Sunday, May 28, 2017

صفحه نخست » بمب اتم پاکستان ١٩ ساله شد

pakistan_nuclear_weapon.JPGاسلام آباد - ایرنا - امروز، یکشنبه هفتم خرداد ماه 1396، مقارن با 28 ماه می 2017 میلادی است و نوزده سال پیش (1998) در چنین روزی پاکستان با انجام نخستین آزمایش موفقیت آمیز هسته ای، به فهرست کشورهای صاحب سلاح هسته ای پیوست و بعد از هند، در ردیف هفتم این فهرست جا گرفت.

به گزارش ایرنا این روز در پاکستان 'یوم تکبیر' نام گذاری شده و مراسم بزرگداشت این روز همه ساله از سوی دولت پاکستان به عنوان یکی از روزهای مهم و سرنوشت ساز این کشور، با صدور پیام هایی از سوی عالی ترین مقامات انجام می شود. پاکستان تنها کشور مسلمان صاحب بمب هسته ای است.
'محمد نواز شریف' نخست وزیر پاکستان امروز درپیامی به مناسبت این روز اعلام کرد که هسته شدن پاکستان، باعث شد تا این کشور در برابر هرگونه تهاجم مصون و آسیب ناپذیر شود.

نواز شریف در پیام خود به، شکلی اغراق گونه به رشد اقتصادی کشورش نیز اشاره کرده و گفته است که همانگونه که پاکستان توانست خیلی سریع به بمب هسته ای دست یابد، با همان سرعت و شتاب، امروز در حال پیشترفت اقتصادی است و طول نمی کشد که پاکستان به 'بَبر آسیا' تبدیل خواهد شد.
وی گفته که توان هسته ای پاکستان باعث ایجاد توازن قدرت درجنوب آسیا شده است.
امسال پاکستان درحالی هجدهمین سالگرد دستیابی به سلاح هسته ای را جشن می گیرد که به ویژه در سال یکی دو سال اخیر و در دوران پایانی دولت باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا، با فشارهای شدید آمریکا برای کنترل و محدود کردن توان هسته ای نظامی خود مواجه بوده است.
برخی مقامات آمریکا نسبت به رشد سریع زرادخانه های هسته ای پاکستان ابراز نگرانی کرده و گفته اند که با توجه به حضور گروه های شبه نظامی در تروریستی در پاکستان، دارایی های هسته ای این کشور از امنیت کافی برخوردار نیست.
برخی موسسات تحقیقاتی بین المللی نیز در گزارش های خود اعلام کرده اند که پاکستان با شتاب زیاد درحال افزایش سلاح های هسته ای خود است و می تواند تا 15 سال آینده، بعد از آمریکا و روسیه، به سومین قدرت هسته ای جهان تبدیل شود. گزارش این موسسه های بین المللی حاکی است که پاکستان حدود 120 کلاهک هسته ای در اختیار دارد.
پاکستان ضمن واکنش شدید به هرگونه درخواست از این کشور برای محدود کردن توانمندی های هسته ای خود، بارها اعلام کرده است که سلاح هسته ای را به عنوان یک عامل بازدارنده دربرابر تهدیدهای احتمالی از سوی هند نیاز دارد.
در همین حال، نفیس زکریا سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان حدود دو هفته پیش مدعی شد که هند مواد لازم را برای ساخت 'دو هزار و 600 بمب هسته ای' در اختیار دارد.
وی گفت: هند در میان کشورهای صاحب سلاح هسته ای جهان، سریع ترین رشد را در ساخت این سلاح ها دارد و این امر یک نگرانی جدی برای ثبات راهبردی در جنوب آسیا و همچنین برای امنیت ملی پاکستان محسوب می شود.
توان نظامی بالای ارتش پاکستان در میان کشورهای مسلمان و منطقه باعث شده تا این کشور در صدر فهرست ائتلاف نظامی خودساخته عربستان قرار گیرد. در ماه ها و سال های اخیر، بارها گزارش هایی درباره چشم دوختن عربستان به سلاح های هسته ای پاکستان مطرح شده اما این موضوع هربار از سوی مقامات پاکستان به شدت تکذیب شده است. کارشناسان مسائل هسته ای نیز معتقدند که عربستان از زیرساخت های لازم برای در اختیار داشتن سلاح های هسته ای برخوردار نیست.
به هرحال، عربستان حتی اگر به سلاح هسته ای پاکستان هم چشم داشتی نداشته باشد، توان بالای نظامی ارتش پاکستان به عنوان کشوری که به ویژه در سال های اخیر و به واسطه برخی بده بستان ها، حرف شنوی خوبی از ریاض داشته، یکی از عوامل مهم تمایل ریاض داشتن روابط نزدیک با اسلام آباد است.
پاکستان سال گذشته، در اقدامی رقابتی با هند، رسما خواستار ملحق شدن به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای شد. هند هم به دنبال ملحق شدن به این گروه است اما هیچ یک از این دو کشور، معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان.پی.تی) را به عنوان یکی از پیش نیازهای پیوستن به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای، امضا نکرده اند و تاکنون نتوانسته اند به به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای ملحق شوند.
پاکستان و هند هر سال تعدادی موشک بالستیک جدید با قابلیت های بالا از جمله با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای آزمایش می کنند و تنش های سیاسی کهنه میان او دو کشور همسایه، موجب تشدید رقابت تسلیحاتی در جنوب آسیا شده است.
آمریکا، نخستین کشوری است که صاحب بمب اتم شد. این کشور در سال 1945 میلادی به سلاح هسته ای دست یافت و با وجود اینکه از آن زمان تاکنون هفت دیگر نیز توانسته اند به این سلاح دسترسی پیدا کنند، اما غیر آمریکا، تاکنون هیچ از کشورهای صاحب سلاح هسته ای، از بمب اتم علیه انسان ها استفاده نکرده است.
آمریکا در همان سالی که به بمب هسته ای دست یافت (آگوست 1945)، شهرهای هیروشیما و ناگازاکی ژاپن را به صحنه آزمایش بمب هسته ای خود تبدیل کرد و نزدیک به 250 هزار انسان بی گناه در این حمله هولناک هسته ای جان باختند. روز باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در میان موج انتقادات شدید مردم ژاپن، به هیروشیما رفت اما حاضر به عذرخواهی از مردم ژاپن نشد.
به ترتیب، روسیه در سال 1949، انگلیس در سال 1952، فرانسه در سال 1960، چین در سال 1964، هند در سال 1974 و پاکستان هم در سال 1998 خود را به سلاح های هسته ای مجهز کردند. کره شمالی نیز در سال 2006 با انجام آزمایش هسته ای، در ردیف هشتم کشورهای صاحب سلاح هسته ای قرار گرفت.
رژیم صهیونیستی که زرادخانه های خود را مملوء از کلاهک های هسته ای کرده است، از جلمه صاحبان سلاح هسته ای محسوب می شود اما هرگز میزان سلاح ها و بمب های اتمی خود را اعلام نکرده است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com