Sunday, Jul 2, 2017

صفحه نخست » مکارم شیرازی نظرش را درباره دموکراسی و رای مردم تغییر داد

dz55555r952291d6_small.jpgدویچه وله - همه چیز از یک سخنرانی روحانی شروع شد. روحانی گفته بود در اسلام رهبری جامعه وابسته به رای مردم است. مکارم شیرازی که تلویحا روحانی را متهم به "کم‌دانشی" کرده بود، از آن سخنان عقب نشسته و موضع متفاوتی گرفته است.

سخنان حسن روحانی در جمع پزشکان و تاکید او بر رای و انتخاب مردم در تعیین رهبری در اسلام در تضاد با نظر آن دسته از مراجع بود که برای امامت و ولایت مبنایی الهی قائلند. یکی از آنان، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی بود که پس از سخنان روحانی، بدون بردن نام او، از خود واکنش نشان داد.

مکارم شیرازی روحانی را به "کم‌دانشی" متهم کرده و مدعی شده بود که روحانی تنها با دیدن یک صفحه از نهج‌البلاغه نظر داده است.

مکارم شیرازی گفته بود: «آیات درباره ولایت در قرآن زیاد است، شما تنها یک جمله از نهج‌البلاغه را دیدید و بحث کردید. در حالی که یکی از مسلمات مذهب شیعه این است که امام را خدا و نه آرای مردم تعیین می‌کند.»

مکارم شیرازی در پاسخ خود به روحانی اعلام کرده بود که دموکراسی مال کشورهای غربی است. پس از اینکه نظرات مکارم شیرازی در این یا آن رسانه بازتاب یافت، او نظر خود را تغییر داد و یا به سخن دیگر "تدقیق" کرد.

رجوع به آرای مردم

خبرگزاری ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله مکارم شیرازی، پاسخ او را به پرسش برخی از مراجعه کنندگان به سایت او، بازتاب داده است. این عده از مکارم شیرازی خواسته بودند نظر خود را نسبت به حاکمیت در دنیای کنونی اعلام کند.

مکارم شیرازی در پاسخ به این پرسش عنوان می‌کند که در اسلام ما با دو گونه متفاوت از حکومت روبه‌رو هستیم. یکی حکومت "امام معصوم" و دیگری حکومت "حاکمان فعلی".

مکارم شیرازی برای حاکمیت "امام معصوم" مبنایی الهی قائل می‌شود اما در مورد حاکمیت دوم، رای مردم را تعیین کننده می‌داند.

مکارم شیرازی در پاسخ به این پرسش در پایگاه خود نوشته است: «تنها راه برای حاکمیت در دنیای کنونی همان دموکراسی و رجوع به آرای مردم است.»

مکارم شیرازی دموکراسی و به‌ویژه آن نوع از دموکراسی که بر آرای قاطع مردم استوار نباشد را ایده‌آل نمی‌داند، اما معتقد است که در شرایط کنونی راهی برای حاکمیت جز دموکراسی و رجوع به آرای مردم وجود ندارد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com