Friday, May 26, 2017

صفحه نخست » وزارت دادگستری آمریکا فرمان مهاجرتی ترامپ را به دیوان عالی برد

us_department_of_justice.JPGوزارت دادگستری آمریکا پس از تمدید تعلیق فرمان مهاجرتی ترامپ در یک دادگاه تجدید نظر رسیدگی به این فرمان را به دادگاه عالی ارجاع داد. فرمان مهاجرتی ترامپ موقتا مانع از ورود شهروندان شش کشور، از جمله ایران به آمریکا است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا همچنان درگیر فرمان مهاجرتی خود برای جلوگیری موقت از ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان به آمریکاست.
وزارت دادگستری آمریکا پنجشنبه (۲۵ مه / ۴ خرداد) اعلام کرد، این فرمان را به دیوان عالی ارجاع خواهد داد. پیش از آن شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر ایالات متحده رأی به تمدید تعلیق این فرمان داده بود.
به گفته‌ی جف سشنز، دادستان کل آمریکا رئيس‌جمهور قصد دارد با این فرمان "امنیت ملی کشور را تقویت کند". او افزود، این "وظیفه رهبری است که مردم کشور را از خطر محافظت کند. به همین دلیل دولت این موضوع را به دادگاه قانون اساسی [دیوان عالی] ارجاع داده است".
دادگاه تجدید نظر در ریچموند در ایالت ویرجینیا پنجشنبه (۲۵ مه) حکم به ابقای تعلیق این فرمان داد. پیش از آن دو دادگاه فدرال در هاوایی و مریلند اجرای این فرمان را تعلیق کرده بودند.

شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر آمریکا در ویرجینیا در تشریح رأی خود گفت، این فرمان "نارواداری دینی، دشمنی و تبعیض" ایجاد می‌کند.
فرمان مهاجرتی آمریکا شهروندان شش کشور ایران، یمن، لیبی، سومالی، سودان و سوریه را برای ۹۰ روز از ورود به ایالات متحده منع می‌کند. به علاوه این فرمان، پذیرش پناهجویان را برای ۱۲۰ روز منع کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا این فرمان را اقدامی لازم برای حفاظت در برابر خطر تروریسم خوانده است.

شاکیان و مخالفان فرمان مهاجرتی را تبعیض دینی تلقی می‌کنند. دادگاه تجدید نظر ویرجینیا نیز نتوانست متقاعد شود که اظهارات دولت در مورد ضرورت حفظ "امنیت ملی" برای مستدل کردن این فرمان صحت داشته باشد.
شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر با ۱۰ رأی موافق در برابر سه رأی مخالف تعلیق فرمان مهاجرتی ترامپ را ابقا کرد. با این رأی حکم دادگاه مریلند تأیید شد. دادگاه مریلند در سوم ماه مارس فرمان مهاجرتی ترامپ را سد کرده بود.
عمر جدوات (Omar Jadwat)، از وکلای سازمان حقوق شهروندی ACLU خشنودی خود از تصمیم دادگاه تجدید نظر را با گفتن "ما برنده شدیم" نشان داد. با این حال تصمیم دادگاه علیه منع ورود شهروندان شش کشور یادشده اتخاذ شده و نه برای منع پذیرش پناهجویان.
دادگاه فدرال هاوایی در ماه مارس علیه فرمان مهاجرتی رأی داده بود، اما این رأی گسترده‌تر بود و منع پذیرش پناهجویان را نیز شامل می‌شد.

ترامپ در پایان ژانویه سال جاری (۲۰۱۷) تنها ۱۰ روز بعد از شروع دوران ریاست جمهوری خود نخستین فرمان مهاجرتی را امضا کرد. آن فرمان عراق را نیز شامل می‌شد. نخستین فرمان سریعا اجرا شده و در فرودگاه‌ها هرج و مرج ایجاد کرده بود.
بعد از این که فرمان اول با حکم قضات تعلیق شد رئیس‌جمهور آمریکا فرمان دوم را که کمتر سخت‌گیرانه بود صادر کرد. این فرمان نیز با مقاومت قضات آمریکایی تا کنون حالت اجرایی به خود نگرفته است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com