Friday, Aug 4, 2017

صفحه نخست » فیلم و تصویر از حضور دگرباشان ایرانی برای اولین بار در رژه افتخار آمستردام

رادیو زمانه - روز شنبه، ۷ مرداد/۲۹ ژوئیه رژه افتخار همجنسگرایان، دوجنسگرایان و تراجنسیتی‌ها و میان‌جنسی‌ها در آمستردام برگزار شد. این رژه، افتتاحیه نه روز برنامه‌های هنری و فرهنگی در آمستردام است که با رژه قایق‌ها در کانال‌های آمستردام پایان می‌یابد. این اولین بار است که ایرانیان در این رژه حضور دارند.

هدف امسال آگاهی‌رسانی در مورد وضعیت زندگی دگرباشان جنسی در کشورهایی است که رابطه جنسی با همجنس جرم است.

IranLGBTAmst1.jpgIranLGBTAmst2.jpg

در ۷۶ کشور همجنسگرایی همچنان مجازات کیفری دارد و در هفت کشور، مجازات اعدام. پرچم‌های این کشورها در رژه آمستردام گردانده می‌شوند. با دو هدف: برای ادای احترام به تمام دگرباشان جنسی که در این کشورها مخفیانه زندگی می‌کنند و همچنین برای شرمنده کردن نظام‌های حقوقی‌ای که هنوز حقوق انسانی دگرباشان جنسی را به رسمیت نمی‌شناسند.

شعار رژه هم راهپیمایی به‌جای کسانی است که نمی‌توانند؛ از جمله دگرباشان ایرانی که توجه رسانه‌های هلند را به خود جلب کرده‌اند. در میان پنج هزار شرکت‌کننده این راهپیمایی ده‌ها نفر ایرانی با پرچم‌های رنگین‌کمانی عکس اول بسیاری از رسانه‌های محلی شدند.

IranLGBTAmst4.jpgIranLGBTAmst5.jpg

این اولین بار است که ایران در رژه افتخار آمستردام توسط خود ایرانی‌ها نمایندگی می‌شود. حدود چهل نفر از ایرانی‌های دگرباش جنسی و حامیان‌شان در این رژه شرکت کردند. ایرانی‌ها امسال در جشن افتخار کانال آمستردام هم قایق خودشان را دارند.

بنیاد Amsterdam Gay Pride سعی کرده که برنامه‌های امسال بیشتر نماینده گوناگونی‌ها باشد. از این رو نام جشن از «گی پراید آمستردام» به «پراید آمستردام» تغییر کرده تا این جشن نماینده همه گروه‌ها از جمله دوجنسگراها، همه‌جنسگراها، تراجنسیتی‌ها و میان‌جنسی‌ها هم باشد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com