Saturday, Oct 7, 2017

صفحه نخست » واکنش‌ها به بازداشت برادر معاون رئیس جمهور

Mehdi_Jahangiri.jpgدر سکوت مراجع رسمی درباره علت بازداشت برادر معاون اول رئیس جمهور بعضی رسانه‌ها از برچسب فساد اقتصادی برای مهدی جهانگیری استفاده می‌کنند. در مقابل هم رسانه‌های اصلاح‌طلب می‌گویند دولت خط قرمزی برای مبارزه با فساد ندارد.

فرارو- خبر کوتاه بود: برادر معاون اول رئیس جمهور بازداشت شد. مهدی جهانگیری نایب رئیس اتاق بازرگانی و موسس بانک گردشگری و از آن دسته فعالان اقتصادی است که درباره رقم ثروتش حرف‌و حدیث‌های زیادی مطرح می‌شود. هنوز اعلام نشده علت بازداشت او چیست اما بعضی رسانه‌ها از برچسب فساد اقتصادی برای برادر معاول اول رئیس جمهور استفاده می‌کنند. در مقابل هم رسانه‌های اصلاح‌طلب می‌گویند دولت خط قرمزی برای مبارزه با فساد ندارد.اولین واکنش به بازداشت مهدی، از سوی اسحاق رخ داد. معاون اول رئیس جمهور پستی در صفحه ایسنتاگرام خود منتشر کرد و آنجا ابراز امیدواری کرد که این بازداشت سوء استفاده سیاسی نباشد. شاید دلیل این نگاه به بازداشت مهدی جهانگیری حرف و حدیث‌هایی بود که درباره بازداشت حسین فریدون برادر رئیس جمهور نیز مطرح می‌شد. جهانگیری در واکنش به بازداشت برادرش نوشت: «اطلاع دقیقی از دلیل، چگونگی دستگیری، اتهام، ضابط و شاکی برادرم ندارم، البته وی هیچ‌گونه مسئولیت و فعالیت دولتی ندارد. مساله قابل پیش‌بینی بود و باید صبر کرد. امیدوارم سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه با فساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجرا شود.»

آنگونه که درباره مهدی جهانگیری می‌گویند او هم با طیف مشایی در دولت احمدی نژاد همکاری داشته و هم با دولت روحانی.

اعتماد: روحانی خط قرمزی برای مبارزه با فساد اطرافیانش ندارد

روزنامه اعتماد بازداشت مهدی جهانگیری را با نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری روایت کرده است. این روزنامه نوشته: در بحبوحه تبلیغات انتخابات سال ۹۶ و درست زمانی‌ که کاندیداهای ریاست‌جمهوری در فضای دو قطبی‌ای که ایجاد شده بود مشغول جمع کردن مدرک علیه یکدیگر می‌شدند تا برگ برنده‌ای را در فرصتی مناسب رو کنند، سایت جهان‌نیوز، وابسته به یکی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی اقدام به انتشار گزارش مبسوطی در مورد برادران دو کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان کرد.

حسین فریدون، برادر حسن روحانی رییس‌جمهور از یک‌سو و مهدی جهانگیری برادر اسحاق جهانگیری که به عنوان کاندیدای پوششی وارد عرصه انتخابات شده بود از سوی دیگر، در مظان اتهاماتی قرار گرفتند که تا آن روز حداقل برای مهدی جهانگیری کمتر مطرح شده بود. «مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری کیست؟ وی چگونه توانسته به ثروت هنگفت در این کشور دست پیدا کند؟ برادر کوچک معاون اول دولت و رییس گروه مالی گردشگری که ده‌ها شرکت و بانک زیرنظر آن است، این دارایی‌ها را از چه راهی به دست آورده است؟ روابط وی با مشایی و بقایی در دولت قبل و بستن قرارداد کلان ساخت هتل‌های ۵ ستاره چگونه به دست آمده است.

محمدباقر قالیباف هم که به عنوان شاخص‌ترین چهره‌ مناظرات در مخالفت با کاندیداهای مورد حمایت اصلاح‌طلبان ظاهر شده بود، در آخرین مناظره، در برابر مواضع جهانگیری در خصوص سهام بانک سرمایه متعلق به شهرداری که به یکی از مفسدان اقتصادی واگذار شده بود، این‌گونه زمین بازی را عوض کرد: «آقای جهانگیری در اظهارات خود نکاتی را عنوان کردند که دروغ آشکار است. این است که می‌گویم چهاردرصدی‌ها خیلی پررو هستند، آقای جهانگیری اگر بانکی تخلف کرده، با آن برخورد کنید؛ شما در دولت مسوول هستید به خصوص با تخلفات بانک گردشگری برادر خودتان.»

هرچند در همان آخرین مناظره انتخاباتی که یک هفته پیش از ۲۹ اردیبهشت‌ماه برگزار شده بود، اسحاق جهانگیری فرصتی برای پاسخگویی به این اتهامات علیه برادر خود نیافت، اما موضعی که دولتمردان تدبیر و امید باید در مواجهه با تخلفات بستگان خود اخذ می‌کردند از سوی رییس دولت‌شان مشخص شد. حسن روحانی وقتی آن‌گونه آماج طرح اتهاماتی علیه برادر خود قرار گرفت، جمله‌ای را بر زبان آورد که تاکنون از هیچ رییس دولتی مطرح نشده بود. «من با هیچ کسی عقد اخوت نبسته‌ام و باید با هر کسی که تخلفی کرده با اشد مجازات برخورد شود.» موضوعی که نشان می‌داد حسن روحانی هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد اطرافیان و خانواده‌اش ترسیم نکرده است، از قضا دست قوه قضاییه را برای برخورد با متهمانی که ارتباط نسبی و سببی با دولتمردان دارند، باز گذاشت.

روایت آرمان از فرصت طلبی مخالفان دولت

روزنامه آرمان هم ضمن آنکه از سکوت مخالفان دولت در برابر بازداشت مهدی جهانگیری نوشته به آنها لقب فرصت طلب می‌دهد. این روزنامه نوشته: رسیدگی به پرونده مهدی جهانگیری از اختیارات نهادهای رسیدگی‌کننده است که شکی درآن نیست، اما نکته قابل‌تامل فرصت‌طلبی برخی مخالفان دولت است که از مدت‌ها قبل در بوق و کرنا کرده بودند تا با ارائه اطلاعاتی درباره برادر معاون اول رئیس‌جمهور به تضعیف دولت بپردازند، مانند دوم اردیبهشت که چند سایت دلواپس نوشتند: «در خصوص مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری که این روزها کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شده است هم مسائلی مطرح می‌شود.» به نوشته این روزنامه اکثر سایت‌های دلواپسان در قبال بازداشت مهدی جهانگیری سکوت کردند و گویی حرفی که در اردیبهشت بیان کردند تنها سناریویی انتخاباتی بوده است، نه دلسوزانه!

مهدی جهانگیری دویست میلیون پاداش گرفته است

روزنامه کیهان اما در انتشار خبر بازداشت جهانگیری گفته که برادر معاون اول رئیس جمهور بهار ۹۶ پاداشی ۲۰۰ میلیون تومانی دریافت کرده است. روزنامه حسین شریعتمداری نوشت: فروردین ماه ۱۳۹۳ خبری در رسانه‌ها منتشر شد که بر اساس آن اعضای هیئت مدیره بانک گردشگری در آخرین جلسه مجمع عمومی خود، مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به اعضای مجمع پاداش داده‌اند! در صورت جلسه مجمع عمومی شرکت بانک گردشگری که در تاریخ ۱۹ فروردین ماه این سال برگزار شد، آمده بود: مقرر گردید دو میلیارد ریال به عنوان پاداش به اعضای هیئت مدیره پرداخت شود. همچنین در این صورتجلسه که به امضای محمدصادق طاهری به عنوان رئیس‌هیئت مدیره و همچنین آقایان مهدی جهانگیری و علی زیرک نژاد به عنوان ناظر نیز رسیده، مقرر گردیده ماهانه ده میلیون ریال به اعضای هیئت‌مدیره به عنوان حق حضور در جلسه پرداخت شود.

فرهیختگان: کرباسچی فساد را به دستگاه‌های دولتی آورد

روزنامه فرهیختگان نیز با تیتر «داستان یقه‌سفید‌ها ادامه دارد» به استقبال بازداشت مهدی جهانگیری رفته است. این روزنامه که بعد از ورود علی اکبر ولایتی و فرهاد رهبر به هیات موسس و دفتر ریاست این دانشگاه به رسانه‌های اصولگرا پیوست نگاهی به اتهامات مالی و اقتصادی در دولت‌ها انداخته و نوشت: غلامحسین کرباسچی شهردار تهران در دهه ۷۰ از اولین کسانی بود که فساد در دستگاه‌های دولتی را رقم زد و امروز کمتر کسی است که از ماجرای آن چیزی به گوشش نرسیده باشد. در نهایت کرباسچی به واسطه مفاسد اقتصادی کم‌سابقه خود به سه‌سال زندان و ۱۰سال انفصال از خدمات دولتی و بازگرداندن اموال محکوم شد.

این روزنامه سپس نوشته: همه مفاسد در حالی رخ داد که رهبر انقلاب طی سال‌های زعامت خود بارها بر لزوم برخورد بدون ملاحظه با مواردی از این دست تاکید کرده و خواستار قاطعیت دستگاه قضا در این خصوص شدند. کارنامه دستگاه‌های مسئول اما آن‌گونه که از شواهد و قرائن پیداست چندان مورد رضایت افکار عمومی و نظام نیست؛ کمااینکه سه سال قبل که معاون اول رئیس‌جمهور خواستار صدور پیامی از سوی رهبر انقلاب به «همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» شد، معظم‌له مرقوم کردند: «نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟» رهبر انقلاب همچنین در مرقومه مذکور با طرح این سوال که «چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه به‌طور ملموس مشاهده کنند»، تصریح کردند: «توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند.

آفتاب یزد: نسبت خونی، نسبت کاری نمی‌آورد

روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد هم معتقد است که اگر مهدی جهانگیری جرمی مرتکب شده باشد نباید آن را به برادرش ارتباط داد. عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح طلب به این روزنامه گفته: من خبر موثق و دقیق دارم مبنی بر اینکه آقای اسحاق جهانگیری هیچ گاه در مورد اخوی‌اش هیچ نوع فضاگشایی برای انجام فعالیت‌های اقتصادی نکرده و حتی به تایید کارهای او نیز نپرداخته است. وی افزود: در دولت اصلاحات مهدی فعال اقتصادی بود و در حوزه مسائل اقتصادی به کار می‌پرداخت، هیچ وقت فضایی را آقای جهانگیری با توجه به موقعیت‌های مهمی که داشت، برای برادرش ایجاد نکرد. برای همین معتقدم که اسحاق جهانگیری از تمام حواشی پیرامون برادرش مبری است.

محمدصادق جوادی حضار روزنامه نگار و عضو حزب اعتماد ملی هم به آفتاب یزد گفت: مهدی جهانگیری و فعالیت‌هایش هیچ ارتباطی به اسحاق جهانگیری ندارد. نسبت خونی که به نسبت کاری منجر نمی‌شود.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com