Wednesday, Aug 23, 2017

صفحه نخست » درخواست آمریکا برای بازدید از مراکز نظامی ایران

ey647t34ytf_small.jpgایران اینترنشنال - دولت آمریکا می‌خواهد بداند که آیا «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» (IAEA) برنامه‌ای برای بازدید از مراکز نظامی ایران را در چارچوب پای‌بندی آن کشور به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ دارد، یا نه.

خبرگزاری رویترز، امروز چهارشنبه اول شهریورماه، در این مورد می‌نویسد: «نیکی هیلی (Nikki Haley)، سفیر آمریکا در سازمان ملل می‌گوید که او طی دیدار امروز خود با نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، به‌دنبال حقیقت‌یابی در مورد پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای است».

نیکی هیلی می‌گوید نتیجه‌ی تحقیقات و گفت‌وگوهای امروز او، در بازنگری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نسبت‌به این توافق، مؤثر خواهد بود.

او می‌گوید: «شما اگر دقت کنید، اگر به رفتار گذشته‌ی ایران نگاه کنید، آنچه که می‌بینید این است که در مراکز نظامی آنها، فعالیت‌های مخفیانه صورت گرفته است... در مراکز دیگری مانند دانشگاه‌ها و غیره. پیش از این نیز مواردی از این فعالیت‌ها در این اماکن، وجود داشته است. پس آیا آنها (آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) این مراکز را در زمره‌ی اماکنی قرار داده‌اند، که مطمئن شوند این فعالیت‌های مخفیانه دیگر انجام نمی‌شود؟ آنها این اجازه را دارند که اکنون از این اماکن بازرسی کنند. آنها این اجازه را دارند که اکنون از هر محل مشکوکی، بازرسی به‌عمل بیاورند. پرسش اینجاست که آیا آنها اصلاً این کار را انجام می‌دهند؟ اگر ایران می‌گوید که هیچ‌چیزی برای پنهان کردن ندارند، پس چرا اجازه‌ی بازرسی از این اماکن را نمی‌دهند؟»

اعتراض ظریف به سفر هیلی

سفر نیکی هیلی به وین درحالی انجام می‌شود که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ی ایران، با ارسال نامه‌ای به یوکیا آمانو، مدیرکل «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» به این سفر که برای گفت‌وگو در مورد برجام انجام می‌شود، اعتراض کرده است.

براساس گزارش روزنامه‌ی واشنگتن‌پست، وزیر امور خارجه‌ی ایران، در نامه‌‌ی خود نوشته که «تبلیغات واشنگتن برای سفر یک مقام دولت آن کشور به وین» برای گفت‌وگو درباره‌ی برجام، «پیامدهای زیان‌باری» برای اجرای موفقیت‌آمیز این توافق هسته‌ای خواهد داشت.

محمدجواد ظریف در این نامه نوشته است: «حتی قبل از انجام این سفر، نحوه‌ی برنامه‌ریزی‌ و تبلیغات در مورد آن و علامت‌هایی که ارسال می‌کند، پیامدهای زیان‌بار قابل‌توجهی برای اجرای موفقیت‌آمیز برجام به‌دنبال خواهد داشت».

هیلی در واکنش به نامه‌ی ظریف، به واشنگتن‌پست گفته است: «جالب است که ایران تا این حد نگران سفر من به وین است. اگر چیزی برای پنهان کردن ندارند، نباید نگران پرسش‌های من از آژانس باشند».
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com