Wednesday, Oct 4, 2017

صفحه نخست » سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای بی‌سابقه خواستار پایان دادن به آزار و اذیت بهائیان یمن شد

جامعۀ جهانی بهائی ـ shoray_e_Hoghough_e_bashar_UN.jpgیک قطعنامۀ سازمان ملل متحد دربارۀ وضعیت یمن که توسط مصر از جانب کشورهای عربی معرفی و توسط همۀ اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تصویب شد خواستار آزادی تمام بهائیان زندانی در یمن است.

این قطعنامه با نام «حقوق بشر، همکاری‌های فنی و توانمندسازی در یمن» روز جمعه ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ به اتفاق آرا در شورای حقوق بشر به تصویب رسید. این شورا هیئت اصلی حقوق بشر در سازمان ملل متحد و متشکل از ۴۷ عضو است که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد و با رعایت پراکندگی جغرافیایی انتخاب می‌شوند.

متن این قطعنامه از «محدودیت‌های شدید آزادی دین یا عقیده از جمله برای اقلیت‌های دینی مانند پیروان آئین بهائی» ابراز نگرانی می‌کند و در ادامه از همۀ احزاب می‌خواهد تا «تمام بهائیانی را که به دلیل عقیده‌شان در یمن زندانی هستند فوراً آزاد کنند، صدور احکام بازداشت را متوقف نمایند و به آزار و اذیت آن‌ها پایان دهند.»

در حال حاضر هفت بهائی در یمن زندانی هستند که از محل نگهداری اکثر آن‌ها اطلاعی در دست نیست و یک نفر از آن‌ها حدوداً ۴ سال است که به دلیل به تعویق افتادن مکرر دادگاه هنوز در بازداشت به سر می‌برد. در حالی که حکم دستگیری برای ده‌ها بهائی دیگر صادر شده، تعدادی از خانواده‌ها مجبور به ترک خانۀ خود شده‌اند. تغییرات اخیر در یمن نشان از این دارد که دامنۀ آزار و اذیت افراد توسط مقامات حکومتی وسیع‌تر شده و عموم جامعۀ بهائی را در برگرفته است. با این بهانه که بهائیان مخفیانه برای ایجاد ناآرامی در یمن برنامه‌ریزی می‌کنند، حکومت برای تشویش اذهان عمومی علیه بهائیان تلاش می‌نماید.

خانم علائی، نمایندۀ جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد در ژنو توضیح داد: «آنچه در مورد این قطعنامه بسیار قابل‌توجه است این است که تمامی اعضای شورا توانستند در مورد وضعیت وخیم یمن ازجمله آزار و اذیت بهائیان به‌عنوان یک جامعۀ دینی به توافق آرا برسند.»

این قطعنامه، یک گروه از کارشناسان بین‌المللی و منطقه‌ای را مأمور دیده‌بانی و گزارش وضعیت حقوق بشر در یمن می‌نماید. این گروه همچنین وظیفه دارد یک بررسی جامع در زمینۀ تمامی موارد احتمالی نقض حقوق بشر بین‌المللی در این کشور به عمل آورد. متن این قطعنامه توسط مصر به نمایندگی از تمامی کشورهای عربی عضو سازمان ملل متحد به شورای حقوق بشر ارائه شد.

خانم علائی گفت: «مردم یمن همگی از نظر شرایط انسانی در وضعیت بسیار وخیمی به سر می‌برند و این‌طور به نظر می‌رسد که جنگ و درگیری روز به روز به شدیدتر می‌شود. بهائیان یمن نه تنها این سختی‌ها را تجربه می‌کنند بلکه به عنوان یک جامعۀ دینی تنها به خاطر عقایدشان با فشارهای بیشتری مواجه‌ هستند.»

جامعۀ جهانی بهائی در بیانیه‌ای که هفتۀ قبل به شورای حقوق بشر ارائه داد اظهار داشت در حالی که بهائیان یمن توسط مقامات گروه حوثی - صالح مورد حمله قرار می‌گیرند اطلاعاتی از منابع موثق تائید می‌کند که در حقیقت مقامات ایرانی پشت این آزار و اذیت‌ها هستند.

خانم علائی در ادامه گفت: «با وجود شرایط آشفتۀ یمن، بهائیان همیشه بر اساس اصل عدم مداخله در فعالیت‌های سیاسی از هیچ گروهی طرفداری ننموده‌اند، بلکه در جهت خدمت به همه مردم تلاش کرده‌اند».

«بنابراین، این پیام قوی از طرف شورای حقوق بشر نه تنها از مسئولان می‌خواهد تا به رفتار ناعادلانه خود پایان دهند بلکه شعلۀ امیدی برای تمام آنانی است که در حال حاضر در این کشور در رنج و عذاب بسر می‌برند.»
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com