Tuesday, Oct 24, 2017

صفحه نخست » علی لاریجانی: احمد شاملو هم از شرارت‌ آمریکا سخن گفته

Ali_Larijani.jpgشرق ـ رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: «شخصیت آیت‌الله سیدمصطفی خمینی یک شخصیت آب‌دیده‌ای بود. جمله «مصطفی امید آینده اسلام بود» امام خمینی (ره) حرف بزرگی بود. ایشان، چه در مورد دشمنان و چه در مورد دوستان انقلاب هرگز غلو و تعارف نمی‌کردند. در این جمله امام نیز معنایی نهفته است».


علی لاریجانی افزود: «بنده در سخنان قبل و بعد از پیروزی انقلاب امام خمینی تأمل کردم و مشاهده کردم سخنان امام و انتخاب واژگان ازسوی ایشان با دقت انجام می‌شد. سنگین‌ترین جمله ایشان جمله «آمریکا شیطان بزرگ است» بود که شاید آن زمان کسی این مسئله را باور نمی‌کرد. یکی از رؤسای کشورهای مرتبط با آمریکا در جلسه‌ای که اخیرا در سن‌پترزبورگ داشتم به بنده گفت: «آمریکایی‌ها شیطان هستند». همان‌جا یاد جمله سی‌و‌اندی‌سال قبل امام خمینی (ره) افتادم».او ادامه داد: «احمد شاملو نیز در کتاب آیدا که ازسوی همکارش گردآوری شده است، مصاحبه‌ای با یکی از نشریات غربی داشت که در آن مصاحبه نیم ساعت درخصوص بدی‌ها و شرارت‌های آمریکا سخن گفته است».


لاریجانی با طرح این مسئله که چه خصوصیاتی در رهبران صدر انقلاب اسلامی بود که امام خمینی (ره) آن جمله معروف را بیان کردند، افزود: «به نظر بنده یکی از این رهبران صدر انقلاب که به شهادت رسیدند و از حواریون امام بودند و مثل خود امام فدایی اسلام شدند، آیت‌الله سیدمصطفی خمینی بودند. سکوت و گذشت رهبران صدر انقلاب موجب تداوم‌یافتن راه انقلاب شد. در خاطرات آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ذکر شده است که وقتی آخر جنگ شد خدمت امام رفتم و عرض کردم حاضرم خاتمه جنگ را اعلام کنم و شما من را محاکمه کنید امام بزرگواری کردند و خودشان این موضوع را به جان خریدند و آن جمله معروف را بیان کردند».


رئیس مجلس گفت: «آیت‌الله سیدمصطفی خمینی و مرحوم حاج احمدآقا خمینی در پشت صحنه انقلاب نخواستند دیده شوند، درحالی‌که خیلی از مسائل را ساده، سهل و آسان می‌کردند. شهید بهشتی نیز از جمله یاران صدر انقلاب بود که آماج تلخ‌ترین تهمت‌ها و توهین‌ها، چه از سوی بنی‌صدر و یارانش و چه از سوی طرفداران انقلاب و یاران ولایت فقیه قرار گرفت. توهین‌هایی نظیر انحصارطلب، دیکتاتور و راسپوتین از جمله تهمت‌ها و توهین‌هایی بودند که به ایشان زدند، اما چرا ایشان پای انقلاب ایستاد، ایشان آبروی خود را فدای انقلاب و اسلام کرد».


او دینداری منبعث از عقلانیت را از پایه‌های تفکر یاران امام برشمرد و افزود: «وقتی فکر یاران اصلی امام، به‌ویژه شهید سیدمصطفی خمینی، شهید بهشتی و شهید مطهری را می‌بینیم، مشاهده می‌کنیم قرائتی از دین را قبول داشتند که در آن پایه‌هایی از عقلانیت وجود دارد که این مسئله بسیار حائز اهمیت است، چراکه موجب بسط فرهنگی در جامعه می‌شود که مبنای آن عقلانیت است، آن هم در شرایطی که در مقابل این تفکر، روش و تفکر احساسی و زودگذر حاکم بود».


لاریجانی ادامه داد: «جامعه‌ای که تفکر دینی آن بر مبنای عقلانیت و فلسفه نباشد یا دچار تحجر می‌شود یا دچار التهاب. نمونه آن وهابیت و داعشی‌گری است که سطحی‌ترین برداشت احساسی و غیرعقلایی را از دین دارند. در فلسفه اسلامی هیچ‌وقت بین عقل و وحی آن‌طور که در غرب مطرح می‌شود مغایرت و تقابل وجود نداشته است. این دقت نظر فلسفی در نوشتار و تفکر حاج‌آقا مصطفی به‌خوبی قابل‌مشاهده است».
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com