Saturday, Jun 10, 2017

صفحه نخست » چرا ایران برنده بحران قطر است؟

061017A_top.jpgانتخاب؛ سایت خبری هیل در آمریکا نوشت: اگر این روزها شخصیت فرانک آندروود در سریال خانه پوشالی را با ملک سلمان پادشاه عربستان اشتباه بگیرید امر عجیبی نیست. طوری که آل سعود، مصر، یمن، بحرین و امارات را برای منزوی کردن بسیج کرده و به سخره گرفته است به شدت یادآور توانایی های آندروود در جمع آوری رای در کاخ سفید است. ترامپ نه تنها از این حرکت آنها حمایت کرده بلکه به آن اعتبار هم بخشیده است. با این وجود باید بپذیریم که ایران برنده این رقابت هاست.

به گزارش «انتخاب»؛ تلاش قطر برای یافتن جایگاهی در بین سایر کشورهای عربی در طول این سالها همیشه در جریان بوده است. از انتقادات روشن الجزیره از رِژیم های عربی منطقه ای گرفته تا حمایت دوحه از اخوان المسلمین در مصر و یکه تازی هایش در سوریه همیشه برای همسایگان این کشور در منطقه غیر قابل تحمل بوده است. ایران به عنوان یک کشور غیر عربی در منطقه ای که بیشتر آنها عرب هستند عربستان را اصلی ترین تهدید خود می داند. ایران سیاست مته را در مقابل قطر در پیش گرفته است. در شرابطی که ناتوی عربی از نظر اسمی برای مبارزه با داعش شکل گرفته، بسیاری بر این باورند که هدف اصلی آن منزوی کردن تهران بوده است. سیاست مته زمانی است که یک کشور از یک ائتلاف دور مانده و سعی میکند از منزوی شدن جلوگیری کند و تعداد دشمنانش را کاهش دهد.

در خلال جنگ جهانی دوم وینستون چرچیل همین استراتژی را زمانی که موسولینی ایتالیا را سعی کرد از متحدین بیرون کند در پیش گرفت. آمریکا در خلال جنگ سرد با انور سادات همین کار را کرد. افزایش شکاف میان دوحه و سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس اگر قطر را از ائتلاف موسوم به ناتوی عربی به کل حارج نک دست کم تعادل را به منطقه باز خواهد گرداند.

بخشی از جذابیت های قطر برای ایران اقتصادی است. ایران در توسعه پارس جنوبی ناکام مانده است. قطر صادرکننده اصلی گاز مایع است. ترس از اینکه بعد از توافق هسته ای ایران بتواند با عرضه گاز ارزان بازار را تصاحب کند قطر را بر آن داشت که در سال 2014 برای کمک به توسعه میادین پارس جنوبی توافقی را با ایران امضا کند.

علاوه بر این شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر تنش با ایران را مورد انتقاد قرار داده و حزب الله و حماس را نیز به رسمیت شناخته است.

دولت ترامپ از انزوای قطر حمایت کرده ولی این هیچ کمکی به آمریکا نخواهد کرد. ترامپ دائما از پیام هایی که سفر اخیرش به منطقه مخابره کرده دفاع میکند. با این حال آمریکا تنها کشوری است که از از بین بردن شکاف بین قطر و کشورهای شورای همکاری سود خواهد برد. واشنگتن امروز، هم به قطر هم به ائتلاف به سرکردگی عربستان نزدیک است. این نزدیکی اهرم فشاری به هر دو طرف برای کمک به فاصله گرفتن قطر از تهران، به واشنگتن می دهد.

برخی بر این باورند که شکافی که باید پر شود نه تنها بین قطر و کشورهای شورای همکاری خلیح فارس است بلکه شکاف بین ایران و کشورهای عربی نیز باید برای ادامه ائتلاف ضد داعش پر شود.

ایران همواره مخالف داعش و طالبان بوده و همیشه با این گروه ها در جنگ و درگیری بوده است. روز سه شنبه داعش حملات دوقلو در تهران را بر عهده گرفت. حمله که به کشته شدن 12 تن از ایرانیان منجر شد. کودتایی در درون داعش رخ داده و این جریان از القاعده جدا شده چرا که این تنها گروهی است که توانسته یک حمله تروریستی علیه ایران که البته ناکام ماند، ترتیب دهد.

با این حال حضور یک دشمن مشترک در منطقه نتوانسته شکاف ایران و کشورهای همسایه را پر کند.

شکست در ایجاد پل ارتباطی بین دوحه و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و کشورهایی مانند مصر، ایجاد ناتوی عربی را بعید کرده است. این ناتوانی ایجاد یک ائتلاف علیه ایران را با مشکل جدی مواجه کرده است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com