش آفرینی روستاییان به ویژه جوانان تحصیل کرده آنان در عرصه های کشاورزی، دامداری و باغداری با بهره گیری از علم روز و تغییر الگوی کشت را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این بخش عنوان کرد.


تخصص گرایی اعضای پنجمین دوره شوراهای اسلامی سیستان و بلوچستان


استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا استان به ویژه شورای شهر زاهدان در دوره جدید فعال تر و متخصص تر هستند امیدواریم بتوانند در استان تحول ایجاد کنند.


هاشمی افزود: ترکیب شورای اسلامی مرکز استان در این دوره از لحاظ سطح دانش، تجربه و تنوع نسبت به گذشته بهتر شده است.


تقویت شرکت هواپیمایی تفتان ایر مورد توجه ویژه است


وی گفت: شرکت هواپیمایی تفتان ایر تا دیروز در برند تابان کار می کرد اما با توجه به مشکلات پیش آمده تلاش داریم ۲ فروند هواپیما جدید خریداری و شمار هواپیماهای این شرکت را به چهار فروند برسانیم تا بتوانیم مجوز پرواز با برند استان را بدست آوریم.


توافق با وزیر راه و شهرسازی برای صدور ویزا در استان انجام شده است


وی بیان کرد: در نشست با وزیر راه و شهرسازی به توافق رسیدیم پیگیری شود تا در پایانه های استان روادید و ویزا صادر شود.


وی تاکید کرد: نهادینه کردن صدور ویزا و روادید در سیستان و بلوچستان نقش بسیار مثبتی در تشویق گردشگران به سفر به این استان از طریق دریایی و زمینی و توسعه گردشگری دارد.


به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با ۱۹ شهرستان زاهدان، زابل، زهک، هامون، هیرمند، نیمروز، خاش، ایرانشهر، سراوان، نیکشهر، میرجاوه، قصرقند، فنوج، مهرستان، سیب و سوران، دلگان، سرباز، کنارک و چابهار پهناورترین استان کشور محسوب می شود.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com